Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ARABA TUTMASI NASIL ÖNLENİR?

çocuklarda araba tutmasıÇOCUKLARDA ARABA TUTMASI NASIL ÖNLENİR?

Araba tutması mide bulantısının bir türüdür. Mide bulantısı, beyin vücudun hareket algılama bölümünden çelişkili bilgiler aldığı zaman meydana gelir. Araba tutması bazı çocukları diğerlerine göre daha fazla etkilemektedir. Fakat bunun nedeni tam olarak belli değildir. 

Araba tutması 2 yaşına kadar olan çocuklarda pek görülmez. Genelde 2 – 12 yaş arası çocuklar araba tutulmasına daha duyarlıdırlar.

Çocuklarda araba tutması nasıl önlenir?

Çocuğunuzdaki araba tutması vakalarını önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

1. Çocuğunuzun arabadayken kitap okuması, bir oyuna odaklanması mide bulantısına yol açabilir. Mümkün olduğunca dışarıyı izlemesini cesaretlendirin. Çocuğunuzun arabadayken şekerleme yapması da faydalı olur.

2. Arabadayken çocuğunuzun midesini bulandıracak besinler vermeyin. Soslu ve yağlı besinler onun midesini bulandırabilir. Arabada giderken çok fazla yemek yemesine izin vermeyin. Mide bulantısına karşı biraz kuru kraker gibi şeyler yemesi işe yarayabilir.

3. Arabanın içinin yeterince havalandırılması araba tutmasını önleyebilir. Ayrıca arabada parfüm kokusu gibi güçlü kokular olmamalıdır.

4. Eğer çocuğunuz araba tutmasına yatkınsa onunla konuşarak, müzik dinleterek veya onunla şarkı söyleyerek dikkatini dağıtmaya çalışın.

5. Eğer çocuğunuz 2 yaşından daha büyükse ve uzun bir araba yolculuğu planlıyorsanız hekiminize çocuğun mide bulantısına karşı ilaç kullanıp kullanamayacağını sorun. Hekim uygun görürse uygun bir ilaç veya otc ürün tavsiye edecektir.

6. Arabada giderken eğer midesi bulanmaya başlarsa mümkün olduğunca çabuk arabayı park edin. Çocuğunuzu arabadan çıkarı ve biraz yürütün ya da birkaç dakika sırt üstü uzatın ve gözlerini kapatın. Çocuğunuzun alnına serin bez koymanız da yardımcı olabilir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir

Bebeklerde Araba Tutması

Yayınlanma Tarihi : 04.02.2013

10379

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim