Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN ÖKSÜRÜĞÜ NE ANLAMA GELİYOR?

çocuklarda öksürükÇOCUĞUNUZUN ÖKSÜRÜĞÜ NE ANLAMA GELİYOR?

Küçük bir çocuğun veya bebeğin öksürmesi anne ve babalar için bir stres kaynağıdır. Özellikle gecenin bir vakti öksürüklere tutulmaları anne ve babaları oldukça telaşlandırır.

Öksürüğün çocuktaki bir durumun veya hastalığın ortaya çıkardığı bir semptom olduğunu bilmek gerekir. Ebeveynlerin bu hastalıklar veya durumlar hakkında bilgi sahibi olmaları işlerini oldukça kolaylaştırabilir.

Aşağıda çocuğun öksürüğünün ne anlama geldiği yani öksürüğün olası nedenleri belirtilmiştir:

Astım

Astımda öksürük: Astımdan kaynaklanan öksürükte sürekli bir öksürük hali vardır. Öksürük ıslak çalar ve hırıltılı bir şekilde olur. 10 günden daha uzun bir sürede son bulabilir. Gece zamanında, egzersiz veya aşırı hareketli oyunlar sonrasında daha da kötüleşir. Ayrıca soğuk havalar, polenler, hayvan dili, toz böcekleri veya sigara gibi etkenler de astımdan kaynaklanan öksürüğü daha da kötüleştirir. Çocukta ayrıca hızlı ve zor nefes alıp verme söz konusu olur.

Temel neden: Astımda akciğerlerde şişme, daralma ve tıkanma söz konusudur. Kronik bir durumdur. Akciğerler tıkandığı için solunumda zorluk yaşanır. Astımı tetikleyen temel etkenler ise çevresel tahriş ediciler, viral enfeksiyonlar ve egzersizdir.

Ne yapılır: Hafif astım vakalarında kronik bir öksürük görülür. Hekim çocukta astım olup olmadığını doğru teşhis etmek için fiziksel muayene yapar. Aile geçmişinde astım, egzama gibi alerjik vakaların olması çocuğun bu hastalığa daha yatkın olması ihtimalini artırır.

Bronşiolit

Bronşiolitte öksürük: Balgamlı ve hırıltılı bir öksürük vardır. Öksürüğe sıklıkla terleme veya zor nefes alıp verme de eşlik eder.

Çocukta önce soğuk algınlığı belirtileri ( hapşırma, burun tıkanıklığı v.b. ) görülür. Bu durum 1 hafta kadar sürer. Ayrıca yüksek ateş durumu da gelişebilir. Nefes verdiği zaman sesi hırıltılı gelir. Uyuşukluk hali olur.

Temel neden nedir: Bronşiolit durumunda alt solunum yollarında bir enfeksiyon vardır. Bebekler ve 1 yaş civarındaki çocuklarda daha yaygındır.

Ne yapılır: Eğer çocuk solunum yapmada zorlanıyorsa derhal hekimi aramak gerekir. Bronşiolit olan bebeklerin ise hastanede yatırılarak tedavisi söz konusu olabilir. Bu durumda bebeğe oksijen tedavisi yapılır.

Eğer çocuğun belirtileri hafifse, solunumda sorun yoksa odasında bir nemlendirici cihazla havayı nemlendirmek iyi gelebilir. Bu akciğerlerdeki balgamı gevşetmeye yardımcı olur. Ayrıca çocuğun bol sıvı almasını sağlamak gerekir.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlında öksürük: Islak bir öksürük söz konusudur. Hırıltı veya hızlı solunum yoktur. Hapşırma, burun akıntısı, gözde sulanma ve hafif ateş olur.

Temel neden: Soğuk algınlığında temel neden viral bir enfeksiyondur. Öksürük genellikle 7 – 10 gün içinde son bulur.

Ne yapılır: Mümkün olduğunca burun geçişi açık tutulmaya çalışılır. Burundaki bir tıkanıklık öksürüğü daha da kötüleştirebilir. Burundan nefes alamayan bebek veya küçük çocuklar için nazal burun damlası ve nazal aspiratör kullanılır.

Daha büyük çocuklar için hekim burun tıkanıklık açıcı bir otc ürün tavsiye edebilir. Eğer çocuğun öksürüğü ve burun tıkanıklığı her hangi bir olumlu gelişme olmadan 10 günden fazla sürerse hekime görünmek gerekir.

Krup

Krupta öksürük: Kendine özgü, tiz, kuru, havlar tarzda ve sıklıkla gecenin ortasında başlar.

Çocuğun hastalığını sirkadiyen ritim takip eder. Yani hastalık gün boyunca daha iyi ve gece zamanı ise daha kötü olur. Hafif ateşi olabilir. Bazı vakalarda stridor ( hava yollarının darlığı nedeniyle nefes alma sırasında ıslığa benzer ses ) gelişebilir.

Temel neden: Krup bulaşıcı viral bir enfeksiyondan meydana gelir. Bu enfeksiyon boğaz ve nefes borusunda şişkinlik ve daralmaya neden olur. Genelde 6 aylık – 3 yaş arasındaki çocukları etkiler.

Ne yapılır: 5 dk. için çocukla birlikte buharlı banyoda oturmak iyi gelir. Nem akciğerlerdeki balgamı atmaya yardımcı olur ve öksürüğü yatıştırır. Gece eğer soğuksa çocuğun gece kıyafetlerini ısıtarak giydirmekte fayda vardır. Oda içinde bir nemlendirici cihaz bulundurulmalı ve odanın içi de pencere açılarak havalandırılmalıdır.

Eğer çocuğun öksürüğü şiddetlenirse ve solunumunda zorlanmalar olursa hekimi aramalıdır. İltihaplanmayı azaltmak için ilaç reçete edilebilir. Krup sıklıkla 3 – 4 içinde geçer.

Grip

Gripte öksürük: Boğuk ve gırtlaktan gelen bir öksürük vardır. Islak veya kuru öksürük olabilir.

Boğazda kaşıntı ve iltihap vardır. Burun akıntısı, ateş ve mide bulantısı da olabilir. Bacak ve sırt kaslarında ağrı görülebilir.

Temel neden: Grip viral bir solunum hastalığıdır. En yaygın nisan - kasım ayları arasında olur.

Ne yapılır: Çocukta yüksek ateş, kusma, ishal veya yemeye ve içmeye ilgisizlik varsa hekimi arayarak çocukta sıvı yetersizliğini önleyecek önerilerini almak gerekir. Çocuğa bol sıvı verilmelidir.

Hava yollarındaki tıkanıklığı gidermek için nemlendirici cihaz işe yarar. Grip tehdidine karşı da hekimle çocuğa grip aşısı konusunu görüşmelidir. Çünkü 6 – 23 aylık arası bebekler için grip aşısı tavsiye edilmektedir.

Gastroözofageal reflü hastalığı

Bu hastalıkta çocuk bir şey yedikten sonra ortaya çıkan öksürük hırıltılı, çatallı ve sürekli olur. Öksürük yatarken daha da kötüleşmeye meyildir.

Çocukta yanma hissi olabilir. Bir şey yuttuğu zaman geğirebilir veya kusabilir. Çocuk telaşlı görünebilir. Bebekte koliğe benzer bir durum oluşabilir. Küçük çocuklarda ise hırıltı olabilir.

Temel neden: Gastroözofageal reflü hastalığı mide ve yemek borusu arasında olgunlaşmamış veya zayıf kas duvarından kaynaklanabilir. Bu asitlerin geriye kaçmasına neden olur. Bazen tahriş edici bir meyve suyu akciğerleri etkileyerek kronik bir öksürüğe neden olabilir.

Ne yapılır: Eğer çocukta hırıltılı öksürük 2 haftadan daha uzu sürerse hekimine göstermek gerekir. Hekim bebek veya çocuğun yemek yedikten sonra en az 30 dk bir süre için dik durmasını isteyebilir.

Ayrıca kafeinli ve asitli içecekler, çikolata, nane, soslu besinler, pizza, portakal, domates gibi yiyecekler verilmez. Çocuk yatmadan 2 saat önce yeme ve içmeyi kesmelidir. Kızarmış ve yağlı besinlerden uzak tutulmalıdır.

Boğmaca öksürüğü

Boğmaca öksürüğü kuru, boğucu ve şiddetli olabilir. Bir solunumda 25 defa öksürebilir.

Öksürük başlamadan önce çocukta 1 hafta kadar soğuk algınlığı benzeri belirtiler görülür. Fakat ateş olmaz. Bebekte hastalık şiddetli olabilir ve burun deliklerinden itibaren yaygın balgam oluşabilir. Ayrıca bebekte solunum durması ve konvülsiyona yol açabilir.

Temel neden: Boğmaca öksürüğü yüksek derecede bulaşıcı bir enfeksiyonel hastalıktır. Bir bakterinin bulaşmasıyla oluşur. Boğaz, akciğerler ve nefes borusunda enfeksiyon olabilir.

Ne yapılır: Öksürük eğer 1 hafta içinde iyileşme göstermeyip daha kötüleşirse hekime göstermek gerekir. Bebeklerin hastanede yatarak tedavisi gerekebilir. Hastalık antibiyotik ile tedavi edilir.

Bu yazılar da ilginizi çekebilir

Çocuklarda Öksürük, Nedenleri Ve Tedavisi

Yayınlanma Tarihi : 12.12.2012

30674

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim