Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ OLMAYABİLECEK BESİNLER

çocuklar için güvenli olmayabilecek besinlerÇOCUKLAR İÇİN GÜVENLİ OLMAYABİLECEK BESİNLER

Çocukların yaşı ilerledikçe daha çeşitli besinleri yemeye daha istekli olurlar. Fakat bu besin çeşitliliği içinde her besin küçük çocuklar için güvenli olmayabilir.

1 – 2 yaş arasındaki çocuklar için kaçınılması gereken besinler

Düşük yağlı süt: Bu yaşlardaki çocuklar yağ ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. Bu çocuğun gelişimi için ihtiyaç duyulan bir şeydir. Eğer çocukta kalp hastalığı veya obezite riski yoksa 2 yaşından sonra düşük yağlı süt verilebilir. Diğer yandan eğer hekim tavsiye ederse 2 yaşından önce de düşük yağlı süt verilebilir.

Büyük besin parçaları: Büyük yemek parçaları çocuğun boğazını tıkayabilir. Havuç, kereviz, yeşil fasulye ve kavun gibi büyük besinler küçük parçalara bölünerek yedirilmelidir.

Küçük sert besinler: Sert şekerler, öksürük pastili, kuruyemişler, patlamış mısır gibi besinler çocuğun boğulmasına yol açabilecek potansiyel tehlikelerdir.

Yumuşak, yapışkan besinler: Çocuklara sakız vermekten kaçınmalı ve yumuşak yapışkan besinlerin de çocuğun boğazında tıkanıp kalabileceğini unutmamak gerekir.

Fıstık ezmesi: Bu yaşlardaki çocuklara bir seferde fazla miktarda fıstık ezmesi verirken dikkatli olmak gerekir. Çünkü bunu yutmaları zor olabilir. Bunun yerine fındık ezmesini ince bir şekilde ekmeğe sürerek vermek doğru olur.

Ayrıca araba sürerken çocuğun bir şey yememesi güvenlik açısından önemlidir.

2 – 3 yaş arası çocuklar için

Bu yaş grubundaki çocukların beslenmesinde de yukarıdaki kurallara uymak gerekir. Ayrıca çocuk yürürken, televizyon seyrederken veya herhangi bir şey yaparken yemek yemeye teşvik edilmemelidir. Ayrıca bu tür şeyler çocuğun yemeye karşı olan dikkatini dağıtır.

3 – 5 yaş arası çocuklar için

Bu yaşlar arasında çocuklar daha yiyici olurlar ve yeme konusunda beceriklidirler. Fakat yine de bu yaştaki çocukların boğulması konusunda dikkatli olmak gerekir. Besinleri yine küçük paçalara ayırmak ( hatta üzüm ve erik v.b. meyveler bile ). Bu yaştaki çocuklara yine patlamış mısır, kuruyemiş, sert şekerler ve sakız vermekten kaçınmalıdır.

Çocuklar 1 yaşına geldiklerinden sonra yeni besinlerle yavaş yavaş tanıştırılmalıdırlar. Yeni besinlerin çocukta alerjik bir etki gösterme riskine karşı dikkatli olunmalıdır. Yeni gıda verildikten sonra 2 - 3 gün beklenmelidir. Eğer alerjik bir etki gösterirse bu besini vermeyi kesmelidir. Bu süre zarfında çocuğa başka yeni bir gıda vermemelidir.

Hangi besinin çocukta alerjiye yol açtığını net olarak bilmek için hekime danışarak alerji testi yaptırılmalıdır. Genelde çocuklarda yumurta, süt, fıstık, buğday, soya, ağaç yemişleri, balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjik reaksiyona yol açmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 22.08.2012

8776

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim