Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZUN BESLENMESİNİ ZENGİNLEŞTİRİN

çocuğunuzu  beslenmesini zenginleştirinÇocukların sağlıklı ve iyi bir şekilde gelişmesinde beslenme şeklinin büyük etkisi vardır. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin en temel kurallarından birisi de bebeğin beslenmesini olabildiğince çeşitlendirmek ve zenginleştirmektir.

Proteinler, vitaminler, mineraller, yağlar, karbonhidratlar tüm bunlar çocukların beslenmesinde büyük öneme sahiptirler. Birini diğerinden ayıramayız ve birbirlerinin yerine ikame edemeyiz. Çocukların bu tür şeyleri içeren tüm besinlere ihtiyacı vardır. Onların gelişimi açısından bu gereklidir.

Çocuğun beslenme düzenini oluştururken bu çeşitliliğe dikkat etmek gerekir. Dolayısıyla bir çocuğun beslenmesinde sadece tekbir besine değil, tüm bu sayılan şeyleri içeren çeşitli besin gruplarına odaklanmak gerekir. Bunlardan bir öğünde çocuğa ayrı ayrı vermek onun gelişimi için daha faydalı olacaktır. Taze meyve sebzeler, buğday ekmeği, bulgur, makarna, baklagiller çocuğun ihtiyaç duyacağı zengin ve besleyici besinlerdir.

Yine çocuğun ara öğünlerde çeşitli meyvelerden oluşan bir meyve tabağı çocuk için bir hayli besleyici olacaktır. Tüm bu besinleri biraz süsleyerek veya yanlarına çocuğun hoşlanacağı bazı tatları azar azar koyarak da çocuk için daha çekici hale getirilebilir.

Örneğin çocuğun akşam menüsünde sebze ağırlıklı yiyeceklerin yanına salata olarak rendelenmiş havuç, küçük küçük doğranmış ve haşlanmış patates salatası çocuğun besinlerini daha da çeşitlendirecektir.

Anneler çocuklarının yiyecekleri besinleri zenginleştirerek onların aslında zaman içinde daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığını da kazanmalarına yardımcı olurlar. Balık, sebze ve meyveler, peynir, süt, yoğurt…. Tüm bunlar sağlıklı bir çocuk yetişmesine de katkıda bulunurlar.

Yayınlanma Tarihi : 27.09.2011

3402

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim