Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI HİJYEN ALIŞKANLIĞI OLUŞTURMAK

çocuklar için sağlıklı hijyen alışkanlığı oluşturmakÇOCUKLAR İÇİN SAĞLIKLI HİJYEN ALIŞKANLIĞI OLUŞTURMAK

Çocuklar büyüdükçe onlara zaman içinde soğuk algınlığı ve grip gibi durumlardan korunmanın yollarını öğretmek gerekir. Bunun için ne kadar erken başlanırsa o kadar iyidir. Çünkü çocukta bu alışkanlık daha iyi oturur.

Üstelik çocukların yaşı ilerledikçe sağlıklı hijyen alışkanlıklarını oturtmak daha zor olur. Kötü hijyen alışkanlıklarının değiştirilmesinin daha zor olduğunu bilmek gerekir.

Sağlıklı hijyen alışkanlıkları çocuğu grip ve soğuk algınlıklarına karşı koruyan çok önemli alışkanlıklardır. Bunun için ebeveynlerin bu hijyen alışkanlıklarını erken yaşlardan itibaren çocuklarına öğretmeleri getirmeleri gerekir.

Çocukta sağlıklı hijyen alışkanlıklarını nasıl oluşturmalı?

Çocuğun soğuk algınlığı virüslerinden korunması için bir rutin oluşturması oldukça önemlidir. Bu rutini oluştururken sözlü anlatımların yanında uygulamalı olarak göstermek gerekir. Örneğin yemeklerden önce ve sonra ellerin yıkanması, dışarıdan içeri girilince el ve yüzün yıkanması, tuvalet sonrası el yıkama, öksürürken koluyla ağzını kapatması, hasta kişilere mümkün olduğunca yaklaşmaması v.b. konular hem anlatılmalı hem de ebeveyn tarafından yeri geldiğince uygulanmalıdır. Ayrıca ebeveynlerin de bu konuda rol model olması gerekir. Çocuklar anne ve babalarını oldukça taklit ederler. Yapılan şeylerin çoğu zaman söylenenlerden daha geçerli olduğunu unutmamak gerekir. Anahtar kelime tutarlılıktır.

Bunlar için de el yıkama alışkanlığının özellikle önemli olduğunu vurgulamak gerekir. Sabun kullanılarak yapılan el yıkama alışkanlığı teşvik edilmelidir. Eğer o an için su ve sabun kullanımı mümkün değilse başka bir sıvı temizleyici ya da jel de iş görür.

Kimi çocuklar ek yıkama konusunda bazen direnebilirler. Bunun için de el yıkamayı çocuk için çekici hale getirmek gerekir. Çocuklar için hazırlanmış el yıkama sıvı sabunları ve çocuğun ilgisi çekecek şekilde dizayn edilmiş sıvı sabun kapları bu konuda yardımcı olabilir.

Öksürürken ağzı koluyla kapamasını öğrenmesi de iyi bir hijyen alışkanlığıdır. İnsanların çoğu öksürürken ağızlarını elleriyle kaparlar. Kimileri de ağızlarını hiç kapamazlar. Ağzı elle kapamak da sağlıklı olmayan bir alışkanlıktır. Çünkü el vasıtasıyla birçok virüs başka insanlara bulaşabilir. Aynı şey hapşırma için de geçerlidir.

Çocuklara burunlarını silerken kağıt peçete kullanmalarını da öğretmek gerekir. Bunun en iyi yolu da ebeveynlerin bunu kendilerini uygulamaları ve çocuklarını da bu konuda teşvik etmeleridir.

Tuvalet temizliği de dikkate alınması gereken bir hijyen alışkanlığıdır. Bu hijyen alışkanlığının da çocuk için ebeveynler tarafından dikkatle ele alınması gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 26.09.2012

4954

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim