Haberler

Makaleler

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE ANNE VE BABA TUTUMU

çocuk yetiştirmede anne ve baba tutumu

ÇOCUK YETİŞTİRMEDE ANNE VE BABA TUTUMU

Çocukların yetişmesinde anne ve babanın tutumları önemli rol oynar. Anne ve baba tutumu çocuğun gelişiminin yönünü belirler. Bu yazıda anne ve baba tutumu olarak katı ve aşırı serbest tutumlar ele alınmıştır.

Çocuğun gelişim sürecinde anne ve babasının tutumu onun gelişim sürecini etkileyecek kadar önemlidir. Çocuk bu tutumla geleceğe hazırlanır. Kendisini şekillendirir. Çocuklara daha bebeklik döneminden itibaren baskıcı bir tutum takınmak onların gelişimi açısından olumsuz etkiler ortaya çıkaracaktır. Bu olumsuz etkiler onun yetiştirilmesinde de kendisini gösterecektir.

Aşırı baskı çocuğun kendisini göstermesini engeller. Öğrenme ve keşfetme duygularını öteler. Çocuğun bağımsız ve özgür bir kişilik geliştirmesinin önüne setler koyar. Engellenen ve baskı altında yetişen çocuk anne ve babasına karşı zaman içinde kızgınlık, öfke ve hatta kin duyguları geliştirir. Zaman ilerledikçe yaptığı hatalardan ve mevcut durumundan anne ve babasını sorumlu tutar.

Yapılan araştırmalara göre aşırı baskı altında yetişen çocukların duygusal, sosyal ve zihinsel gelişimleri de olumsuz etkilenmektedir. Baskı altında yetişen çocuk kendini ifade etme yeteneğini ve cesaretini kazanamaz. Bu da onun diğer insanlarla olumlu ilişkiler ve iletişim kurmasını engelleyebilir. Böyle bir durum onun sosyal ilişkilerine de yansıyacaktır.

Baskı altında yetişen çocuk zihinsel olarak ve zeka düzeyi olarak da dezavantajlı durumdadır. Bu tür çocukların okul başarılarında, arkadaşlarıyla olumlu ilişkiler kurmasında, genel hayat başarılarında sorunlar yaşadıkları gözlemlenmiştir. Aşırı baskıyla yetişen çocuklar ilerde sorunlu ve patolojik tipler olabilmektedirler. Kendini ifade etme konusunda, olumlu iletişim konusunda yetersiz kalınca kendilerini başka türlü ifade etme alışkanlıkları kazanabilmektedirler. Bu tür çocuklarda kavgacılık gibi özellikler de gelişebilmektedir. Fakat zaman zaman bu tür çocuklar daha içine kapanık, çekingen ve pısırık olma gibi özellikler de geliştirebilirler.

Çocuk yetiştirmede aşırı baskı tutumunun tam tersi bir uygulama olan aşırı serbestlik de görülebilmektedir. Tabi anne ve babaların çocuklarına aşırı serbest derecede davranmalarının çeşitli nedenleri olabilir. Mesela anne ve baba çocukluklarında aşırı baskı ve disiplin altında yetişmişse kendi çocuklarını bunun tam tersi bir şekilde yetiştirme tutumunu izleyebilmektedirler. “Biz korkuyla, baskıyla büyüdük ama çocuğumuz böyle büyümesin” diyerek aşırı müsamahakar ve serbest davranabilmektedirler.

Diğer yandan bazı anne ve babalar tek çocukları var ise onu her şeyden önemli gördükleri için aşırı serbestlik verebilmektedirler. Çocuğu konusunda aşırı titizlenen anne ve babalar da salt çocukları üzülmesin, kızmasın, hastalanmasın diye onlara aşırı serbest bir şekilde davranabilmektedirler.

Bu yöntem de baskıcı yöntemde olduğu gibi sakıncalı bir yöntemdir. Çünkü her şeyden önce bir çocuğun yetişmesinde sınırlar ve kurallar muhakkak olacaktır. Bir anne ve baba bunları koymak zorundadır. Bu kurallar ve sınırlar olmadan çocuk yetiştirmek ona yapılacak olan bir kötülüktür. Kuralları ve sınırları olmadan yetişen bir çocuk düşünsenize. Bu şekilde yetişen bir çocuğun sosyal çevresinde ve arkadaş çevresinde sorunlar ve uyumsuzluklar yaşaması muhakkaktır. Bu tür çocuklar ilişkilerinde her şeyi yapabilecekleri duygusuna taşıyabilirler. İyiyi ve kötüyü, doğruyu ve yanlışı ayırma konusunda tereddütler yaşarlar. Diğer insanlarla ilişkileri zarar görür.

Bir anne ve baba çocuğuna bu kötülüğü yapmamalıdır ( iyi niyetli olsalar da ). Mesela siz küçük çocuğunuz evde oynarken size tükürdü. Bu durumda yağacağınız şey ona gülüp geçmek değildir. Eğer bu tükürme eylemi sonucunda ona gülerseniz o da bunun yanlış bir şey olmadığını, gülünecek bir şey olduğunu varsayacaktır. Ve eve gelen diğer insanlara da bu eylemi yapabilecektir. Bu durumda yapacağınız şey bu tükürme eyleminin kötü bir şey olduğunu ona sakince, kızgınlık ifade etmeden, ona şiddet uygulamadan bunu anlatmaktır. Anlatırken bunu üzüntülü bir yüz ifadesiyle de anlatmanız yerinde olacaktır. Yani sizin sözlerinizle yüz ifadeniz ve duygularınız arasındaki ilişkiyi tam olarak kurmasını sağlamalısınız. Bunu ona gülerek anlatırsanız aradaki tutarsızlıkta bocalayacak ve bunun iyi mi yoksa kötümü olduğunu anlamayacaktır. Şaşıracaktır. Bu da o davranışın tekrarlanma riskini artıracaktır.

Diğer bir örnek. Mesela dışarıda diğer çocuklarla oynarken sizin önünüzde diğer bir arkadaşına vurdu ve onu dövdü. Ona “ aferin benim oğluma, aferin benim kızıma. İşte böyle hep güçlü ol” demeyeceksiniz. Bu tutumunuz onun bu davranışını ödüllendirecek ve tekrarlanmasını sağlayacaktır. Böyle bir çocuk kavgacı birisi olarak yetişecektir. Diğer yandan arkadaşlarının haklarına, diğer insanların haklarına saygı göstermesini ona öğretmelisiniz. Çünkü çocuklar hangi davranışların iyi, hangisinin kötü olduğunu her zaman bilemeyebilirler. Onlar bu konuda henüz tam bir bilinç kazanmamıştırlar ve bu tür şeyleri tam olarak algılayamayabilirler.

Ev içinde çocuğa aşırı hoşgörülü davranmak sorun oluşturacaktır. Sürekli bir şeyleri yakıp yıkmasına, bir şeylere zarar vermesine sizin ev içindeki kurallarınızı her zaman çiğnemesine çok hoşgörülü davranmak da sakıncalıdır. Bu tutumunuz onun böyle yetişmesine, başkalarına saygı göstermemesine, başkalarının haklarını çiğnemesine yol açabilecektir. Yani çocuk böyle bir tutum kazanabilecektir. Ayrıca sizin bu tutumunuz, aşırı hoşgörülü tutumunuz zaman içinde çocuğunuza karşı kızgınlık ve kin duyguları geliştirmenize yol açabilir. Çünkü siz çocuğunuzun bu kadar yaramaz, bu kadar vurdumduymaz, bencil olmasına ses çıkarmıyorsunuz. Sırf bunu da onu incitmemek, kızdırmamak, üzmemek ve engellememek için yapıyorsunuz. Ama işte bu durumda da her şeye müsamaha göstermek başka sorunlara yol açacaktır.

Bu konuda yağacağınız şey çocuğunuza karşı dürüst olmaktır, samimi olmaktır. Eğer yaptığı bir davranış kötüyse bunu ona uygun bir dille anlatmalısınız. Çocuğun bunu bilmeye ihtiyacı vardır. Bunu ona açıkça söyleyin ve belli edin. Çocukların öğrenme kapasiteleri çok geniştir. Sizin bu sözlerinizi anlayacak ve zaman içinde iyiyi ve kötüyü öğrenecektir. Tek yapmanız gereken bunları bilmesi için ona olanak sağlamak ve yardımcı olmaktır.

Konuyla ilgili tavsiye edilen diğer yazılar:

Çocuk Yetiştirmede Anne Ve Babalara Öğütler

Çocuk Yetiştirmede Ceza

Çocuk Yetiştirirken Bazı İpuçları

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

8563

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim