Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZU RAHAT UYUTABİLMENİZ İÇİN TAVSİYELER

çocuğunuzu rahat uyutabilmeniz için tavsiyelerBebekler doğdukları andan itibaren özellikle uyku konusunda anne ve babalarına sorun çıkarırlar. Anne ve babalar adeta belli bir dönem uykusuz geceler geçirebilirler. Bu durum bebek büyüdükçe de devam eder. Bu durumun çözümü bebeğe ta en başından beri belli bir uyku düzeni aşılamaktır. Bir düzene alışan çocuk anne ve babasına daha az sorun çıkaracaktır. Peki bunun için ne yapmalı ki çocuğu daha rahat uyutmak mümkün olabilsin?

Yapılması gereken ilk şeylerden birisi çocuğun yatış vakti için bir standart saat belirlemektir. Çocuğu akşam belli bire saatte uyuttuğunuz zaman çocuk bu uyku saatine alışacaktır. Hatta vücut saati de buna alışacaktır. Dolayısıyla çocuğun geç uyuma gibi bir sorunu pek görülmeyecektir.

Çocuğu uyuturken ortam sakin ve yeterince sessiz olmalıdır. Fakat çocuğu eğer belli bir düzene alıştırabiliyorsanız mesela hafif bir müzik eşliğinde yani çocuğa ninni gelebilecek türde bir müzik eşliğinde bir alışkanlık kazandırabiliyorsanız bu da yapılabilir.

Bebek güvenliği açısından uyku sırasında yanında onu tehlikeye atabilecek oyuncaklar bulunmamalıdır. Fakat sevdiği ve hayatı için tehlike oluşturmayan küçük oyuncaklar çocuğun daha rahat uykuya geçmesine yardımcı olabilir. Öyle ki birçok çocuk böyle sevdiği oyuncaklarla birlikte uyumaktan zevk alır. Fakat tabi burada çocuğun güvenliğini de düşünerek gerekli önlemi almak gerekir.

Çocuk uyurken yattığı yerin çok fazla karanlık olması gerekmiyor. Kapıyı hafif açık tutup içeri biraz ışığın gelmesini sağlayabilirsiniz. Ya da bebeği hafif bir ışıkta uyutabilirsiniz. Çünkü bebekler büyüdükçe ve korku kavramını öğrendikçe karanlıktan korkabilirler.

Çocuk için zaman içinde bir uyku ritüelleri geliştirmeniz yine onun daha rahat uykuya geçmesine yardımcı olabilir. Mesela uyumadan önce güzel bir banyo, bakım ve akabinde de ona güzel bir hikaye okumak çocuğa uyku konusunda bir düzen aşılayabilir. Çocuk sizin okuyacağınız bu hikayeyle çoktan uykuya geçmiş olur.

Çocuğun uyumadan önce karnının tok olması gerekir. Aç karınla uyutmak gece yemek için uyunmasına yol açar. Onun için çocuğu uyutmadan önce onu çok şişirmemek kaydıyla karnını doyurmak faydalı olacaktır.

Çocuk büyüdükçe gündüz uykularının sayısı azalacaktır. Zamanla aynı yetişkin insanlar gibi bir uyku düzeni geliştirecektir. Kimi çocuklar gündüz çok uyudukları için gece uyumak istemezler veya geç uyuma eğilimi gösterirler. Onun için çocuk belli bir yaşa geldiği zaman gündüz uykusunun da fazla olmamasına dikkat etmek gerekir.

Özellikle bir anne olarak zaman içinde bebeği çok iyi tanımak gerekir. Nasıl uyuyor, uyumadan önce nelerden hoşlanıyor, nasıl uykuya geçiyor, ortalama ne kadar uyuyor v.b. soruların cevaplarını bilmek gerekir. Bu bir anneye çocuğun uykusu için ekstra avantaj sağlayacak ve anne daha bilinçli olacaktır.

Bütçenizi ve kendinizi sigaradan kurtarın

Yayınlanma Tarihi : 24.10.2011

11124

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim