Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZA LİDERLİK BECERİSİNİ NASIL ÖĞRETİRSİNİZ

çocuğunuza liderlik becerilerini nasıl öğretirsiniz.ÇOCUĞUNUZA LİDERLİK BECERİSİNİ NASIL ÖĞRETİRSİNİZ?

Ebeveynlerin çocuklarının geleceğini garantiye almaları için yapmaları gereken şeylerden birisi de onlara liderlik becerilerini öğretmektir.

Çocuğun liderlik becerilerinin gelişmesi hem kendisine olan öz saygısının gelişmesine hem de akranlarıyla olan iletişimine olumlu yansıyacaktır. Liderlik becerisi gelişen çocuk kendi yaşıtlarının olduğu gruplarda daha etkili olacaktır.

Ebeveynler aşağıdaki basit tekniklerle çocuklarının liderlik becerilerinin gelişmesine yardımcı olabilirler.

1. Çocuğun empati kurma becerisi geliştirilmelidir. Empati olayları başkalarının gözüyle de görebilmek ve farklı düşüncelere saygıyla yaklaşmayı ve anlamaya çalışmayı kapsar. Empati kurmak becerisi liderlik özelliklerinden birisidir.

2. Çocuğun liderlik becerilerini geliştirmek için onu sosyal ortamlara girmeye teşvik etmelidir. Sosyal ortamlar çocuğun sosyalleşme süreci için oldukça önemlidir. Lider çocukların sosyal yönleri oldukça kuvvetlidir. Sosyal ortamlara kolayca girer, daha kolay arkadaş edinir.

3. Çocuğun liderlik becerilerini geliştirmek için onun kendisini ifade etmesine izin verilmeli ve buna cesaretlendirilmelidir. Çocuk fikirlerini, düşüncelerine korkusuzca ve açık yüreklilikle ifade ederse karmaşık problemlerle daha kolay uğraşabilir ve kendine güvenli olur.

Çocuğun kendini ifade becerisini geliştirmede ebeveynlerin çocuğu dinlemesi ve bunu ona hissettirmesi de gereklidir. Dinlenildiğini düşünen çocuk konuşmaya ve düşüncelerini paylaşmaya daha istekli olacaktır.

4. Liderlik becerilerini öğretmek için örnekler vermek de oldukça etkili olur. Çocuklar yetişkin kişilerin hayatlarındaki örneklere çok önem verirler. Onları rol model olarak kabul ederler. Başkalarına yardım eden, gönüllü çalışmalara katılan, sosyal ve mesleki klüplere üye olan ebeveynler bu anlamda çocukları için oldukça iyi birer örnektirler.

Ayrıca ebeveynlerin kendi hayatlarındaki başarı hikayelerinden de örnekler vermeleri çocuk için cesaretlendirici olacaktır.

5. Çocuğun sosyal kulüplere, gönüllü çalışmalara ve sosyal etkinlere katılımı cesaretlendirilmelidir. Tüm bu etkinlikler çocuğun liderlik özeliklerini geliştirecektir.

6. Çocuk bireysel aktivitelere, hobilere cesaretlendirilmelidir. Ebeveynler bir hobi edinmesi, ilgi alanlarını genişletmesi için çocuğa cesaret vermeli ve onu teşvik etmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 18.12.2012

7268

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim