Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR NEDEN ÖKSÜRÜR?

çocuklar neden öksürürÇOCUKLAR NEDEN ÖKSÜRÜR?

 

Çocuklar birçok nedenden dolayı öksürebilirler. Bir soğuk algınlığı, boğazındaki herhangi bir tahriş ve daha birçok neden olabilir. Aşağıda çocukların neden öksürdükleriyle ilgili olası nedenler belirtilmiştir.

 

Enfeksiyonlar: Çocukların öksürme nedeni bir enfeksiyon olabilir. Soğuk algınlığı, grip, krup hastalıkları gibi enfeksiyonel durumlar öksürüğe yol açabilir. Soğuk algınlığında öksürük daha hafif veya orta düzeyde olmaktadır. Gripte bazen daha şiddetli bir öksürük vardır. Krup hastalığında ise çocukta havlar tarzda bir öksürük vardır ve solunumu biraz daha gürültülü gelir.

 

Asit reflü: Asit reflü hastalığı çocuklarda sıklıkla öksürük, kusma, yediğini çıkarma, ağızda kötü bir tat ve mide ekşimesi gibi sorunlara neden olabilir. Çocuğun yaşına, hastalığına ve başka etkenlere göre asit reflü hastalığında tedavi değişiklik gösterebilir. Asit reflüde genelde ilk olarak şu 3 şey tavsiye edilir: Çocuğun diyetinden çikolata, nane, kurutulmuş-soslu-yağlı gıdalar ve gazlı içecekler çıkarılır. Yatmadan en az 2 saat önce yemeyi kesme ve daha küçük öğünler tüketme gibi önlemler alınır. Eğer çocukta asit reflüden şüpheleniliyorsa hekimine göstermekte fayda vardır.

 

Astım: Astım çocuklarda öksürük nedenleri arasında bulunmaktadır. Öksürük astım belirtilerindendir. Diğer yandan astım belirtileri çocuktan çocuğa değişebilir. Astımda öksürük gece vakti daha kötü ve hırıltılı olabilir. Bu öksürük çocuğun fiziksek olarak hareketli olduğu zamanlarda da ( oyun zamanları v.b. ) artabilir. Çocuklarda astım tedavisi hastalığın nedenine ve tetikleyen etkene göre değişebilir. Örneğin astımı hava kirliliği, sigara dumanı veya parfüm kokusu gibi durumlar tetikleyebilir.

 

Alerjiler ve sinüzit: Alerji ve sinüzit çocukta öksürüğe yol açabilir. Alerjik vakalarda çocukta burun akıntısı, gözde sulanma, boğaz ağrısı, boğaz kaşıntısı gibi belirtiler de görülür. Alerji şüphesi varsa hekime görünerek çocukta alerji testi yaptırılmalıdır. Bu testle çocuğun hangi alerjenlere alerjisi olduğu tespit edilir ve çocuk günlük yaşamda bu alerjenlerden uzak tutulmaya çalışılır. Bu alerjenleri çeşitli gıdalar olabileceği gibi, polenler, toz, evcil hayvan tüyü veya salyası gibi alerjenler de olabilir. Hekim çocuk için alerji iğnesi ve ilacı tavsiye edebilir.

 

Boğmaca: Boğmacada öksürükler ardına ardına gelir. Boğmaca her yaşta görülebilecek bir hastalık olmakla birlikte özellikle 2 yaş altındaki çocuklar bu hastalığı daha yoğun yaşarlar. Bakteriyel bir hastalıktır. En belirgin belirtisi öksürük nöbetleridir. Kış ve ilkbahar aylarında görülür. Boğmacada ayrıca çocukta burun akıntısı, düşük ateş, hapşırma belirtileri de görülebilir. Boğmaca bulaşıcıdır. Fakat boğmaca aşısıyla bunu önlemek kolaydır. Boğmaca antibiyotiklerle tedavi edilir.

 

Diğer nedenler: Çocuğun sigara dumanına maruz kalması, boğazına bir şey takılması gibi nedenler de öksürüğe yol açabilir.

Yayınlanma Tarihi : 13.10.2015

3472

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim