Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZA İLAÇ VERİRKEN 10 ALTIN KURAL

çocuğunuza ilaç verirken 10 altın kuralÇOCUĞUNUZA İLAÇ VERİRKEN 10 ALTIN KURAL

Bebeğinize veya çocuğunuza doğru ilacı doğru miktarda vermek oldukça önemlidir. Özellikle reçeteli olmayan ilaçlar konusunda oldukça titiz davranmak gerekir. Bebeğinize veya çocuğunuza ilaç vermeden önce aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekir.

1. Her zaman vereceğiniz ilacın kullanım kılavuzunu iyice okuyun. Kullanım şekline ve uyarılara dikkat edin. Eğer ilaç kullandıktan sonra bebeğinizde veya çocuğunuzda herhangi bir istenmeyen etki görüldüyse veya ilaç bir işe yaramıyorsa hekiminizle veya eczacınızla görüşmelisiniz. İlaçla ilgili son kullanma tarihine de dikkat etmeniz gerekir.

2. Bebeğinize veya çocuğunuza ne kadar ilaç vereceğiniz konusunda tahminde bulunmayın. Sadece etiketine bakın. Bazen bir yetişkin için yarım dozdaki bir ilaç bile çocuk için fazla gelebilir.

3. Çocuğunuza vitamin ve mineral desteği v.b. destekleri verirken mikrogram ( mcg ), miligram ( mg ) gibi kısaltmalara dikkat edin.

4. Bir çay kaşığı veya bir yemek kaşığı gibi dozlara dikkat edin. Fazla veya eksik vermemeye çalışın. Dozları ayarında verin.

5. Bebeğinize veya çocuğunuza asla doktorculuk yapmayın. Kendi başınıza doz ayarlaması yapmaktan kaçının

6. Çocuğunuza aynı anda aynı ilaçtan 2 defa vermeden önce hekiminize veya eczacınıza danışın. Çünkü fazla miktarlarda ilaç çocuk için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

7. Belli yaşlardaki veya kilolardaki çocuklar için kimi ilaçlar veya destekler uygun olmayabilir. Kullanmadan önce hekime danışmak gerekir.

8. İlaçları her kullandıktan sonra emniyetli bir yerde ve çocuk emniyeti kullanarak saklayın. Özellikle demir içeren vitamin ve mineraller konusunda dikkatli olun. Bunlar 3 yaşın atkındaki çocuklarda kazayla zehirlenerek ölme vakalarına yol açabilir.

9. İlaçları çocuğunuzun ulaşamayacağı ve göremeyeceği bir yere saklayın.

10. İlaçtaki bozulma işaretlerine dikkat edin. İlacın kabı açık tutulmamalıdır. Kabında kesilmeler, yırtıklar veya diğer kusurlar olmamalıdır. Eğer böyle bir şey varsa eczacınızı bu konuda uyarın.

Yayınlanma Tarihi : 08.01.2013

4408

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim