Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ NASIL ÖNLERSİNİZ?

Çocuğunuzda diş çürüklerini nasıl önlersinizÇOCUĞUNUZDA DİŞ ÇÜRÜKLERİNİ NASIL ÖNLERSİNİZ?

 

Diş çürükleri dişlerde besin artıkları ve bakteriler kaldığı zaman ve eğer dişler fırçalanmazsa ve gerekli bakım sağlanmazsa oluşur. Çocuklar diş çürüklerine yatkındır. Çünkü şekerli besinleri çok severler ve çok tüketme eğilimindedirler. Ayrıca çocuklar diş bakımlarını tek başlarına yerine getirme konusunda gerekli özeni ve disiplini gösteremeyebilirler. Bu nedenle çocuklarda diş çürüklerini önlemek için ebeveynlerin bu konuda yönlendirmesi ve gerekli önlemleri alması gerekir.

 

Siz de bir ebeveyn olarak çocuğunuzda diş çürüğünü önlemek için aşağıdaki önlemleri alabilirsiniz:

 

1. Çocuğunuza sağlıklı ağız ve diş bakımı alışkanlıklarını erkenden öğretmeye çalışın. Çocuk bu alışkanlığı erken dönemlerde öğrenmelidir.

 

2. Çocuğunuza florid takviyesi verin. Florid dişleri çıkan çocuklarda diş çürüklerini önlemeye yardımcı olur. Bu çocukların dişleri çürüklere karşı daha dayanıklıdır. Fakat çok fazla florid desteği vermekten kaçının. Çok fazla florid ise dişlerinde renklenmeye neden olur. Florid içeren bir diş macunuyla dişlerini fırçalamalıdır. Fakat floridli diş macunları da çocuğun dişlerini tek başına tam olarak korumaz. Florid desteği konusunda diş hekimiyle konuşmanızda fayda vardır.

 

3. Çocuğunuza bazı besinleri vermeyin veya kısıtlayın. Şekerli besinler ve içecekler, şeker, şekerli sakızlar diş minesini aşındırarak dişlerde çürümeye neden olur. Bu tür şeyleri yiyen çocuk hemen sonrasında ağzını çalkalamalı veya dişlerini fırçalamalıdır. Çocuğunuzun diş fırçalama alışkanlığını mutlaka edinmesini sağlayın.

 

4. Ayrıca çocuğunuzun diş ipi kullanmayı alışkanlık haline getirmesini sağlayın. Diş ipleri diş fırçalarının giremediği diş aralarını temizleme konusunda oldukça etkilidir.

 

5. Eğer ebeveynleri olarak sizlerden birisinde diş çürüklerine bir yatkınlık varsa çocuğunuzda da böyle bir yatkınlık olabilir. Diş fırçalama ve diş ipi kullanma her ne kadar en iyi yöntem olsa da bazen diş çürüklerini önlemede yetersiz kalabilirler. Eğer çocuğunuzda diş ağrısı varsa zaman geçirmeden diş hekimine göstermenizde fayda vardır.

Yayınlanma Tarihi : 22.09.2015

2163

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim