Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZU ELEKTRİK ÇARPMALARINA KARŞI NASIL KORURSUNUZ?

çocuğunuzu elektrik çarpmalarına karşı nasıl korursunuzÇOCUĞUNUZU ELEKTRİK ÇARPMALARINA KARŞI NASIL KORURSUNUZ?

 

Çocuğunuzu elektrik çarpmalarından korumak için evinizde gerekli güvenlik önlemlerini aldınız mı? Çocuklar ilk adımlarını atmaya başlamalarından itibaren oldukça hareketli olurlar. Hatta emekleme döneminde bile hareketlidirler. Ele avıca sığmazlar ve bir o kadar da araştırmacıdırlar. Ellerini hemen her şeye uzatırlar. Böyle bir durumda ev ortamı özelikle küçük çocuklar için riskler barındırır. Elektrik çarpmaları bu risklerden birisidir. Evinizdeki kablolar, prizler ve diğer elektrikli aletler çocuğunuzun oldukça ilgisini çekebilir. Bu nedenle bir ebeveyn olarak çocuğunuzu evde elektrik çarpmalarından korumak için bazı güvenlik önlemlerini almanız gerekir. İşte size bazı tavsiyeler:

 

1. Elektrik prizlerini yere yakın bir yerde konumlandırmayın. Duvarda çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde bulunması uygun olacaktır.

 

2. Mümkünse kapaklı prizler kullanın. Kapaklı elektrik prizlerini çocuğunuz açmakta zorlanır.

 

3. Elektrik anahtarlarının ve prizlerinin duvara iyi monte edildiğinden emin olun. Duvarla aralarında çocuğunuzun parmağını sokabileceği boşluklar olmamalıdır.

 

4. Elektrik kablolarınızı iyi kontrol edin. Kablolarda aşınma, yırtınma, açılma gibi durumlar varsa bunları yeniletmeniz daha doğru olacaktır.

 

5. Çocuğunuzun ulaşabileceği elektrikli ev aletleri v.b. şeyleri güvenli yerde tutun. Kullanmadığınız zaman fişini çekin.

 

6. Evinizde kullanmadığınız prizler varsa bunları kalın yalıtkan bantlarla kapatın.

 

7. Çocuğunuza mümkünse prize takılarak çalıştırılan elektrikli oyuncak vermeyin. Bu tür elektrikli oyuncaklar küçük çocuklar için risk teşkil eder. Buna çocuğunuz 4 yaşına gelene kadar dikkat edin.

 

8. Evinizdeki kabloları dolap arkalarında toplayabilirsiniz. Böylelikle bunlar çok göz önünde olmazlar.

 

9. Çocuğunuza daha küçük yaşlardan itibaren elektrikli şeylerin tehlikeli olduğunu, bu tür şeylerle oyun yapılmamasını öğretin. Ayrıca elektrikli aletlerin sudan uzak tutulması gerektiğini de öğretmenizde fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 30.07.2015

1806

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim