Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARDA ALERJİYİ AZALTMAK İÇİN

çocukta alerjiyi azaltmak içinÇOCUKLARDA ALERJİYİ AZALTMAK İÇİN

Eğer ebeveynlerin birisinde vay her ikisinde alerjik bir durum varsa çocuklarda da alerji görülme riski artar. Alerjiler bebeklik ve adolesan dönemi arasında görülebilir. Fakat bir ebeveyn olarak çocuğunuzdaki alerji riskini azaltıcı önlemleri alabilirsiniz. Bu konuda en önemli önlem çocuğunuzda alerjiyi tetikleyebilecek olası alerjenlere maruz kalmasını en aza indirmektir.

1. Evinizdeki tozları azaltın. Evdeki tozlar temel bir alerji tetikleyicidir. Özellikle tozlarda bulunan toz akarları buna sebep olur. Halılarda, yastıklarda, döşemeli mobilyalarda, battaniyelerde ve pelüş oyuncaklarda gözle görülemeyecek şekilde oldukça fazla mikroskobik alerjenler vardır. Evdeki bu tozlara karşı haftada en az 1 defa yüzeyleri, halıları, toz biriktiren şeyleri silmeniz ve yıkamanız gerekir. Çarşaf, yatak örtüleri, yastık kılıflarını her hafta sıcak suda yıkayın.

Özellikle çocuğunuzun odasını tozlardan iyi arındırın. Odasının yüzeylerini, mobilyaları nemli bezle iyice silin. Perdeler ve kilimleri de ayda 2 defa yıkamayı ihmal etmeyin. Evinizin nem düzeyini iyi ayarlamaya çalışın. Nem düzeyinin ne yüksek ne de düşük olması gerekir. Orta düzeyde olmasına dikkat edin. %30 - %40 lık nem düzeyi uygundur. Çünkü toz akarları bu nem oranında pek barınma imkanı bulamazlar.

2. Küf de alerjiyi tetikleyebilen bir etkendir. Evinizdeki küf düzeyini azaltmaya çalışın. Düzenli olarak amonyak bazlı bir temizleyici, seyreltilmiş çamaşır suyu veya bir mantar karşıtı spreyle yüzeyleri temizleyin. Küfler özellikle nem oranının %40 ın üzerinde olduğu ortamlarda gelişir. Bu nedenle içerdeki nem düzeyini bu oranın altında tutmanız gerekir. Bunun için bir klima veya nem alma cihazı kullanabilirsiniz.

3. Hayvan tüylerini ortadan kaldırın. Eğer evinizde evcil hayvan besliyorsanız evcil hayvan tüylerine dikkat edin. Ve tüyleri evinizden temizleyin. Çünkü hayvan tüyleri de çocuğunuzda alerjiyi tetikleyebilir. Özellikle kedi ve köpekler en sık alerji nedenidir. Eğer aile geçmişinizde de alerji vakaları varsa en azından ilk birkaç yıl evinizde evcil hayvan beslemeyin. Evcil hayvan mutlaka beslemek istiyorsanız temizliğini iyi ve düzenli bir şekilde yapmalısınız. Bebeğinizin veya çocuğunuzun odasından ve oyun alanından evcil hayvanı uzak tutmanızda fayda vardır.

4. Bebeğinizi mümkün olduğunca düzenli ve uzun süreyle emzirin. Emzirilen bebeklerde alerji riski daha azdır. Ayrıca bebeğinizin hekimiyle de bebeğinizde veya çocuğunuzdaki alerji riskini azaltacak önlemleri konuşun.

Yayınlanma Tarihi : 23.07.2013

3071

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim