Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARA GRİP AŞISI

çocuklara grip aşısıÇOCUKLARA GRİP AŞISI

6 aylık ve daha büyük çocuklara her yıl grip aşısı önerilmektedir. Çocuğun yaşına göre grip aşısı ve nasal sprey arasında bir seçim yapılabilir.

Grip aşısı: Grip aşıları 6 aylık ve daha büyük çocuklara verilebilir. Grip aşısının yan etkileri aşının vurulduğu yerde şişkinlik, kızarıklık ve ağrı oluşabilir. Düşük düzeyde ateş veya kas ağrısı oluşabilir.

Nasal sprey: Nasal sprey grip aşısı 2 yaş ve daha büyük çocuklara verilebilir. Nasal sprey grip aşısının yan etkileri burun akıntısı, baş ağrısı, kusma, kas ağrısı, ateş ve hırıltı olabilir.

Çocuğun ihtiyaç duyduğu grip aşısının dozu da dikkate alınarak 2 veya 1 doz verilebilir.

Çocuk için hangi grip aşısının daha iyi olacağı ve kaç doz olacağı konusunda çocuğun hekimine danışmak gerekir.

Çocuklarda grip aşısında ayrıca şunlara da dikkat edilmelidir:

1. Eğer çocuğunuz iyi hissetmiyorsa: Çocuğunuzun ateşi varsa iyileşene kadar grip aşısı olmasını erteleyin. Eğer çocuğunuzda burun akıntısı varsa nasal spreydense grip aşısı için hekimiyle görüşün.

2. Çocuğunuzun bu zamanlarda başka aşıları varsa: Çocuğunuzu son 4 hafta içinde başka aşılar olduysa hekim çocuğunuzun grip aşısı olmasını erteleyebilir.

3. Çocuğunuzda tıbbi bir sorun varsa: Eğer çocuğunuzda astım ve benzeri bir durum varsa ve 5 yalından daha küçükse nasal sprey yerine grip aşısı tavsiye edebilir. Nasal sprey grip aşısı uzun süreli aspirin tedavilerinde veya kas veya sinir bozuklukları ( nöbet, serebral palsi, zayıf immün sistem v.b. ) olan çocuklarda tavsiye edilmemektedir.

4. Çocuğunuzun yumurtaya alerjisi varsa: Grip aşısı bir miktar yumurta proteini de içermektedir. Eğer çocuğunuzda yumurta alerjisi varsa veya daha önce böyle bir sorun yaşamışsa grip aşısında daha dikkat edilecektir. Örneğin hekimin ofisinde grip aşısı olduktan sonra aşının göstereceği reaksiyonu gözlemek için 30 dk. kadar beklenir.

5. Çocuğunuz daha önceki grip aşısına şiddetli bir reaksiyon gösterdiyse: Grip aşısı daha önceki bir grip aşısına şiddetli reaksiyon gösteren çocuklara tavsiye edilmemektedir.

Grip aşısı çocuklarla yakın temas halindeki yetişkinler için ise ( anne, baba, diğer akrabalar v.b. ) her sene mutlaka tavsiye edilmektedir.

Yayınlanma Tarihi : 11.11.2013

3715

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim