Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR İÇİN TAİ CHİ

Eliya BenbiçaçoÇocuklar sürekli büyümeleri nedeni ile devamlı bir değişim halindedirler. Zihinleri ve vücutları hızla gelişmektedir; bu yüzden sürekli olarak değişen vücutlarına adapte olmaları, koordinasyon ve denge sağlamaları gerekmektedir.

Bir denge sporu olan Tai Chi, çocuklardaki bu hızlı değişime alışmayı kolaylaştırmaktadır. Tai Chi sayesinde çocuklar daha güçlü ve sağlıklı bir bedene sahip olurlar; kas yapıları güçlenir ve dengeleri artar.

Tai Chi egzersizleri akıl ile vücudun, iskelet sistemi ile kasların ve sağ beyin ile sol beynin bütünleşmesini sağlar. Tai Chi hareketleri, değişim halindeki vücutları ile uyumlama sağlayan çocukların diğer sporları da korkusuzca yapabilmelerine olanak sağlar. Tai Chi daha sakin olmayı, huzuru, ahengi ve kendine güvenmeyi öğretir. Sorunlarına soğukkanlılıkla daha başka bir açıdan bakmalarını sağlar. Tai Chi sayesinde çocukların konsantrasyonları artar ve daha dikkatli olurlar.

Tai Chi ‘yi hangi yaş grubu çocuklar yapabilir?

Yaş itibarı ile 6 yaş ve üzerindeki çocuklar daha kolay işbirliği sağlamaktadırlar. Bu sporu yapabilmek için özel bir malzeme gerekmemekte, rahat bir kıyafet giymeleri yeterli olmaktadır.

Çocuklar Tai Chi hareketlerini erişkinlerden çok daha hızlı olarak öğrenmektedirler. Öğretmen ve veliler Tai Chi yapan çocukların okul başarılarının arttığını gözlemlemişlerdir. Tai Chi sayesinde çocuğun konsantrasyonu ve dikkatini toplaması sağlanır; bu da öğrenme becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Tai Chi sporunda diğer takım oyunları gibi bir yarışma stresi veya arkadaşlarından daha üstün olma amacı yoktur. Çocuk, yaptığı egzersizlerin kendini nasıl geliştirdiğini ve rahatlattığını kendisi fark eder. Hayatına bir ahenk, denge ve uyum gelmiştir. Düzgün bir şekilde nefes almayı ve dik durmayı öğrenir.

Osteoporozis günümüzde milyonlarca insanı etkileyen önemli bir sağlık problemidir. Her yaşta görülebilmektedir. Yaşanan hareketsiz ve sedanter hayat osteoporozisi tetiklemektedir. Yürüyüş, aerobik ve Tai Chi kemikleri güçlendiren ve kasları geliştiren en iyi sporlar olarak tanımlanmıştır.

Obezite (şişmanlık) günümüzde çocuklarda giderek yaygınlaşan tehlikeli bir hastalıktır. Obezitede çocuğun hem bedensel, hem sosyal hem de psikolojik durumu bozulmaktadır. Giderek daha hareketsiz hale gelen hayat tarzı obeziteyi arttırmaktadır. İngiltere’de 2000’li yıllarda okula yürüyerek kendi başına giden 7-9 yaş çocukların oranı 30 yıl öncesi ile karşılaştırıldığında % 80 ‘den % 10 ‘lara düşmüştür. Aynı dönem için evden okula araba ile gitme oranı 5 katı artmıştır. Çocukları televizyon ya da bilgisayarın önünden kaldırarak spor yapmaya teşvik edecek yeni yollar bulmak gerekmektedir. Tai Chi sporu ile obezite ile baş edilebilmektedir.

ABD’li uzmanlar, çocukların kilo vermek için değil, kendilerini daha iyi hissetmek için spor yaptıklarını belirtiyorlar. Eğlence ve kendini iyi hissetme unsurlarının öne çıkartılması durumunda, çocuklar daha büyük bir istekle spor yapmaktadırlar.

Yine ABD ‘de yapılan bir çalışmada genç erişkin dönemde intihar, ilaç, alkol, sigara ve marihuana kullanım oranının spor yapan gençlerde daha düşük olduğu ifade edilmiştir. Ayrıca çocukluk döneminde egzersiz alışkanlığı edinen bireylerin büyük bir çoğunluğunun bu alışkanlıklarını ilerleyen yıllarda da devam ettirdikleri gözlemlenmiştir.

Miami Üniversitesinde yapılan bir çalışmada, Tai Chi ‘ nin, ADHD (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite) hastalığı için güçlü bir tedavi şekli olduğu sonucuna varılmıştır. Dikkat eksikliği ve Hiperaktivite sadece çocuklarda değil erişkinlerde de giderek yaygınlaşmaktadır. Bu hastalıkta Tai Chi’ nin yardımcı tedavi olarak uygulanması çok fayda sağlamaktadır.

Dikkat Ekskliği ve Hiperaktivite ile ilgilenen doktorlara göre egzersiz en iyi tedavi yöntemlerinden biridir. Tai Chi çocukların aşırı enerjilerini ve agresif davranışlarını dengelemekte; onları sakinleştirmektedir. Tai Chi meditasyon yapar gibi çocukların boşalan pillerini doldurmakta, onları rahatlatmakta ve vücutlarına mini bir tatil imkanı sunmaktadır. Çocuklar Tai Chi sayesinde kötü bir ruh halinden çabucak sıyrılmayı öğrenmektedirler. Tai Chi çocukların öz benlikleri ile tanışmalarını ve duyguları ile baş edebilmeyi öğretmektedir.

Tai  Chi ufak bir alanda okulda, odada, iş yerinde kolaylıkla yapılabilir, büyük bir alan veya özel bir malzeme gerektirmez. Çocuk kendini kötü hissettiğinde ufak bir mola vererek Tai Chi yaparsa hemen stresten kurtulur.

Tai Chi sayesinde çocuklar yaratıcı olurlar, hayal güçleri genişler ve kendilerini daha iyi ifade ederler. Daha aktif, daha zeki ve daha esnek olurlar. Tai Chi sporunu düzenli olarak yapan çocuklarda bağışıklık sistemi de güçlenmekte, böylece çocuklar sık sık hasta olmaktan kurtulmaktadır.

Anne ve baba olarak çocuğunuzu sedanter (oturarak vakit geçiren) yaşamdan uzak tutun. Televizyon ve bilgisayar karşısında geçirilen zamanı günde 1 saati geçmeyecek şekilde kısıtlayın. Çocuğunuzun fiziksel yetenekleri konusunda gerçekçi olun. Çocuklarınızı küçük yaşlarından itibaren Tai Chi veya diğer spor dalları ile tanıştırın.

Sağlıcakla kalın

Dr. Eliya Benbiçaço  
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
Muayenehane: Çayırçimen sok.Emlakbank Blokları A-1 Blok D:4
Levent / İstanbul  
Tel : 0212 2699757  0212 2709310  GSM : 0532 215 38 11
e-mail: eliyabenbicaco@gmail.com
Yayınlanma Tarihi : 07.02.2012

5732

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim