Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN HAFIZASINI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

çocuğunuzun hafızasını nasıl geliştirirsinizÇOCUĞUNUZUN HAFIZASINI NASIL GELİŞTİRİRSİNİZ?

Hafıza bilgiyi depolama, akılda tutma ve tekrar geri çağırma sürecidir. Hafızada temel anahtar nokta bilgiyi kısa süreli bellekten uzun süreli beleğe geçirmektir. Daha sonra ihtiyaç olduğu zaman uzun bellekten geri çağırmaktır.

Bilimsel çalışmalara göre bilgiler 5 dk. süreyle kısa süreli bellekte tutulmakta ve eğer uzun süreli belleğe geçirilmezse bilginin unutulduğunu göstermektedir.  Dolayısıyla bilginin uzun süreli bellekte kalmasını sağlamak yani hafızayı geliştirmek gerekir.

Peki sizler bir ebeveyn olarak çocuğunuzun hafızasını nasıl geliştireceksiniz. Oyuncaklarını koyduğu yeri hatırlamasını, her gün dişlerini fırçalaması gerektiğini hatırlaması, öğrendiklerini daha uzun süreli olarak belleğinde tutmasını nasıl sağlayacaksınız?

Aşağıdaki tavsiyeler sizlere çocuğunuzun hafızasını geliştirmede yardımcı olacaktır:

1. Çocuğunuzla daha fazla kaliteli zaman geçirin. Çocuğunuza sevdiği hikaye kitaplarından okuyun. Bu onun hafızasının gelişmesine yardımcı olacaktır. Siz çocuğunuza okudukça çocuğunuz hikayeyi öğrenecek ve aklında tutacaktır. Sonra siz ona aynı hikayeyi tekrar okuduğunuzda daha önce hikayede okuduğunuz şeyleri hatırlayacaktır. Çocukların hafıza gelişiminde ona hikaye veya kitap okumak oldukça fayda sağlar.

2. Çocuğunuzun düzeyine uygun hafıza oyunları oynayın. Örneğin eşleştirme oyunları hafızasını geliştirmek için mükemmel araçlardır.

3. Çocuğunuz için rutinler oluşturun. Çocuklar rutin şeyler üzerinde gelişirler. Bu rutinler çocuğunuzun hafıza becerilerini geliştirmesi için harika araçlardır. Örneğin yemek saati için rutin, yatma zamanı için rutin, oyun zamanı için rutin, temizlik için rutin v.b. tüm bunlar çocuk için bir bilgi niteliğindedir. Çocuğunuz bu rutinleri uygularken hafızasını da geliştirmiş olacaktır.

3. Çocuğunuzun kaliteli uyku uyumasına dikkat edin. Uyku çocuğun sağlığı, gelişimi, beyin yetenekleri ve öğrendiklerini depolaması için harika bir fırsattır. Öğrendiklerini gece uykuda uzun süreli belleğine depolar.  İyi bir uyku çocuğunuzun beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardım eder. Çocuğunuzun genelde aşağıdaki sürelerde uyku uyumasına dikkat edin:

Eğer yeni doğan bebek ise yeni doğan bebeklerin günde ortalama 16 – 18 saat uykuya ihtiyaçları vardır.

2 – 12 ay arası bebeklerde gece uykuları daha uzundur. 2 aylık olduklarında ortalama uyku ihtiyaçları 14,5 saat kadardır. 9,5 saat kadar gece uykusu ve 5 saat kadar gündüz uykusu uyumalıdırlar.

3 yaş civarında çocuklar günde ortalama 13 saat uykuya ihtiyaç duyarlar. Bunun 11,5 saati gece uykusu ve 1,5 saati de gündüz uykusu olmalıdır.

4. Çocuğunuzun hafıza gelişiminde beslenmenin de önemi vardır. Hamilelik sürecindeki beslenmenize dikkat etmelisiniz. Çünkü öğrenme, hafıza gelişimi ve beyin gelişimi daha anne karnındayken başlar. Bunun için gebelik döneminde zengin bir diyet uygulamak bu amaca hizmet edecektir.

B vitamini, çinko, demir, potasyum ve magnezyum içeren besinleri tüketmeniz daha anne karnındayken bebeğinizin beyin fonksiyonlarının gelişimine olumlu etki edecektir. Her renkten taze sebze ve meyveler, kümes hayvanları, kırmızı et, kabuklu yemişler tüketilmesi gereken besinlerdir. Ayrıca somon balığı gibi omega 3 yağ asitleri içeren besinlerin alımına da özen göstermelisiniz. Omega 3 normal beyin gelişimi için kritiktir.

Gebelikteki beslenmenizde tatlılar, alkol gibi besin desteklerinizi tüketen şeylerden de kaçınmalısınız.

Bebeğiniz doğduktan sonra onu mutlaka anne sütüyle besleyin. Anne sütü bebeğinizin beyin fonksiyonların gelişmesinde çok önemli bir besin olacaktır. Anne sütü aynı zamanda bebeğinizin duygusal ve fiziksel gelişimine de katkı sağlar. Bebeğinizi en az 6 ay süreyle sadece anne sütüyle besleyin. 12. aya kadar da katı besinlerin yanında anne sütünü vermeye devam edin. Hatta Dünya Sağlık Örgütü 2 yaşına kadara emzirmeyi tavsiye etmektedir.

5. Bebeğinize masaj yapın. Bebek masajının sayısız faydaları bulunmaktadır. Bebek masajı ile bebeğinizin korkularını yatıştırabilir, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, diş çıkarırken duyduğu ağrıyı ve kolik sorununu hafifletebilirsiniz. Bebek masajı ile bebeğinizin beyin fonksiyonlarını bile olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 11.01.2013

4689

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim