Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZA SEVGİNİZİ GÖSTERİN

çocuğunuza sevgi gösterinEskiden anne ve babalar, özellikle babalar, çocuk büyütürken sevgilerini fazla belli etmezlermiş. Çocuk şımarmasın, otoritemi sarsmasın diye çocuğu daha çok uzaktan severlermiş. Bu tür babaların günümüzde de var olduğunu çevremizden görüyoruz ve duyuyoruz. Durum böyle olunca çocuk da çelişkiler içinde büyüyor. Annem babam beni sevmiyor mu? Acaba beni seviyorlar mı? Baba neden böyle davranıyorlar diye kendi kendilerine soruyorlardır.

Bazı durumlarda da artık annelik ve babalık günlük hayatta sıradan bir hal alıyor ve çocuk da bu sıradanlık içinde büyüyor. Bu durum da tabi çocuğu olumsuz etkileyen etkenlerden birisi.

Çocukların soyut düşünme yetenekleri biz yetişkinler kadar gelişmiş değildir. Onların somut şeylere ihtiyaçları vardır. Mesela ona duyduğunuz sevgi bunlardan birisi. Çocuğun sizin onu sevdiğinizi açıkça bilmesi gerekir. Bu sevgi ihtiyacı onun için vazgeçilmezdir. Dolayısıyla da bu sevginizi ona somut bir şekilde göstermeniz gerekir. İşte size bu sevginizi somut bir şekilde göstermeniz için bazı tavsiyeler

Çocuklara sevgi gösterisinde her zaman ön sıralarda onu kucaklamanız, sarılmanız ve öpmeniz gelir. Bunlar bir çocuğa sevgi gösterisinin belki de en temel taşlarıdır. Çoğunuza bunları yapmaktan imtina etmeyin. Bir anne ve babanın kucaklaması ve öpücükleri kadar onu mutlu eden çok az şey vardır.

Ona “seni seviyorum” demeyi ihmal etmeyin. Onu yüceltecek, moralini yerine getirecek, mutlu edecek sözler söylemek çok önemli. Böylelikle sizin için değerli birisi olduğunu anlayacaktır. Ve ayrıca da kendisinin değerli olduğunu….

Çocuğunuzu asla yalnızlığa itmeyin. Onu televizyon karşısına geçirtip öylece oyalanmasını beklemeyin. Onunla daha çok zaman geçirin. Onu parka götürün. Dışarı çıkarın. Beraber zaman geçirin. Bunlar da bir sevgi gösterisidir.

Çocukların hayatında oyuncaklar önemli yer tutar. Oyuncağı olmayan bir çocuk düşünebiliyor musunuz? Ona ara sıra oyuncaklar almayı ihmal etmeyin. Çeşitli hediyeler de alabilirsiniz. Onun özel günlerini kutlayın. Bunu bir eğlence havasına sokun. Çocuk mutlu olsun.

Çocuğu evde baskı ortamında tutmayın. Ona da kendini ifade etme hakkı tanıyın. Onu dinleyin. Sorunlarını paylaşın. Kendisini ihmal edilmiş hissetmesin.

Çocuğa güzel sözler söyleyelim. Her hatalı davranışın da ona bağırıp çağırmayalım. Küçük düşürmeyelim. Onu o olduğu için sevin. Koşulsuz bir şekilde… Kendisini her yaptığı iyi şeyde sevilen biri olarak görmesin. Hatalarına rağmen sevildiğini bilsin. Bunu ona hissettirin.

Onunla iletişim kurarken ona ismiyle hitap etmek de önemlidir. İsim bir insanın sahip olduğu en önemli ve en çok değer verdiği şeylerden biridir. Onun için onunla konuşurken ismiyle hitap edin. Onu küçük düşürücü lakaplar, kelimeler v.b. kullanmayın.

Tüm bunlar çocuğunuza duyduğunuz sevginin ifadeleridir. Lütfen bunları uygulamaktan geri durmayın. Çocuğunuzu sevdiğinizi ona hissettirmezseniz sizin onu sevdiğinizi anlayamayabilir. Bu da onun sevilmediği hissiyle büyümesine yol açar ki yaşamının ileriki yıllarında bunun olumsuz etkilerini mutlaka görecektir.

Yayınlanma Tarihi : 23.05.2011

7161

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim