Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN YETENEĞİNİ KEŞFEDİN

anıl saraç akhanÇOCUĞUNUZUN YETENEĞİNİ KEŞFEDİN

 
Bundan yaklaşık 10–15 yıl önce ailelerin çoğu çocuklarının derslerinde başarılı olmasını, iyi bir okulu kazanmasını ve iyi bir meslek sahibi olmasını istemekte idi. Aileler çocukları için yine aynı şeyleri istemeye devam etmekteler; ancak aynı zamanda sosyal, sanata ve spora ilgi duyan bireyler olmasını da beklemektedirler.

İmkânların giderek her mekâna ve her bireye ulaşma şansının artması, ailelerin eğitim seviyesinin yükselmesi; bir insanın başarılı ve mutlu olmasının tek yolunun yalnızca akademik başarı ve çok para kazanmaktan geçmediği gerçeğini benimsetmiştir.

Öyleyse çocuğun sosyal, sanatsal, vb. yönlerini yani ilgilerini nasıl uyandırabiliriz?

Yetenekler doğuştan getirilse de hiçbir birey ilgileriyle birlikte dünyaya gelmemektedir. Çevre şartları, aile yaşantısı ve tecrübeler çocukta ilgilerin oluşmasını sağlamaktadır. Buradan hareketle ilgilerin, öğrenilmiş –sonradan oluşmuş yönelimler olduğu anlaşılabilmektedir. O halde çocuklarda belli ilgileri uyandırabilmemiz mümkündür.

Elbette bu ilgiler çocuğun model olarak aldığı çevresiyle, başta ailesiyle, yakından ilgili bir durumdur. Çocuk, ailesinde küçük yaşlardan bu yana kitap okuyan anne baba görüyorsa bu yönde bir eğilimi olacaktır. Kitap okumanın diğer yapılanlar gibi yaşamın gerekli ya da olağan veya keyif alınan bir aktivite olduğu daha çok benimsenecektir. Tüm diğer ilgiler için de bu durum geçerlidir. Ancak anne baba çocuğun ilgisinin uyanması için her ilgiyi kendisi benimseyemeyeceği gibi çocuk da ailesinin ilgilerinin aynına ilgi duymayabilir. Sözüm ona anne babasının ressam olması bir çocuğun kesinlikle resme ilgi duyacağını göstermez.

Burada önemli olan nokta çocuğu bir ilgi alanı ile tanıştırmak, fırsat oluşturmak, öekler sunmak ve izlemesini, bilmesini sağlamaktır. Geri kalan şeylerin tümü çocuğun kendi isteğine kalmıştır.

Zorlamak ve illaki öğrenmek zorunda bırakmak, çocuğu başarısız edeceği gibi istenenin aksine mutsuz olmasına ve benlik saygısının zedelenmesine neden olabilmektedir. Çocuk okuma zevkini, boyalarla çizmeyi bir enstrümandan ses çıkartmayı ya da bir topun küçük hareketlerle bile neler yapabileceğini tadınca kendine uygun bir alanla ilgilenmeye başlayacaktır.

ANIL SARAÇ AKHAN
ÇOCUK, ERGEN VE EVLİLİK TERAPİSTİ & CİNSEL TERAPİST

PSİKOAKADEMİ

ANKARA - YILDIZ / ÇANKAYA
Turan Güneş Bulvarı 660 Sk. No: 4/1
Tel: 0(312) 491 04 44
Gsm: 0(542) 442 12 02 - 0532 232 84 82

ANKARA - ÇAYYOLU
Çayyolu Mh. Atakent Sitesi No: 80 Yenimahalle
Tel: 0(312) 242 15 00

DİYARBAKIR
Urfa Yolu Cd. Akbaş Sitesi No: 9 K:3-7 A Blok K:3 (Mega Center Yanı)
Tel: 0(412) 252 35 32
Gsm: 0(505) 611 14 14

www.idealcocukmerkezi.comwww.anilsarac.comwww.psikoakademi.org

Yayınlanma Tarihi : 17.01.2014

4048

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim