Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN ÜSTÜN YETENEKLİ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

çocuğunuzun üstün yetenekli olduğunu nasıl anlarsınızÇOCUĞUNUZUN ÜSTÜN YETENEKLİ OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

 

Birçok ebeveyn kimi zaman çocuklarındaki bazı belirtilerden olayı “Acaba benim çocuğum üstün yetenekli mi?” diye sorabilirler. Esasında bir çocuğun üstün yetenekli olup olmadığına yanıt vermek ilk bakışta zordur. Bunun için uzman kişilerin test ve değerlendirmelerine ihtiyaç vardır. Fakat diğer yandan üstün yetenekli çocukların da bazı yaygın karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Eğer siz de çocuğunuzun üstün yetenekli olup olmadığını konusunda bir fikir edinmek istiyorsanız çocuğunuzdaki bu yaygın karakteristik özelliklere bakmanız size yardmcı olacaktır.

 

Üstün yetenekli çocukların özellikleri

 

Üstün yetenekli çocuklar akranlarına göre çocukluk dönemi gelişim evrelerine ve gelişi özeliklerine daha erken bir dönemde ulaşırlar. Örneğin bu çocuklar yaşıtlarına göre daha erken bir dönemde okumaya geçerler. Hafızaları çok gelişmiştir. Bu çocuklar yetişkinlerle daha ilgili olabilirler. Yaşıtlarına göre daha erken bir dönemde bir müzik enstrümanı çalma gibi yetenekleri olabilir.

 

Üstün yetenekli olmanın kalıtsal yönleri de olabilir. Yani üstün yetenekli bir çocuğun muhtemelen aile üyelerinden birisinde de ( anne veya babasında ) üstün yeteneklilik vardır.

 

Üstün yetenekli çocuklar çok hassas ve aşırı heyecanlı olabilirler. Bazı şeylerden çabuk etkilenebilirler. Gürültüye karşı oldukça hassas olabilirler. Örneğin çoraplarının dikişleri bile bu çocukları rahatsız edebilir.

 

Üstün yetenekli çocuklar aşırı enerjik ve sürekli hareket halinde olabilirler. Fakat bütün üstün yetenekli çocuklar bu şekilde olmayabilir.

 

Bu tür belirtilere bakarak bir çocuğun üstün yetenekli lup olmadığı hakkında fikir yürütülebilir. Fakat bu konuda kesin yargıya uzmanların yapacaklar testlerle karar verilir. Bunun için çocuğa bir zeka testi uygulanır. Zeka testi çocuğun üstün yetenekli olup olmadığını anlamada önemli bir testtir. Bazı uzmanlar da 5 yaşından önce çocuklara zeka testi uygulanmamsını tavsiye etmektedir. 9 yaşından önceki sonuçların ise tam doğru bir sonuç vermeyeceğini düşünen uzmanlar da bulunmaktadır.

Yayınlanma Tarihi : 06.03.2015

2225

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim