Haberler

Makaleler

ÇOCUKLAR İÇİN EVDEKİ GİZLİ TEHLİKELER

çocuklar için evdeki gizli tehlikelerÇOCUKLAR İÇİN EVDEKİ GİZLİ TEHLİKELER

Evinizde bulunan birçok şey çocuğunuz için bir tehlike oluşturabilir. Elektrik kabloları, prizler, ilaçlar, merdivenler v.b. şeyler hep görünür tehlikelerdendir. Bir de sizin tahmin etmediğiniz gizli tehlikelerde olabilir. Bunların neler olabileceğini düşünerek evinizde gerekli güvenlik önlemlerini almanızda fayda vardır. Örneğin evinizde çocuğunuz için tehlike oluşturabilecek şeyler şunlar olabilir:

Pencereler: Açık olan pencereler çocuğunuz için tehlike oluşturur. Eviniz giriş katta olsa bile açık pencereler küçük çocuklar için tehlikelidir. Pencereleri mümkün olduğunca kapalı tutun. Veya çocuğunuzun pencere açıksa pencereye çıkmasını önleyecek önlemler alın. Çocuğunuzun pencereyi açmasını önlemek için pencerelere çocuk kilidi taktırın. Ayrıca pencerelerinizi de yandan ve üstten açılan pencerelerle değiştirebilir ve pencereleri üst kısımdan açabilirsiniz.

Kağıt imha makinesi: Büyük ihtimalle evinizde bir kağıt imha makinesi olmayacaktır. Fakat evinizde bir kağıt imha makinesi kullanıyorsanız bu da çocuğunuz için bir tehlike yaratabilir. Kağıt imha makinenizi kullanmadığınız zaman ortadan kaldırın ve kapalı tutun. Çünkü çocuklar öğrenmeye çok meraklıdır. Kullandığınız kağıt imha makinesini merak ederek kurcalamak isteyebilir. Elbisesini, saçlarını, elini makineye kaptırabilir. Bu da ciddi bir yaralanma riski doğurur.

Evdeki ateşli bir silah ve kesici aletler: Evinizde eğer ateşli bir silah ( tabanca v.b. ) bulunduruyorsanız bunları çocuğunuzun ulaşamayacağı gizli bir yerde kilitli saklayın. Örneğin bir kasada kilitli tutabilirsiniz. Kasa anahtarını da çocuğunuzun bulamayacağı ve ulaşamayacağı bir yerde tutun. Aynı şekilde evdeki kesici aletleri de çocuğunuzun ulaşamayacağı yerlerde bulundurun.

Piller: Birçok oyuncakta ve diğer birçok elektronik aletlerde pil kullanılmaktadır. Çocuğunuzun oyuncaklarındaki veya kullandığı elektronik cihazlardaki pilleri siz kendiniz değiştirin. Çocuğunuzun pillerle oynamasına izin vermeyin.

Evdeki aletler ve Soğutucular: Evde kullandığınız küçük soğutucular çocuk için gizli bir tehlike oluşturabilir. Çocuğunuz soğutucunun içine girip kapağı kapatırsa, sonrasında kapağı tekrar açamayabilir. Evdeki kullanılan aletler de küçük çocuklar için bir tehlikedir. Kurutma makinesi, bulaşık makinesi, matkap, blender v.b. birçok şey çocuklar için risk oluşturabilir.

Evde çocuğunuzu yalnız bırakmayın. Dış kapının aniden kapanarak sizin dışarıda ve küçük çocuğunuzun içerde kapalı kalması nadir de olsa görülebilecek vakalardan birisidir. Her ihtimale karşı evin giriş kapısının dışında duruyorsanız ve çocuğunuz içerdeyse kapının kapanmaması için gerekli önlemlerinizi alın. Kapının arasına bir şey koyabilirsiniz. Veya anahtarı elinize alabilirsiniz. Kapının kapanıp çocuğunuzun evde kapalı kalması gibi bir durumlara karşı, eğer içeri giremiyorsanız,  her zaman cep telefonunuzda en yakın bir anahtarcının veya çilingirin telefon numarasını bulundurun. Bu tür durumlar küçük çocuklar için en azından oldukça korkutucu bir durum olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 27.11.2013

4864

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim