Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZLA ETKİLİ İLETİŞİM KURUN

çocuğunuzla etkili iletişim kurunÇocukların yetişmesinde aile içindeki yetişme sürecinin büyük rolü vardır. Aile içindeki bu yetişme sürecinin en önemli öğelerinden birisi onunla kurulan iletişim düzeyidir. Özellikle 2 - 3 yaş civarlarında çocukla kurulan iletişimin etkili olması onun yetişmesinde de bir hayli olumlu etkiler yaratacaktır. Dolayısıyla çocukla etkili iletişim için ebeveynlerin bazı şeyleri dikkate almaları gerekecektir. Aşağıda dikkate alınması gereken önemli şeyleri bulabilirsiniz.

1. Her şeyden önce çocukla konuşurken onunla göz teması kurmak ve onun boy hizasına yakın durmak önemlidir. Bu, çocukla kurduğunuz iletişimin düzeyini artırır.

2. Çocuk size bir şeyler anlattığı zaman onu dinleyin, dinlerken dinlediğinizi hissettirin ( evet, tamam v.b. onaylama ve pekiştirme ifadeleri ). Onun sözünü kesmemeye çalışın. Söylediklerinin sizin için önemli olduğunu ona hissettirin. Özellikle sürekli sorular sorduğu ve belki bu sorularla sizi bunalttığı dönemlerde bile onu dinlemeye çalışın ve sorularına mantıklı cevaplar verin.

3. Ona sorular sorarken sorularınızı basit tutmaya çalışın. Anlayamayacağı karmaşık cümleler kurmayın.

4. Onunla konuşmalarınızda cezalandırıcı, yerici, küçümseyici bir üslup kullanmayın. Bir hata yaptığı zaman hemen onu cezalandırmaya veya kötü söz söylemeye çalışmayın. Olayın ne olduğunu öğrenmeye çalışın. Onu yalan söylemeye zorlayacak şekilde bir tavır içinde olmayın.

5. Onunla konuşurken bir bebekle konuşuyormuş gibi yamayın. Bir yetişkinle konuşuyormuş gibi bir ses tonu ve tavır içinde olun. Böylelikle çocuk kendisinin de ciddiye alındığını anlar. Ve üstelik çocuk kendisinin artık bir bebek olmadığının farkındadır.

6. Kimi zaman zorlandığınız durumlar da olacaktır. Kendinizi iyi hissetmediğiniz, yorgun, moralsiz hissettiğiniz zamanlar olacaktır. Fakat bunu çocuğa mümkün olduğunca hissettirmemeye çalışın. Yani bu durumlarda bile bir şey sorduğunda onu geçiştirmemeye çalışın. Sorularını yanıtlamaya çalışın. Ters davranmayın. Elinizden geldiğince esnek ve yumuşak davranın.

7. Kızdığınız zaman elbette ki olacaktır. Fakat bu zamanlarda bile önce sakinleşmeye çalışın. Ve sonra çocuğunuzla iletişim kurun. Çünkü insanlar kızgınken istemedikleri şeyleri söyleyebilir, istemedikleri davranışlarda bulunabilir ve istemedikleri kararlar alabilirler.

8. Çocuğunuzu başka insanların yanında eleştirmeyin. Ona başkalarının yanında kızmayın ve kötü söz söylemeyin. Bu onun kendine olan güvenini kaybetmesine ve öz saygısını yitirmesine yol açabilir.

9. Çocuğunuz her sıkıntılı anında, her zor anında siz onun yanınızda olmasını bilmelidir. Bunu bilmeye ihtiyacı vardır. İletişimde güven öğesi önemli yer tutar. Çocuk kendini güvende hissetmelidir.

10. Biz yetişkinler birisiyle konuşurken konuştuğumuz kişinin bizim yüzümüze bakmasını, bizim söylediklerimizle ilgilenmesini, başka şeylerle meşgul olmamasını isteriz. Yani dinlenilmek ve dinlenildiğimizi bilmek isteriz. Bu küçük çocuklar için de böyledir. Dolayısıyla sizinle konuşurken onu dinlediğinizi hissettirin. Başka şeylerle meşgul olmayın.

Yayınlanma Tarihi : 11.07.2011

9907

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim