Haberler

Makaleler

ÇOCUK FELCİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

çocuk felciÇOCUK FELCİ, BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Çocuk felci virüsün bulaşmasıyla sinir sisteminin olumsuz etkilenmesi ve bunun sonucunda da felç vakasının yaşanmasıdır. Hastalık su ve yiyeceklere lağım bulaşması, dışkı yoluyla, sineklerin ve böceklerin taşıması, salgın gibi etkenlerle bulaşabilir. Virüs ağızdan alınarak bulaşır.

Çocuk felcine genelde ilkbahar ve sonbahar aylarında daha fazla rastlanır. Aşılamanın sık ve düzenli yapıldığı yerlerde daha az görülür. Aşılamanın yapılmadığı ve hijyen şartlarının kötü olduğu yerlerde görülmesi daha yaygındır. Aşılanan insanlar % 95 oranında hastalığa karşı koruma sağlarlar.

Ülkemizde çocuk felci aşıları bebeğin 2. 3. 4. ve 18. aylarında ve 4-6 yaş arasında yapılmaktadır.

Çocuk felcinin belirtileri nelerdir?

Çocukta ateş, yorgunluk, baş ağrısı, boğaz ağrısı, iştah kaybı, halsizlik, ishal, kusma, ensede ağrı ve sertlik görülür. Hastalık virüsü alındıktan sonra 1 – 2 hafta içinde felç olabilir. Felcin ilk belirtileri genelde bacaklar ve kollarda görülür. Kaslar oldukça duyarlı hale gelmiştir ve ağrılıdır. Felcin başlangıç zamanlarından itibaren etkilenen kaslar zayıflamaya ve erimeye başlar. İleri vakalarda hasta konuşmakta zorluk çeker, öksüremez ve yutmada problem yaşar.

Çocuk felcinin tedavisi nasıl olur?

Çocuk felcinin ilk belirtileri görüldüğü zaman çocuğun iyice dinlendirilmesi gerekir. Çünkü çocuk felci sürekli hareket eden, aktif olan kaslarda oldukça yayılır. Tedaviye hemen başlanmalıdır. Ağrıyı gidermek için ağrı kesici ve ateş düşürmek için ateş düşürücü verilir.

Hastalığın tedavisinde fizyoterapi yöntemiyle kaslar yavaş yavaş çalıştırılır. Kimi hastalarda solunum güçlükleri de devam etmektedir. Genelde çocuk felci geçiren çocukların büyük bir bölümü iyileşir.

Hastalığın oluşmasını engellemek için çocuğun aşılanması gerekir. Aşılamaların zamanında yapılması oldukça önemlidir. Ayrıca hijyen şartlarına da önem verilmelidir.
( Çocuk Felcini Önlemek İçin )

Hastalık yönünden riskli gruplar nelerdir?

Yaşlı insanlar, bebek ve çocuklar
Hastalığın görüldüğü yerlerde bulunmak ( salgın yoluyla )
Hamile bayanlar
Çocuk felci aşısı olmayanlar

Yayınlanma Tarihi : 01.03.2012

25781

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim