Haberler

Makaleler

Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

cocuk aktiviteleri

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Çocuğunuzla Yapabileceğiniz Eğlenceli Aktiviteler

İster çalışan, ister bebeğiyle kendi birebir ilgilenen bir anne olsun; her anne çocuğuyla yapabileceği eğlenceli aktiviteler arar. Bu aktiviteler çocukları için hem keyifli, hem de eğitici olmalıdır. Birkaç alternatif bulmak zor değil, ancak sürekli yeni aktiviteler bulmak zor olabiliyor.

Anneler bazen haklı olarak aynı aktiviteleri üst üste yaptırabiliyor ve bu sebeple bebekleri bu aktivitelerden sıkılabiliyor ya da ilgilerini yitirebiliyor. Bazen de yeni arayışlar içine giriyorlar ve bebeklerine yaptıracakları yeni eğlenceli ve eğitici aktiviteler arıyorlar. Bu makale, bebeğine yeni aktiviteler arayan anneler için!

Eğer siz de bebeğine yeni bir aktivite arayan bir anneyseniz; keyifli, faydalı, eğitici, kolay uygulanabilir ve masrafsız aktiviteler arıyorsunuzdur. 16-36 ay arası bebeklerle yapılabilecek örnek aktiviteyi sunuyoruz:

Ne duyabiliyorsun?*

Bu etkinlik, çocukların duyma duyularını kullanarak çevreyi keşfetmeleri için ideal bir etkinlik... Çok az bir hazırlık gerektirdiği ve masrafsız olduğu için de her an her yerde yapılabiliyor. Üstelik ihtiyacınız olan tek şey ortamınız ve sizsiniz…

çocuk aktiviteleriBu aktivite için ne yapacaksınız?

1. Bu etkinliğe başlamadan önce, nelerin ses çıkarttığını ve çocuğunuza neler gösterebileceğinizi belirlemek üzere çevrenizi inceleyin. Çocuğunuzun duyabileceği çeşitli sesler düşünün.

2. Değişik sesleri dinleyerek çocuğunuzla birlikte çevrede dolaşın.

3. Bir ses duyduğunuzda çocuğunuzla konuşun: "Bu ses de ne? …....'ı duyabiliyor musun?" gibi...

4. Çocuğunuzu da yeni sesin heyecanına dâhil etmek için, yüz şekilleri ve sesinizin tonunu kullanın.

5. Gidip nesneyi bulun ve sesin nereden geldiğini tespit edin.

6. Çocuğunuz nesneye dokunurken, onun hakkında daha geniş bilgiler anlatın. Dokusu, renkleri, nesnenin ne için kullanıldığı hakkında açıklamalar yapın, tasvir edici kelimeler kullanın.

7. Çocuğunuzun tepkilerini izleyin. İlgisi kaybolduktan sonra, bir sonraki nesneyi bulmak üzere çevrede dolanmaya başlayın. Dikkat etmeniz gereken bir başka husus da, değişik nesnelerin çocuğu farklı seviyelerde ilgilendireceğidir. Onun için de bol zaman tanıyın ve tepkilerini gözlem altında tutun.

8. Değişik sesler çıkarmak amacıyla musluktan akan su, su kaynatıcısı, radyo, cep telefonu, kapı zili, oyun oynayan diğer çocuklar, değişik oyuncaklar ve kapanan kapılar gibi değişik nesneler kullanın.

Etkinliği geliştirmek için trafik sesi ya da öten bir kuş sesi gibi dışarıdan gelen gürültüleri de dinleyebilirsiniz. Değişik sesler çıkarması için aile bireylerinden birini yan odaya alabilir; ellerini çırpmasını, ıslık çalmasını, çocuğunuzun adını seslenmesini veya bir müzik aleti çalmasını isteyebilirsiniz. Bu etkinlik aynı zamanda bir ağacın gölgesinde oturarak dışarıda da yapılabilecek harika bir etkinliktir. Çocuğunuza "Rüzgârın sesini duyabiliyor musun?" ya da "Şarkı söyleyen kuşların sesini dinle" şeklinde yönlendirme de yapabilirsiniz.

*Ne duyabiliyorsun? etkinliği, Mikado Yayınları'nın Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler Serisi'nin 16-36 ay kitabından alınmıştır. www.mikadococuk.com

“Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler” Serisi:

Mikado Çocuk'un "Çocuğunuzla Eğlenceli Aktiviteler" serisi; aktif öğrenme yöntemleriyle 5 yaşın altındaki çocuklarda ses bilgisini güçlendiren dinamik bir seri. Serinin içerisinde çok sayıda yaratıcı aktivite yer alıyor. İhtiyacınız olan, yapmanız gereken ve söylemeniz gereken her türlü seçeneğe sizi yönlendirecek hızlı bir rehber niteliğinde olan bu seride 0-20, 16-36, 30-50 ve 40-60+ aylara özel dört kitap yer alıyor. Seriye ulaşmak için: http://www.mikadococuk.com/store/Search.aspx?search=true&srchtxt=e%u011flenceli&brand=Mikado+Yay%C4%B1nlar%C4%B1

Yayınlanma Tarihi : 13.07.2013

5249

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim