Haberler

Makaleler

ÇOCUK YETİŞTİRİRKEN BAZI İPUÇLARI

çocuk yetiştirirken bazı ipuçlarıÇocuk yetiştirmek her anne baba için önemli bir olaydır. Her anne ve baba çocuğunun iyi yetişmesini ister. Fakat çocuk yetiştirirken anne ve babalar bazen yanlışa düşebilmektedirler. Tabi bunu yaparken bilinçli yapmazlar. Yani anne ve babalar bu süreçte hatalar yapabilmektedirler. Dolayısıyla bazı doğru şeyleri bilmek çok önemlidir.

Mesela bu yanlışlardan biri çocuğun her dediğini yerine getirmektir. Bir kere çocuğun her dediğini yerine getirmek sizi yorar. Zamanla çocuğa karşı kızgınlık duygularınızın oluşmasına yol açar. Diğer yandan her dediği yapılan çocuk ilerde bencil, geçimsiz, şımarık bir çocuk olarak yetişir. Bu çocuğun kendi başına bir iş yapamayan biri olarak yetişmesine de yol açabilir.

Hayatta her istediğinin olmayacağını öğrenmeden büyümüş olur. Onun için buradaki temel konu eğer çocuğun isteği sizin ve onun için uygun değilse onu reddedebilirsiniz. Bunu yaparken de ona bunun nedenini uygun bir dille anlatmaya çalışın. Onu rencide edecek, ona kızacak şeklide davranmayın. Ayrıca çocuğunuzun istekleriyle diğer insanların istekleri arasında bir denge kurmak önemlidir. Bunu da çocuğunuza uygun bir şekilde anlatmanız gerekir. Yani aradaki dengeyi iyi kurmanız gerekir.

Çocuğunuzun hataları mutlaka olacaktır. Bu hatalardan kaynaklanan sonuçlar mutlaka olacaktır. Bunları çocuğa elbette ki anlatacaksınız. Neyi doğru yaptığını neyi yanlış yaptığını elbette bilmek onun hakkıdır. Bunu çocuğunuza anlatırken öfkeyle değil, sevgiyle anlatın. Onu yermeden yapın. Yaptığı davranışın kötülüğünden ziyade onun sonuçlarını anlatarak yapın. Bu çocuk için daha somut bir açıklama olacaktır. Arkadaşlarıyla oyun oynarken onlara saygılı davranması gerektiğini ve onları sevmesi gerektiğini ona açıklayın.

Bütün bunları yaparken önemli bir konuyu atlamayın. Bu da çocuğunuza saygı göstermeniz gerektiğidir. Biz ebeveynlerin olduğu gibi bebeklerin ve çocukların da kendilerine göre hakları vardır. Çocuğunuza saygı gösterdikçe ondan saygı bekleyebilirsiniz. Kendisine saygılı davranılan çocuklar, başkalarının haklarına saygılı davranma konusunda daha bilinçli ve tutarlı olurlar.

Tüm bunları yaparken sözlerinizle davranışlarınız birbiriyle kesinlikle tutarlı olmalıdır. Çocuğunuza nasıl davranması gerektiğini öğrettiğiniz zaman, kendinizin de öyle davranmanız gerekir. Böylelikle bu öğretilenler çocuk için daha anlamlı hale gelecektir.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

9094

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim