Haberler

Makaleler

ÇOCUKLARA GÖRGÜ KURALLARINI ÖĞRETMEK

çocuklara görgü kurallarını öğretmekÇocukların toplumda mutlu birer birey olarak yaşamaları onların sosyalleşme süreçleriyle yakından ilgilidir. Sosyalleşme sürecinde çocuklar başkalarıyla iletişimi, empati becerilerini, başkalarının hakkına saygıyı, bir arada yaşama becerisini öğrenirler.

Çocukların sosyalleşme becerilerini kazanmalarında görgü kurallarını öğrenmelerinin de önemli bir rolü vardır. Görgü kuralları çocuğun toplumca daha kabul edilmesi, sevilmesi, benimsenmesi ve iyi bir birey olmaları için önemlidir.

Aşağıda çocuklara öğretilebilecek bazı görgü kurallarını bulabilirsiniz.

1. Çocuğunuza başkalarının yaptıkları iyilikler için teşekkür etmesini öğretin. Teşekkür iyilikler için minnet ifadesini anlatır. Teşekkür iyilik yapan kişiye tekrar bir iyilikte bulunması için fırsat verir. Dolayısıyla çocuğa diğer insanlara teşekkür etmesi öğretilmelidir.

2. Çocuğa yaptığı hatalar için özür dilemesi öğretilmelidir. Özür o insanın sahip olduğu nezaket ve saygıyı da ifade eder.

3. Çocuğunuza diğer insanlara yardımda bulunmasını öğretin. Yardım toplumun çimentosu olan görgü kurallarından birisidir. İnsanları birbirine daha da yakınlaştırır.

5. Başka insanlara kötü sözler söylememesini öğretin. Kötü sözlerin o insanı rencide edeceğini ve üzeceğini anlatın.

6. Misafirliğe gidildiği zaman eğer bir şey istenecekse rica etmesini söyleyin. Ayrıca yapacağı bir şey için de izin istemesini öğretin. Başkalarının evinde izinsiz şeyler yapmamasını öğretin.

7. İnsanlara hal hatır sormasını öğretin. Bir başkası nasılsın diye sorduğu zaman “ Teşekkür ederim, iyiyim. Siz nasılsınız? ” demesini öğretin.

8. Birisi bir şey sorduğu zaman nazikçe cevap vermesini söyleyin.

9. Birisinin odasına girerken önce kapıyı çalması gerektiğini ve odadaki kişi izin verirse girmesi gerektiğini söyleyin.

9. Bir yerde çok yüksek sesle konuşmaması gerektiğini anlatın.

10. Bulunduğu yerdeki kurallara uyması gerektiğini öğretin.

11. İnsanlarla dalga geçmemesini, alay etmemesini, komik isimler takmamasını öğretin.

12. Birisi onunla konuştuğu zaman o kişiyi dinlemesini öğretin. Birisi konuşurken başka şeylerle meşgul olmamasını söyleyin. Ayrıca başka insanların sözünü kesmemesi gerektiğini anlatın.

13. Temizlik kurallarına kesinlikle uymasını, tuvaletten çıkarken sifonu çekmesini ve ellerini sabunlu suyla yıkamasını öğretin.

14. Kirli ellerle sofraya oturmamasını öğretin.

15. Arkadaşlarıyla iyi geçinmesini öğretin.

16. Arkadaşlarıyla oyuncaklarını paylaşması için onu motive edin.

17. Yemek yerken yemek kurallarına uymasını öğretin. Yemekleri zaman içinde çatal ve kaçıkla yemesi gerektiğini aşılamaya çalışın. Yemek yerken ağzını şapırtatmamasını, etrafı kirletmemesini, yemekleri dağıtmamasını öğretin.

Bu ve benzeri görgü kurallarını ebeveynler kendileri de çoğaltabilirler. Görgü kurallarıyla yetişen çocuklar çevresi tarafından daha fazla sevilir, kabul edilir ve saygı görür. Hangi anne ve baba çocuğunun böyle yetişmesini istemez ki? Fakat bu konuda elbette ki ebeveynler tarafından biraz ilgi, biraz çaba ve biraz da sabır gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 11.11.2011

9644

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim