Haberler

Makaleler

ÇOCUK İÇİN ÖRNEK ANNE VE BABA OLMAK

çocuklar için örnek anne ve baba olmakÇocukların hayatlarında anne ve babaların önemli bir yeri vardır. Anne ve babalar çocuğun yetişmesinde kilit derecede öneme sahiptirler. Çünkü anne ve baba çocuk için bir rol model figürüdür. Çocuklar bebeklik döneminden itibaren anne ve babasını taklit ederek ve kendisini onlarla özdeşleştirerek büyür.

Durum böyle olunca anne ve babaların çocukları için iyi bir rol model olmaları zorunludur. Sürekli anne ve babasını taklit eden ve örnek alan çocuk için anne ve babaların da davranışlarında ve yayıp ettiklerinde sorumlu davranmaları zorunludur. Ne söylüyorlarsa ve ne yapıyorlarsa bunun çocuğu nasıl etkileyeceğini çocuğun eğitim sürecinde nasıl bir etkide bulunacağını düşünerek hareket etmeleri gerekir.

Çocukların eğitiminde dolayısıyla somut örneklerin önemi büyüktür. Sadece çocuğa sözel bilgilerle bilgi aşılamak eğitim süreci için eksik kalır ve çocuk gerekli davranışları edinemez. Dolayısıyla anne ve babaların çocuklarına belirttikleri iyi şeyleri kendileri de uygulayarak yapmak durumundadırlar. Çocuğa yemeklerden önce ellerini yıkaması gerektiği söyleniyorsa anne ve babanın bunu önce kendilerinin yapması beklenir. Çocuğa, yalan söylemenin kötü bir davranış olduğu belirtiliyorsa, başka insanlara karşı saygılı olunması öğretiliyorsa ebeveynlerin de bu konuda çocuğa örnek olması beklenir.

Başka insanlara karşı empatik davranma, oynarken hile yapmama, temiz ve tertipli olma, dürüst olma, sevgi ve saygı dolu olma tüm bunlar ebeveynleri çocuklarından bekledikleri şeylerdir. Fakat bu tür beklentiler içinde olmanın ön koşulu ebeveynlerin de bu konularda çocuğa karşı örnek olmalarıdır.

Yayınlanma Tarihi : 26.09.2011

9011

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim