Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR İÇİN KURALLAR KOYMAK

çocuklar için kurallar koymakGünlük yaşantımızda birçok şey belki de hemen hemen her şey kurallar içinde işler. Kurallar hayatımızın bir düzen içinde işlemesi için gerekli olan şeylerdir. Kuralların olmadığı durumlarda karmaşa ve kaos olur.

Bu durum çocuklar için de geçerlidir. Küçük çocuklar işçin kurallar yoktur diye bir algı yanlış olur. Çocuklar da biz yetişkinler gibi aynı tolum içinde yaşarlar. Onlar geleceğin yetişkinleri olarak kurallar içinde yaşamayı öğrenmeli ve böylelikle sosyalleşme süreçlerini daha iyi bir şeklide sürdürmelidirler. Hayatında hiçbir kural olmadan büyüyen çocuk toplumla uyumsuz bir şekilde yaşayacaktır. Bu da çocuğu olumsuz etkileyecek bir durumdur.

Dolayısıyla çocukları küçük yaşlardan itibaren yaşına uygun olarak bir takım kurallara alıştırarak ve kurallara göre yaşamasını öğreterek yetiştirmek daha iyi olacaktır. Tabi bunu da onun mevcut durumuna uygun olarak gerçekleştirmek gerekecektir. Peki bir çocuğun hayatına kuralları koyarken ve onu sosyalleşme sürecini bu kurallar çerçevesinde şekillendirirken ne gibi durumlara dikkat etmek gerekir.

Her şeyden önce çocuk için kurallar koyarken bunun nedenini çocuğa anlatmak gerekecektir. Nedenini anlatmaz iseniz çocuğun bu kuralları anlama ve yerine getirme süreci sorunlu olacaktır. Çocuğa bunların nedenini anlatırken de onun yaşına uygun olarak kısa ve anlayabileceği kelimeleri kullanarak ve olayı olabildiğince somutlaştırarak anlatmak faydalı olacaktır. Mesela oyuncaklarını oyun onadıktan sonra toplamsını gerektiğini öğretmek istiyorsanız bunun nedenini kısa ve açık bir şekilde anlatın.

Çocuklar sizin koyduğunuz bu kuralları veya yaşam için koyduğunuz bu kuralları zaman zaman unutabilirler. Dolayısıyla bu kuralları zaman zaman hatırlatmakta fayda vardır. Böylelikle tekrarlanan bu kurallar daha akılda kalacak ve uygulanabilirliği artacaktır.

Kural koyarken şunu da yapmamak gerekir. Çocuğun hayatında çok fazla kural olmamalıdır. Onu çok fazla kuralla boğup hayatını zindana da çevirmeyin. Aradaki dengeyi iyi kurmanız gerekir.

Sizin koyacağınız kurallar çocuk tarafından %100 başarıyla uygulanacak diye bir şey de yoktur. Çocuktan böyle kesin bir beklenti içinde olmayın. Onlar b,z yetişkinler gibi öz disiplini yüksek kişiler değildir.  Biz yetişkinler bile günlük yaşantımızda bu kuralları bazen hiçe sayabiliyoruz. Yani çocuğun zaman zaman bu kurallara uymadığı veya başarısız olduğu durumlar da olacaktır. Dolayısıyla esnek olmakta da fayda vardır.

Kurallar çocuğun fiziksel, psikolojik ve sosyal düzeyine uygun olmalıdır. Çocuğun düzeyine uygun olmayan kuralların uygulanabilirliği zayıftır. Mesela 2 yaşındaki bir çocuğun kendi kendine yemek yerken önünü kirletmemesini bekleyemezsiniz. 3 yaşındaki bir çocuktan siz ondan istekte bulunmadan bazı şeyleri kendiliğinden yapmasını bekleyemezsiniz.

Kural koyarken bu kurallara ebeveyn olarak sizin de uymanız beklenmektedir. Çocuktan düzenli olmasını bekliyorsanız siz de düzenli olmalısınız. Dolayısıyla çocuğun hayatında kurak koyan kişiler olarak ona iyi bir rol model olmalısınız. Aksi halde çocuk için koyduğunuz kuralların inandırıcılığı zayıf olacaktır.

Diğer yandan çocuk kendisinden ne beklendiğini neler istendiğini açıkça bilmelidir. Bu konuda bir netlik olursa çocuğun o kuralı anlaması ve uygulaması daha kolay olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 22.06.2011

4872

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim