Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN ZEKASINI GELİŞTİRECEK AKTİVİTELER

çocuğunuzun zekasını geliştirecek aktivitelerÇOCUĞUNUZUN ZEKASINI GELİŞTİRECEK AKTİVİTELER

Çocukların zeka gelişimi onun problem çözme ve öğrenme becerilerini içerir. Zeka gelişiminde çocuğun konsantrasyon, dikkat, hayal etme, yaratıcılık ve algılama becerileri de önemli yer tutar. Çocuğunuzun zeka gelişimi için bir ebeveyn olarak yapabileceğiniz birçok aktivite bulunmaktadır. Aşağıdaki aktivitelerle çocuğunuzun zeka gelişimine katkıda bulunabilirsiniz.

Okuma etkinlikleri

Dil becerisi bir çocuğun zeka ve bilişsel gelişiminin ana parçalarından birisidir. Okuma aktiviteleri çocuğun dil gelişimine yardımcı olmak için kritiktir. Okuma çocuğun kelime bilgisini ve okuduğunu anlama yeteneğini geliştirir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzu okuma konusunda her zaman cesaretlendirmelisiniz.

Hafıza oyunları

Bulmacalar ve sıralama oyunları çocuğunuzun hafıza ve konsantrasyon kapasitesini artıran aktivitelerdir. Bulmacalar geleneksel yapboz bulmacaları da olabilir. Bunlar bütün yaşlardaki çocuklar ve yetenek düzeyleri için bulunmaktadır. Ayrıca çocuğun konsantrasyon becerisini geliştirebilecek oyuncaklar da faydalıdır. Daha genç yaştaki çocuklar için eşleştirme oyunları hafızayı geliştirebilir.

Matematik aktiviteleri

Matematik becerileri bilişsel ve zeka gelişiminin temel bir parçasıdır. Bir ebeveyn olarak çocuğunuzun matematik becerilerini geliştirmelisiniz. Onunla her gün rakamlar konusunda konuşabilir, rakamları saydırabilirsiniz. Erken yaşlardan itibaren çocuğun rakamlara aşina olması, matematik becerilerin gelişmesi okul çağında oldukça fayda sağlayacaktır. Ayrıca çocuğun yaşına uygun sayı oyunları da matematik becerilerini geliştirir.

Yaratıcılılık etkinlikleri

Çocuğunuzun yaratıcılık becerilerini geliştirmek istiyorsanız sanat ve müziği etkin bir şekilde kullanabilirsiniz. Sanat ve müzik çocuğun yaratıcılık becerilerini geliştirerek zeka düzeyini artırır. Müzik öğrenme çocuğun okuma becerisini ve hafıza kapasitesini ilerletir. Şarkı ve ritimlerin kullanımı dil becerilerine yardımcı olur. Bir müzik enstrümanını öğrenmeye teşvik etmek de oldukça faydalıdır. Bir müzik enstrümanını öğrenmek hem hafıza becerilerine hem de matematik yeteneğine yardımcı olur.

Bu yazılar da İlginizi Çekebilir?

Bebeğin Zekasını Geliştirmek İçin

Bebeğinizi Geliştirmenin Önemli Yolları

Zeka Ve Zeka Testleri

Sağlıklı Beslenme Bebeklerin Zekasını Geliştiriyor

Ane Sütü Çocukların Zekasını Geliştiriyor

Balık Çocukları Daha Mı Zeki Yapıyor?

Yayınlanma Tarihi : 24.04.2013

9632

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim