Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZU ÖDÜLLENDİRİRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

çocuğunuzu ödüllendirirken bunlara dikkat edinÇOCUĞUNUZU ÖDÜLLENDİRİRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN

Çocukları ödüllendirmek onların istenen davranışı tekrarlamasını sağlamak için oldukça etkili bir yoldur. Ödül ayrıca çocuğun kendine olan güvenini geliştirir ve öz saygısını artırır. Fakat çocuğu ödüllendirirken bazı temek noktalara dikkat etmek gerekir.

Aşağıdaki temel stratejileri kullanarak çocuğunuzu ödüllendirmede daha etkili adımlar atabilirsiniz.

1. Öncelikle çocuğunuz için ödülleri esirgemeyin. Çocuğunuzu hiç ödüllendirmemeniz istenen davranışı sergilemesi konusunda sorunlar yaşamasına neden olabilir. Ayrıca ödüllendirilmeyen çocuklarda kendine güven ve öz saygı eksikliği gelişebilir. Anne ve babasıyla olan iletişimini olumsuz etkileyebilir.

2. Çocuğunuzu şaşırtın. Bunun için de ona güzel sürprizler hazırlayın. Fakat bunu her zaman yapmayın. Çocuğunuz oldukça iyi bir şey yaptığında veya bir başarı sergilediğinde ona sürprizler yaparak ödüllendirin. Bu şekilde ödüller çocukları oldukça motive ederek, istenilen davranışlın tekrarlanmasını sağlar. Fakat ödüllendirmenin her zaman olması da çocukta bir ödül beklentisi yaratır. Bu yüzden bu tür sürpriz ödüllendirmeleri sürekli kullanmayın.

3. Çocuğunuzu ödüllendirmek için her zaman maddi ödülleri kullanmayın. Hatta birçok zaman manevi ödüllendirmeleri kullanın. Bir şey başardığında veya iyi bir şey yaptığında onu övün, güzel sözler söyleyin, onu yüreklendirin, ona sarılın. Aslında övgü çoğu zaman maddi ödüllerden daha çok işe yarar. Çocuk için daha etkilidir. Övülen çocukların kendilerine olan saygıları ve güveni daha güçlüdür.

4. Çocuğunuza verdiğiniz ödülün onun yaş grubuna ve fiziksel, duygusal durumuna uygun olmasına dikkat edin. Çocuğun durumuna uygun olmayan ödüller çocuk için pek de çekici olmayacaktır. Ayrıca eğer çocuğunuza maddi bir ödül verecekseniz ödülün onun sağlığını ve güvenliğini tehlikeye atmayacak türde olması gerekir.

5. Çocuğunuza rüşvet vermeyin. Rüşvet vererek istenen davranışı sergilemesinden sakının. Örneğin “Eğer oyuncaklarını toplarsan sana pasta yapacağım” tarzında ifadelerden kaçının. Çünkü bu tür ifadeler çocuğun kendisi açısından istenmeyen bir talep olduğunda karşılığında bir şey beklemesine neden olur. Bunun aksine çocuğunuzu önceden ödüllendirmeniz onu daha işbirliğine yatkın yapacaktır. Fakat ödüllendirmeyi istenen davranışı göstermesi için yaptığınızı çocuğunuza hissettirmeyin.

6. Çocuğunuzu istenen davranışı yapması için onu zorlamayın ve bunun için onu ceza ile korkutmayın. Çünkü bu tür cezalar ile korkutmak davranışı çocuğun isteyerek yapmasına yol açmayacaktır. İstenerek yapılan davranışlar hem daha kalıcı olur hem de çocuk ve ebeveyn arasındaki ilişkiye olumlu katkı sağlar. İstemeyerek yapılan davranışlar çocuğun ebeveynine kızgınlık duymasına yol açar.

7. Ödülleri abartmayın. Çocuğun iyi davranışı ve başarısının çok üzerinde bir maddi ödül işi amacından saptıracaktır. Ödül konusunda çocuğunuzun beklentilerini yükseltmiş olursunuz.

Yayınlanma Tarihi : 15.04.2013

3155

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim