Haberler

Makaleler

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE CEZA

çocuk yetiştirmede ceza

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE CEZA

Her anne baba çocuğunun uslu, uysal, söz dinleyen, yaramazlık yapmayan çocuklar olmasını isterler. Kendilerine problem çıkartmasını istemezler. Bu tabi çok istenen ama gerçekleşmesi çok nadir olan bir durumdur.

Bebeklik ve çocukluk dönemini bu şekilde atlatan çocuk sayısı azdır. Çocukların doğasında yaramazlık yapmak, yerinde duramamak, ağlamak v.b. şeyler vardır. Bunlar esasında çocuk olmanın genel ve ortak özellikleridir.

Tabi bu gibi durumlar anne babaların pek hoşlandıkları durumlar değildir. Çocuğu yetiştirme ve disipline etme sürecinde anne ve babalar daha rahat olmak isterler. Çocuğun kendilerine zorluk çıkarmasını istemezler.

Zaman zaman bu süreçte zor duruma düşer ve ne yapabileceklerini bilmezler. Bu durumda birçok anne ve babanın aklına her zaman ki uygulanan yöntem gelir. Bu yöntem, ceza yöntemi. Ceza yöntemi geçmişte her zaman vardı. Ve gelecekte de olacaktır. Burada önemli olan çocuğa nasıl bir ceza verdiğiniz ve bunu nasıl yönelttiğinizdir.

Çocuklar her zaman hata yaparlar ve gelecekte de yapacaklardır. Çocuğun hatalarını, yaramazlıklarını istenmeyen şekilde cezalandırmanız size ters tepki olarak dönecektir. Çocuğa ceza yöntemi olarak şiddet uygulamak, onu temel şeylerden mahrum bırakmak, onu hor görmek, küfür etmek hiç olumlu bir yöntem değildir.

Birçok anne ve baba sert ceza yöntemlerinin işe yaradığını sanırlar. Ama tam tersi çocuğun kendilerine ve başkalarına karşı olumsuz bir tavır geliştirmelerine yol açarlar.

Burada aslında soruyu şu şekilde sormak da önemlidir. Çocukları kötü davranışlar yapmaya sevkeden, istenmeyen şeyler yapmasına yol açan sebepler nedir? Bu sorulara uygun cevaplar verebilirsek, çocukların ceza almasına yol açan sebepleri de en başından bertaraf etme imkanı bulmuş oluruz.

Burada karşımıza çocuğun yetiştirilme şekli gibi bir cevap çıkıyor. Yani çocuğu nasıl yetiştirirseniz çocuk öyle davranır. Mesela bir çocuk neden sürekli isteklerini ağlayarak belirtir. Neden oyun arkadaşlarıyla sürekli kavga yapar? Neden yaramazlıklar yapar, Neden sürekli bir şeylere zarar verir?

Tüm bu soruların cevabı yetiştirilme ve disipline edilme sürecinde gizlidir. Bu noktada anne ve babaların kendilerini sorgulama durumu ortaya çıkar. Dolayısıyla cezadan önce çocuklarımızı iyi yetiştirmemiz çok önemlidir. Yani çocuklarımızı iyi yetiştiremediğimiz ve iyi disipline edemediğimiz için olumsuz davranışlar sergileyebilmektedirler.

Bunlardan ceza yönteminin hiç olmaması gerektiği sonucu çıkarılmamalıdır. Ceza da elbette bir disiplin aracı olabilir. Fakat burada söz konusu olan cezanın yöntemi ve şeklidir. Ceza çocuğun o davranışı zaman içinde bırakmasını sağlamaya dönük olmalıdır. Dostane bir şekilde çocuğa yaklaşılmalıdır. Çocuğa ceza verseniz bile o sizin kendisini çok sevdiğinizi ve her zaman seveceğinizi hissedebilmelidir. Çocuğunuza bazı şeyleri erken zamanlardan itibaren öğretmeye çalışın. Kendi sınırlarını ona öğretin. İyi kötüyü, güzeli çirkini, yapılmaması gerekenleri bilsin.

Esasında çocukların çoğu bir hata yaptıklarında kendi kendilerine üzüntü duyarlar. Pişmanlık hissi geliştirirler. Bu hissi duymak bile onların için bir cezadır aslında. Bir de onun üstüne biz çocuğa bağırarak, kötü söz söyleyerek, bazı şeylerden men ederek onu ikinci kez cezalandırıyoruz.

Görüldüğü gibi ceza yöntemi aslında üzerinde titizlikle durulması gereken bir konu. Çocuğu yetiştirme ve disiplin sürecinde gelişi güzel kullanılmaması gereken bir yöntem.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

8412

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim