Haberler

Makaleler

ÇOCUK VE ERGENLERDE GÖRÜLEN PROBLEMLER

1. KONUŞMA BOZUKLUKLARI:

A: GECİKMİŞ KONUŞMA: Çocuk 2 yaşına geldiği halde bir kaç kelime dahi söylememesi gecikmiş konuşma olarak adlandırılır.

B: ARTÜKİLASYON BOZUKLUĞU: Çocuğun kelimeleri yanlış telaffuz etmesi
Örnek: Araba yerine ayaba kelimesini söylemesi.

C: KEKEMELİK: Ritim bozukluğu olarak ta tanımlanır. Birincil ve İkincil olmak üzere 2 ye ayrılır. Kekemelikte takılmalar çok az olabildiği gibi çok fazla da olabilmektedir. Kişi konuşurken başladığı bir cümleyi bitiremez. Burada nefesin yanlış kullanımı söz konusudur. Kekemeliğin en önemli sebebi psikolojik sebeplerdir.

2. YALAN DAVRANIŞI: 2 tür yalan vardır. Sözde yalan. Bu yalan türü geçicidir.
İlk çocukluk döneminde görülür. Patolojik yalan ise üzerinde durulması gereken bir yalan türüdür. Özellikle son çocukluk dönemi ve ergenlikte görülür. Yalan alışkanlık haline gelmiştir.

3. ÇALMA DAVRANIŞI: 8 yaşından önce çocuklarda çalma davranışından söz edemeyiz. Çocuklar 8 yaş öncesi başkalarına ait eşyaları alabilirler bunu biz çalma olarak adlandıramayız. Çünkü 8 yaşından önce mülkiyet kavramı henüz tam olarak gelişmemiştir.

4. SÖZ DİNLEMEME: Bu çocuklar genellikle her istedikleri yapılan çocuklardır.
Bu sebeple tatminsiz olurlar, hırçın ve söz dinlemezler.

5. KORKU KAYGI: Çocuklarda özellikle 0 - 7 yaş arasında çeşitli korkular vardır. Örneğin karanlık. Bunlar doğaldır fakat sıklık ve şiddeti fazla ise o zaman bunun üzerinde durulması gerekir.

SINAV KAYGISI: Bazı çocuklar sınava girmeden önce ve sınav sırasında çok heyecanlanırlar. Bu durum onların okul başarılarını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çocukların ailelerinin yaklaşım biçimleri kaygıyı daha çok arttırıcı değil, destek olucu güven verici olmalıdır.

OKUL FOBİSİ: Okul çağına gelmiş çocuğun okula gitmekte zorlanması, gitmek istememesi ve bunun sonucunda psikosomatik bazı rahatsızlıkların ortaya çıkma durumudur.

BELİRTİLERİ:

1:Mide bulantısı ve kusma
2:Karın ağrısı
3:Baş ağrısı
4:Enerjisinin düşmesi
5:İştahsızlık
6:Kalp çarpıntısı ve soluk almakta güçlük çekme
7:Ağlama nöbetleri
8:Sınıf içinde duramama
9:Hırçınlık
10:Uyku sorununun ortaya çıkması
11:Alt ıslatma ve kirletme
12:Kavgacılık

NEDENLERİ: Okul fobisi yaşayan çocuklar güven problemi olan, ayrılık korkusu yaşayan, özellikle anneye aşırı bağımlı olan çocuklardır. Kaybetme korkusu içindedirler. Bu çocuklar okul öncesi bir kuruma gitmemiş, fazla arkadaşları olmayan ya da hiç arkadaşı olmayan, paylaşmayı bilmeyen, tek başına oyun oynayan kısacası sosyalleşememiş çocuklardır.

NELER YAPILMALIDIR: Çocukların okula hazırlanması önemlidir. Bunun için ailelere iş düşmektedir. Okula başlamadan önce aileler çocuklarına okul hakkında bilgi vermelidir.
En önemlisi çocuklarını okul öncesi kurumlara göndermelidir. Okul fobisi uzun sürerse mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.

6. KAVGACILIK: Bazı çocuk ve ergenler sorunlarını kavga yoluyla çözmeye çalışırlar, kurallara uymazlar, otoriteye, anne, babaya karşı gelirler. Bunun temelinde yanlış iletişim
ve eğitim biçimleri gelmektedir. Bu çocukların mutlaka bir uzmana en erken zamanda getirilmeleri gerekmektedir. Yoksa bu çocuklar suç işlemeye adaydırlar.

7. HİPERAKTİVİTE: Bu çocuklar hiç yerinde duramazlar, bir masada uzun süre oturamazlar, dikkat süreleri çok kısadır. Bu durum onların okul başarılarını etkilemektedir. Her an bir kaza geçirebilme riskleri çok fazladır. Bu sebepten dolayı uzmanlar tarafından incelenmelidirler.

8. ALT ISLATMA VE KİRLETME: Çocuklar iki yaşına geldiği halde tuvalet eğitimini bağımsız olarak kazanmamışlarsa bir sorundan söz etmek mümkün olmaktadır. Bu çocukların fizyolojik ve psikolojik açıdan incelenmeleri gerekmektedir.

9. GÜVENSİZLİK PROBLEMİ: Çocuklarda bir buçuk ve üç yedi yaş arası güven ya da güvensizlik dönemidir. Bu dönemde çocuklar ailesine ve dış dünyaya ya güvenmeyi ya da güvenmemeyi öğrenecektir. Bu sebeple bu yaşlar da ailenin çocuğa yaklaşımı çok önem taşımaktadır.

10. KARDEŞ KISKANÇLIĞI: Kardeş kıskançlığında en önemli faktör yeni bir kardeş geldikten sonra ailenin yaklaşım biçimidir. Aile çocuğa karşı çocuğun doğumundan sonra davranışlarını değiştirmemesi gerekir.

11. YEMEK YEMEME: Yemek yemek istemeyen çocuklara zorla baskıyla bir şeyler yedirmeye çalışmak çok yanlıştır. Çünkü çocuğu tamamen yemekten soğutur.

12. TİKLER: İstem dışı tekrarlanan söz ve davranışlar şeklinde tanımlanır. Bir ruhsal boşalmanın sonucu ortaya çıkarlar

Örneğin: Saç yolma, dudak yeme, kaş ve kirpik yolma, diş gıcırdatma, omuz oynatma (silkme),tırnak yeme, kaş ve göz oynatma gibi ortaya çıkar.

13. OKUL BAŞARISIZLIĞI: Okulda verilen eğitim de zorluklar yaşama sınavlarda başarılı olamama algılama zorlukları dikkat sorunları şeklinde kendini gösterir. Birçok sebepleri olabilir. Bunlar zihinsel sebepler, psikolojik sebepler, fizyolojik sebepler, çevresel ve ailesel sebeplerdir. Okul başarısızlığı sürekli tekrarlanıyorsa mutlaka çocuğun bir uzman tarafından görülmesi gerekir.

14. BOŞANMANIN ÇOCUĞA ETKİSİ: Boşanmış ailelerin çocuklarında çocuğun yaşına göre farklı etkilenmeler görülür. Küçük yaştaki çocuklarda da özellikle bu boşanmadan kendini suçlu hissetme görülürken, ileriki yaşlarda anne ve babayı suçlama ortaya çıkmaktadır.

Bu çocukların okul başarısı düşmekte ve sosyalleşmekte zorluklar çekmektedirler. Bu konularda bilgi almak için bir uzmandan yardım almak önemlidir.

15. OKULDAN KAÇMA: Bazı çocuklarda bu davranış gözlenmektedir. Bunun altında yatan sebepler araştırılmalı ve gerekirse bir uzmandan yardım alınmalıdır.

SIK SORULAN SORULAR:

1. SORU: Çocuğumuzu hangi durumlarda bir pedagoga götürmeliyiz?

CEVAP: Çocuğunuz uyum ve davranış problemi yaşıyorsa, konuşma problemi varsa, okul fobisi varsa, sınav kaygısı, okul fobisi, alt ıslatma ve kirletme problemi, tik, kekemelik, güvensizlik, öğrenme güçlüğü, algılama, dikkat, hafıza problemleri, çekingenlik, iletişim, problemleri, kavgacılık, okuldan kaçma, söz dinlememe, kardeş kıskançlığı, otizm, down sendromu, zihinsel gerilik, hiper aktivite, boşanma ve sonucunda ortaya çıkan problemler ve meslek seçimi, okul seçimi, zeka testleri psikolojik değerlendirme konularında bir pedagogdan yardım alabilirsiniz.

2. SORU: Pedagog kaç yaşları arasında çocuklarla çalışır.

CEVAP: 0 - 18 yaşları arasında çocuk ve ergenlerin zihinsel, sosyal, psikolojik sorunları ile ilgili sizlere yardım hizmeti verir.

3. SORU: Çocuğum okulda başarılı olamıyor bunun nedenleri ne olabilir.

CEVAP: Zihinsel nedenler. Zeka düzeyinin normalin altında 90’ın altında olması.
Ailesel nedenler. Ailenin çocukla ilgilenmemesi çocuğa derslerinde kimsenin yardım etmemesi

Sosyoekonomik nedenler. Ailenin ekonomik düzeyinin çok çok düşük olması çocuğun ihtiyaçlarının karşılanamaması okul başarısını etkiler

Çevresel nedenler. Çocuğun çevresinde olumsuz arkadaşların olması ve çocuğun onları örnek alması

Fizyolojik nedenler. Çocuğun sürekli bir hastalığının veya bir özrünün olması

Beslenme. Çocuğun dengeli beslenememesi protein, karbonhidrat ve vitaminleri düzenli ve gerektiği kadar alamaması


AYKUT AKOVA
PSİKOLOJİK DANIŞMAN VE PEDAGOG
BAĞDAT CAD ERENKÖY N.343
İLETİŞİM : 539 565 98 95 
aykutakova@hotmail.com
www.aykutakova.com

Yayınlanma Tarihi : 13.10.2011

3798

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim