Haberler

Makaleler

ÇOCUK FELCİNİ ÖNLEMEK İÇİN

çocuk felcini önlemek içinÇOCUK FELCİNİ ÖNLEMEK İÇİN

 

Çocuk felci genelde su ve besinlere lağım suyu bulaşması, dışkı ile, böcek ısırmaları ile ve salgın yoluyla bulaşır. Çocuk felci çoğunlukla sonbahar ve ilkbahar aylarında görülür. Çocuk felci konusunda önleyici önlemlerin alınması oldukça önemlidir. Aşağıdaki önlemler çocuk felcini önlemede oldukça etkilidir:

 

Aşılama

 

Aşılama çocuk felcini önlemede en etkili yöntem. Çocuk felcine karşı aşılama yani çocuk felci aşıları ülkemizde bebeğin 2. 3. 4. ve 18. aylarında ve 4-6 yaş arasında yapılmaktadır. Aşılamanın düzenli olarak ve sık yapılması çocuk felci vakalarını oldukça azaltmaktadır. Çocuk felci en yaygın olarak çocuk felci aşısının yapılmadığı ve kötü hijyen koşulların hüküm sürdüğü yerlerde görülür. Çocuk felci aşısı hastalıktan %95 oranında koruma sağlamaktadır. Çocuk felci aşısının yan etkileri de minimumdur. Bazı çocuklarda aşının vurulduğu yerde kızarıklık, ağrı ve şişme görülebilir. Ateş, solunum güçlüğü ve boğaz şişmesi gibi vakalar çok nadir görülür.

 

Riskleri azaltmak

 

Çocuk felcinde riski azaltıcı bazı önlemler de alınmalıdır. Özellikle çocuk felci aşısının olmadığı veya çocuk felci vakalarının sık görüldüğü bölgelere seyahat konusunda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca çocukları çocuk felci görülen diğer çocuklarda uzak tutmak gerekir.

 

Çocuk felcinde virüs ağızdan ağza bulaşır. Bu nedenle çocuk felci olan bir kişinin çocuğu öpmesi, yakın temas, öksürük ve hapşırma gibi durumlar hastalığın yayılması için bir risk oluşturur. Çocuk felcinde iyi bir hijyen sağlanması gerekir. Enfekte olmuş kişilerle el teması olursa eler mutlaka yıkanmalıdır. Ayrıca günlük yaşamda elleri yine dışarıdan içeri girince, yemeklerden önce, para v.b. şeylere dokununca mutlaka su ve sabunla yıkamakta fayda vardır.

 

Tüketilen suyun ve besinlerin de temizliği önemlidir. Sebze ve meyveler tüketilmeden önce bol suyla iyice yıkanmalıdır.

 

Çocuk felcinden şüpheleniliyorsa enfekte olduğu düşünülen kişinin diğer insanlardan mümkün olduğunda temas etmekten kalınmaları ve en kısa sürede hekime görünmeleri gerekir. Çocuk felcinde genelde ateş, yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştah kaybı, halsizlik, ishal, kusma, ensede ağrı ve sertlik görülür, şiddetli kas ağrısı, kaslarda zayıflama ve erime gibi belirtiler görülür.

Yayınlanma Tarihi : 08.07.2014

3139

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim