Haberler

Makaleler

ÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?

çocuk-istismari-nedirÇOCUK İSTİSMARI NEDİR?

Çocuk istismarı dünya genelinde yaygın olan ve çeşitli şekillerde görülen bir sorundur. Çocuk istismarı çocuğun ebeveynleri, bakıcıları veya başka insanlar tarafından fizikseli psikolojik ve duygusal olarak şiddete maruz kalması ve hatta fiziksel şiddet sonucu hayatını kaybetmesidir. Çocuğun istismara uğraması onun sonraki yıllarını ve hatta yetişkinlik dönemini de olumsuz etkileyebilir.

Çocuk istismarı fiziksel, duygusal, cinsel ve ihmal edilme şekilde görülebilir:

Fiziksel istismar: Çocuğun kasıtlı olsun veya olmasın çocuğun bedensel olarak yaralanmasına veya zarar görmesine yol açan davranışlardır. Bu davranışlar, çocuğu ısırma, ona vurma, itme, onu yaralama şeklinde görülebilir. Evde çocuğun yanında yasak madde kullanmak, çocuğu bu maddelere ve alkole maruz bırakmak da fiziksel istismar kapmasına girer. Fiziksel istismar çocuğun hem duygusal hem de vücut sağlığına önemli zararlar verebilir. Ayrıca bebeklerde de fiziksel istismar kendini sarsılmış bebek sendromu olarak da kendini gösterebilir.

Duygusal istismar: Duygusal istismarı kanıtlamak he ne kadar zor olsa da duygusal istismar da yasalara aykırıdır. Duygusal istismar sıklıkla fiziksel istismarla aynı anda görülebilir. Duygusal istismar aşırı eleştirme, reddetme, sözel tehdit, sevgi göstermeme ve çocuğa destek olması reddetme gibi davranışları içerir. Duygusal istismar çocuğun kendine olan öz güvenini ve saygısını da zedeler. Çocuğun ebeveyne veya duygusal istismar uygulayan kişiye güveni azalır. Duygusal istismar çocuğun ruhunda onarılması zor yaralar açabilir ve bu sorunu çözmek yıllar alabilir.

Cinsel istismar: Çocuklara cinsel istismar yaygın görülebilen bir sorundur. Okşama, ilişkiye girme, ensest ilişki, ırza geçme gibi davranışları içerir. Çocuklara pornografik materyaller izletmek de cinsel istismara girer. Cinsel istismar ayrıca fiziksel istismarla da sonuçlanabilir, çocukta depresyon, endişe ve travma sonrası stres bozukluğu gibi sorunlara yol açabilir.

Reddetme: Çocuğu yok saymak ve reddetmek davranışı da bir tür çocuk istismarıdır. Reddetme şeklindeki çocuk istismarı çocuğu beslemekten alı koymak, bakımına, giyimine önem vermemek, sağlığına gereken önemi vermemek, eğitimden ve duygusal destekten yoksun bırakmak veya savsaklamak gibi davranışları içerir. Eğer bir aile ekonomik olarak yoksunluk çekiyorsa gerekli yönetim birimlerine başvurarak maddi destek sağlayabilirler. Sosyal yardım, çocuk sağlık sigortası gibi olanaklar ailelere yardımcı olacaktır. Reddetme şeklindeki çocuk istismarı çocuğun fiziksel, zihinseli duygusal ve sosyal gelişimini etkileyebilir. Bu durum zaman içinde çocukta psikolojik, davranışsal ve sağlık sorunlarına neden olabilir.

Çocuk istismarı konusunda bir ebeveyn olarak aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

1. Çocuğunuza her zaman sevginizi gösterin. Onu sevgi, ilgi ve bakımdan mahrum bırakmayın. Örneğin sevgiye muhtaç, duygusal olarak doyurulmamış, ebeveynlerinden yeterince sevgi ve ilgi görmemiş çocuklar cinsel istismara daha çok uğramaktadırlar. Çünkü sevgi ve ilgi eksiliği hisseden çocuklar bu duygularını tatmin için kötü amaçlı kişiler tarafından kandırılabilirler.

2. Çocuğunuza yabancı, tanımadığı kişilerden uzak durmasını önemle vurgulayın. Bir kişi tarafından kötü bir davranışa veya sözlü duruma maruz kaldıysa bunu size mutlaka anlatmasını söyleyin.

3. Çocuğunuz büyüdükçe cinsel farklılıklar ile ilgili eğitimler verin. Cinsel uzuvlarını örtmesini ona öğretin.

4. Çocuğunuzu çok fazla sıkmayın. Çok fazla katı disiplin kurallarıyla çocuğunuzu yetiştirmeyin. Çünkü böyle çocuklar her otoriteye boyun eğme, her söyleneni yapma eğiliminde olabilirler. Çünkü otoriter bir aile ortamında kendi öz güvenini geliştirememiş olurlar. Öz güveni gelişmeyen çocuklar daha fazla ve daha kolay itaat edebilirler. Bu nedenle fiziksel, duygusal ve zihinsel istismara daha kolay boyun eğebilirler.

Yayınlanma Tarihi : 24.07.2013

3928

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim