Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZA RENKLERİ ÖĞRETİYOR MUSUNUZ?

çocuğunuza renkleri öğretiyormusunuzÇOCUĞUNUZA RENKLERİ ÖĞRETİYOR MUSUNUZ?

 

Bilimsel araştırmalara göre çocuklar 2 yaşlarından itibaren renkleri ayırmaya veya renk tercihleri yapmaya başlıyorlar. Aynı zamanda çocuğunuz her gün birkaç yeni kelime öğreniyor ve bu oldukça hızlı bir şekilde oluyor. Böylelikle çocuğunuzun renkleri ayırma becerisini geliştirirken ve renk tercihleri yaparken bunları aynı zamanda kelimelerle de ifade etmeye başlar. Tabi siz de ebeveyn olarak çocuğunuzun renkleri öğrenmesine ve bunları kelimelerle ifade etmesine yardımcı olabilirsiniz. Bunları nasıl yapabilirsiniz?

 

1. Çocuğunuz renkleri öğretirken günlük konuşmalarda renklerin kelimelerini de cümlelerinizde kullanın ve bunu gösterin. Çocuğunuzun konuşmalarını yine ona yorumlayın ve geri bildirim yapın. Konuşmalarda bahsedilen spesifik renk isimlerini söyleyin. Örneğin çocuğunuz “ Ağaç görüm” dediği zaman siz de “ sen yeşil bir ağaç gördün” diye yanıtlayın.

 

2. Çocuğunuza renkleri keşfetmesi için gökkuşağının renklerinde boya kalemleri, keçeli kalemler verin. Bunlara boya yaparken kendi renklerini seçmesine izin ve renk isimlerini birlikte tekrarlayın. Konuşmaların tamamen doğal olmasına dikkat edin. Örneğin “ Evin bacasını kahverengiye boyayalım mı” diye sorarak kahverengi boya kalemini gösterin.

 

3. Çocuğunuzu yaptığı resimdeki renklere odaklanmasını sağlayacak şekilde sorular sorun. “Evin bacasını hangi renge boyadık”, Ağaç hangi renkte” “ sarı renk hangisi” v.vb. sorular sorun.

 

4. Siz çocuğunuzla renkler hakkında konuşurken o hem renkleri öğrenecek hem de kelime hazinesi gelişecektir.

 

5. Çocuğunuza renkleri öğretirken sadece bunlarla sınırlı kalmanız gerekmiyor. Çocuğunuza gerçek yaşam deneyimleri de yaşatabilirsiniz. Örneğin bir resim galerisine götürebilirisiniz. Ona resimleri gösterebilir ve renklerin isimlerini sorabilirsiniz. Çocuğunuz için bu oldukça enteresan olabilir.

 

6. Çocuğunuza renkleri öğretmek için onunla oyun tarzında aktiviteler yapabilirsiniz. Çocuklar oyunla daha çabuk ve etkili öğrenirler. Örneğin odasındaki sarı, mavi, yeşil v.b. renklerdeki eşyaları göstermesini isteyebilirsiniz.

 

Çocuklar yaklaşık 3 yaş civarlarında ortalama 6 tane rengi kelime olarak bilmektedirler.

 

Çocuğunuza renklerin kelimelerini öğretirken çok baskıcı olmayın ve bir seferde çok şey öğretmemeye çalışın. Bir günde 1 – 2 kelime yeterli olacaktır. Bu tür renk kelime öğretme çalışmalarını çok fazla yüklemeniz çocuğunuz için zor ve sıkıcı olabilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.03.2014

5011

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim