Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARA NEZAKETİ ÖĞRETMEK

çocuklara nezaketi öğretmekHer anne ve babanın kendine göre bir çocuk yetiştirme yöntemi vardır. Her anne ve babanın amacı çocuğunu iyi bir şekilde yetiştirmektir. Bu iyi yetiştirmenin ölçülerinden biri de onlara nezaket kurallarını daha şimdiden aşılamaktır. Tabi bunun için anne ve babaların da nezaket kurallarını bilmeleri gerekir. İşte size çocuklara nezaket kurallarını öğretirken yapmanız gerekenler.

Bir insanın karşısındaki insana nezaket gösterdiğinin ölçülerinden birisi onun dinleme becerisidir. Yani karşısındaki kişiyi dinleyip dinlemediği ve nasıl dinlediğidir. Dolayısıyla çocuğunuza bu beceriyi küçük yaşlardan kazandırmaya başlamanız daha iyi olacaktır. Bunun için de sizin anne ve baba olarak çocuğunuz için iyi bir dinleyici olmanız önemlidir. Çünkü çocuğunuz sizi rol model olarak alacaktır. Çocuğunuza kulak verip, onu dinlerseniz ve onu anlamaya çalışırsanız o da bu şekilde yetişecektir.

Çocuğunuza teşekkür etmeyi öğretin. Çocuğunuzdan bir şey yapmasını istediğiniz zaman ve onu yaparsa ona teşekkür edin. Başkalarına da yaptıkları iyilikten dolayı v.b. teşekkür edin. Çocuğunuzda sizi teşekkür ederken görsün ve duysun. Çocuğunuza bu konuda baskı yapmadan telkinde bulanabilirsiniz. Hatta bazen nezaket kurallarını küçük çocuğunuza hatırlatabilirsiniz de. Mesela birisi çocuğunuza bir oyuncak verdiği zaman ona ”hani teşekkür” diye hatırlatabilirsiniz.

Çocuğunuza yavaş yavaş yemek yeme adetlerini ve kurallarını öğretin. Ama sakın aceleci olmayın ve baskı yapmayın. Çünkü bir küçük çocuk yemek adetlerine ne kadar r,ayet edebilirse ne kadar beceri gösterebilirse o da o kadar yapacaktır. Fakat masa da sizlerden gördükçe bu alışkanlıkları yavaş yavaş edinecek ve kendi fiziksel ve bilişsel kapasitesi çerçevesinde yapmaya çalışacaktır. Ondan hemen bu konuda büyük beklentileriniz olmasın. Bu alışkanlıkları edinmesini sağlarken tabi zaman zaman hatırlatmalar yapın. Ama sürekli zorlayıcı ve baskıcı bir tavır sergilemeyin.

Küçük çocuğunuzun başkalarının haklarına saygı göstermesi gerektiğini ona öğretin. Bunun için de öncelikle sizin anne ve baba olarak onun haklarına saygı göstermeniz gerekir. Bu konuda kendisine saygı gösterilmeyen çocuk, başkalarına saygıda sorunlar yaşayabilir. Çocuğunuzu ayrıca bu konuda bencil yetiştirmeyin. Bölüşmeyi, paylaşmayı öğrensin.

Çocuğunuz güzel bir şey yaptığı zaman onu övün ve ona güzel şeyler söyleyin. O sizden nasıl görürse büyüyünce öyle davranacaktır. Çocuğunuza nezaket kurallarını öğretmek konusunda asla pes etmeyin. Zorlayıcı ve baskıcı olmadan, sabırlı bir şekilde gayret gösterin. Zaman içinde bunun ödülünü alacaksınızdır.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8205

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim