Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ALERJİYİ YÖNETMEK

çocuklarda alerjiyi yönetmekÇOCUKLARDA ALERJİYİ YÖNETMEK

Amerikan Pediatri Kurumu en son yayınladığı bildiride alerji belirtileri, evdeki yaygın alerjenler ve alerjiyi yönetme konusunda önemli bilgiler yayınladı. Aşağıda alerji hakkında bu detayları bulabilirsiniz.

Hangi durumlarda alerjiden şüphelenmek gerekir?

1. Her yıl aynı zamanlarda ortaya çıkan ve tekrarlayan soğuk algınlığı semptomları varsa. Bu semptomlar genelde burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, boğaz temizlemek ve kaşınan ve sulanan göz belirtileridir.

2. Eğer tekrarlanan öksürük, hırıltı, göğüste sıkışma, zor nefes alma, ve diğer solunum problemleri varsa bu belirtiler astım işareti olabilir. Semptomlar gece vakti ve spor yaparken şiddetlenirse astım şüphesi kuvvetlenir.

3. Dirsek, diz, boyun, kaba etlerde, bilekte ve ayak bileğinde tekrarlanan kırmızı, kaşıntılı ve kuruyan ve bazen de pullu döküntülerin olması

4. Özellikle bazı besinleri yiyince tekrarlanan bir şekilde şişme, tıkanma, öksürme, kusma, karın ağrısı ve hırıltı olması

5. Yılın belli zamanlarında veya belli bir besini tükettikten sonra ağız içinde, boğazda ve kulaklarda kaşıntı ve yanma hissi oluşması

Evdeki yaygın alerjenler

Toz böcekleri. Toz böcekleri evde genelde yatakta ve yatak örtülerinde, kaplama yapılan eşyalarda, halılarda, kitap dolaplarında ve kitaplarda bulunur. Gözle görülemeyen mikroskobik canlılardır.

Tüylü hayvanlar ( köpek, kedi, kobay hayvanları, tavşan v.b. )

Polenler ( Ağaçlar, çimenler ve yabani otlardan gelir )

Küf ve mantar

Besinler ( İnek sütü, yumurta, fıstık, soya, buğday, balık ve kabuklu deniz ürünleri )

Burun alerjisi semptomları nasıl yönetilir?

Burun alerjisi semptomları çeşitli çevresel etkenlerden kaynaklanabilir. Bunlar evdeki toz böcekleri, evcil hayvanlar veya dışarıdaki polenler olabilir. İçerde veya dışarıda bulunan küfler ise burun alerjisi semptomlarını tetikleyebilir.

Alerji testi ile çocuğun veya evdeki diğer bireylerin ne tür çevresel etkenlere alerjik tepki verdikleri belirlenebilir.

Burun alerjisi semptomlarını yönetmek için en önemli adım alerjiye sebep olan veya tetikleyebilen etkenlerden kaçınmaktır.

Eğer çocuğun evcil hayvanlara karşı alerjisi varsa evde evcil hayvan bulundurmamak en iyi çözümdür. Eğer evde bir evcil hayvan varsa ve çocuk buna karşı alerji geliştirdiyse yapılması gereken evcil hayvan için bir başka ev bulmak olacaktır.

Toz böceklerinin yaygın olabileceği yerler ve eşyalar her hafta en az 1 defa yıkanmalı veya temizlenmelidir. Yıkama yüksek sıcaklıkta olmalıdır. Toz böcekleri minimum 130 derecede ölürler.

Eğer çocuğun dışarıdaki alerjenlere alerjisi varsa bu durumda evde bir havlandırma cihazı bulundurmak yardımcı olabilir. Gün içinde cilde yerleşmiş olan alerjenleri yok etmek için gün sonunda çocuğa banyo yaptırmak ve duş aldırmak faydalı olacaktır. Polenlerin dışarıda uçuştuğu havalarda çocuğu dışarı çıkarmamak ve pencereleri kapalı tutmak gerekir.

Alerji semptomlarını kontrol etmek için ilaçlar

Çocuğun alerji tedavisi önce pediatristi ziyaret etmekle başlar. Hekim aileyi ek bir değerlendirme ve tedavi için pediatrik alerji konusunda uzman bir hekime yönlendirebilir.

Antihistaminler: Antihistaminler kaşınan sulu göz, burun akıntısı ve hapşırığa iyi gelir. Ayrıca ciltteki kaşıntıları da hafifletir. Bu ilaçlar bazen uyuşukluk yapabilir.

Burun kortikosteroidleri: Bunlar alerji semptomlarını kontrol altına almada yüksek bir etkiye sahiptir.

Alerji immünoterapisi: Alerji tedavisi için aşı uygulamasıdır. Çocuğun alerji semptomlarını azaltmaya yarar.

Ayrıca hekim çocuğun durumuna özel başka tedavi veya terapi yöntemleri de uygulayabilir.

Egzama sorununu yönetmek

Egzamanın tedavisi konusunda steroid kremler çok etkilidir. Hekimin belirttiği şekilde kullanılırsa oldukça güvenlidirler.

İltihaplanma karşıtı kremler veya merhemler ciltteki kaşıntı ve kızarıklık için kullanılır.

Gece uyurken giyilen eldiven çocuğun gece kaşınan yerlerini tırmalayarak enfeksiyon kapmalarına engel olur.

Parfüm ve deodorant içeren sabunlar çocukların hassas ciltleri için zararlı olabilir.

Elbiseler, havlular ve yatak örtüleri, çarşaflar iki kere durulanmalıdır.

Banyo ılık suyla yapılmalıdır. Sıcak su egzama sorununu azdırır. Çocuğu yıkarken yumuşak temizleyiciler kullanılmalıdır. Aksi halde cildi tahriş olur. Banyo sonrası çocuğun cildine hemen nemlendirici uygulanmalıdır.

Egzama özellikle şiddetli olduğu zaman besin alerjisiyle alakalı olabilir ( süt, yumurta, fıstık )

Çocuk yeni kıyafetleri ilk kez giyinmeden önce bunlar yıkanmalıdır. Fakat yumuşatıcı kullanmaktan kaçınmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 23.07.2012

6474

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim