Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZU DAHA CESUR YETİŞTİRİN

çocuğu cesur yetiştirmekÇOCUĞUNUZU DAHA CESUR YETİŞTİRİN

Çocukların daha cesur yetişmesinde ebeveynlerin önemli bir rolü vardır. Çocuklara küçük yaşlardan itibaren cesur olmayı, daha girişken olmayı öğretmek gerekir.

Cesur olmak ne ifade eder?

Cesaret ve cesur olmak aslında yaşamda önemli bir aşama ve yaşamın önemli bir parçası. Çocuğun yaşamdaki başarısını her alanda etkileyebilen önemli bir etken. Küçüklükten itibaren cesaret aşılanan çocuklar büyüdüklerinde daha cesur oluyorlar. Daha girişken oluyorlar, sosyal ilişkileri daha gelişmiş oluyor, bir şeyler yapma konusunda daha istekli davranıyorlar.

1. Çocuklarınız için bu konuda iyi bir model olun. Ebeveynleri girişimci, atılgan, cesur, sosyal ilişkileri kuvvetli olan çocuklar daha cesur ve girişimci oluyorlar. Bu çocuklar yaşamlarında daha aktif ve belirleyici olabiliyor.

2. Çocuğunuza hata yapma fırsatı verin. Çocukların cesur ve girişimci yetişmelerinde ebeveynlerin tavırlarının da önemli bir rolü bulunmaktadır. Bulardan en önemlilerinden birisi çocuğa hata yapma fırsatı vermektir. Hata yapmanın öğrenmenin bir parçası olduğunu kabul etmek gerekir. Hatalarında yerilen, aşağılanan, hor görülen ve hatta şiddet gören çocuklar genelde ne yazık ki daha pasif, korkak bir kişilik geliştirebiliyorlar. Çocuklara hata yaptıklarında bundan korkmamaları, aksine hatalarını bir öğrenme fırsatı olarak görmeleri öğretilmelidir.

3. Çocuğunuzun risk almasını sağlayın. Cesur ve daha güçlü kişilikler risk aldıklarında zaman içinde ortaya çıkar. Çocuklara risk almayı öğretmek, hangi durumlarda risk alınması gerektiği ve hangi durumlarda risk almamaları gerektiği küçüklükten itibaren aşılanmalıdır. Alınan riskleri yapılan haatlar takip edebilir. Bu noktada ebeveynler risk alan çocuğu bir hata yaptığında cezalandırma yoluna gitmemelidirler. Cezalandırılan çocuklar risk almamayı öğrenirler. Daha pasif ve edilgen yetişebilirler. Yaşamda büyük başarıların risk alınarak ortaya çıktığını unutmamak gerekir.

Yayınlanma Tarihi : 16.12.2013

5298

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim