Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ SİZİ TAKLİT EDİYOR

çocuğunuz sizi taklt ediyorÖzellikle 2 yaşlarından itibaren çocukların taklit yetenekleri daha gelişmiş olur. Taklit bir çocuğun öğrenmesindeki en önemli unsurlardan biridir. Çocuk evde annesini, babasını, ablasını ve ağabeyini taklit eder. Tüm bunlar merakından, yeni şeyleri yapabilme isteğinden dolayı yapar.

Kimi zaman çocuğun bu taklit davranışları evde bir takım sorunlar doğurabilir. Evde bir takım şeyleri kırıp dökebilir. Ablasının veya abisinin eşyalarına zarar verebilir. Hatta taklit ederken kendine bile zarar verebilir.

Çocukların taklit sürecindeki düşünceleri farklıdır. Onlar taklit ederken kabul edilmeyi, kendilerinin de bir şeyler yapabileceklerini ispat etmeyi, anne ve babası tarafından gurur duyulmayı ve sevilmeyi, annesine, babasına ve kardeşlerine daha yakın olmayı isterler. Taklit etmek aynı zamanda ailesini de çok sevdiğinin bir göstergesidir.

2 – 3 yaşlarındaki bir çocuk taklit ederken bir şeyi doğru yapıp yapmadığını düşünmez. Onun için önemli olan sadece bir şeyler yapmaktır. Çocuk kendisinin var olduğunu evde kendisinin de bir birey olduğunu ispatlamaya çalışır. Bu duygu çocuğun kendi farkındalığına daha çok vardığı zamanlar artar. Çünkü çocuklar büyüdükçe yaptıkları şeyler işe yaradığı zaman çok mutlu olurlar.

Dikkat ettiyseniz bazı çocuklar kimi zaman yetişkin işleri yapmaktan daha çok zevk alırlar. Önüne bir oyuncak koyarsınız ve oyuncakla oynamaz. Ama annesinin peşinden mutfağa giderek ona yardım etmek ister. Mutfakta sürekli bir şeyleri kurcalar. Çocuklardaki bu temek farklı davranışları anlamak gerekir. Çocuk bir şeyleri dağıtmak için bunları yapmaz. Çevresinin ve kendisinin daha çok farkına vardıkça bu taklit davranışlarını daha artırır ve çevresi tarafından kabullenilmek, sevilmek ve takdir edilmek ister.

Anne ve babalar unutmamalıdır ki çocuğun bu davranışları bir takım şeyleri öğrenmek için egzersiz niteliğindedir. Ebeveynlerin çocuklarını bu konuda kabullenici bir rolleri olmalıdır. Çocuğun bu taklit davranışlarını yermekten çok onu yönlendirici ve belli sınırlar çerçevesinde teşvik edici olmalıdır.

Bu süreçte anne ve babaların tutumları çok önemlidir. Öncelikle yukarıda da belirtildiği gibi çocuklar için belli sınırlar çizilip bu çerçevede çocuğu teşvik etmek önemlidir. Çocuk ev ortamında nelere dokunup nelere dokunmayacağı konusunda bir bilinç edinmelidir. Bu da anne ve babaya düşen bir görevdir. Çocuğun görev ve sorumlulukları daha şimdiden ona öğretilmelidir. Çünkü bu dönemlerde çocuk benmerkezcidir. Ve her şeye dokunabileceğini, her şeyin kendisinin olduğunu, her şeyi yapabileceğini düşünür. Çocuğu bu yönde davranmaya müsamaha göstermek çocuğun gelişimi açısından uygun değildir. Çocuğun bu yönde yaptığı olumlu davranışlar övülerek takdir edilmelidir. Bu çocuğu istenilen davranışı yapma konusunda yönlendirecektir.

Çocuğa mülkiyet kavramını öğretmek de anne ve babaların görevlerindendir. Bunun için öncelikle çocuğun kendisine ait oyuncakların ve eşyaların olması gerekir. Bu eşya ve oyuncakların çocuğa senin araban, senin pantolonun, senin ayakkabın, senin topun şeklinde ifadelerle çocuğu kendisine ait hissetmesini sağlayabilirler. Aynı şekilde evde örneğin bir ablası varsa ablasının eşyaları için de ablanın bebeği, ablanın şapkası gibi ifadelerle bunların ablasına ait olduğu öğretilebilir. Diğer yandan ablasına ait olan eşyaları çocuğun ulaşamayacağı bir yere koymak, çocuğa başkasına ait olan şeyleri izinsiz almamasını söylemek ve bunu öğretmek gerekecektir.

Çocuğun başkalarını taklit ederek bir şeyler yapması iyi bir şeydir. İstenilen bir gelişim sürecidir. Çocuğun yaşına uygun ve yapabileceği şeyler için ona izin vermek gerekir. Ona bazı şeyleri deneme fırsatı verilmelidir. Mesela mutfakta annesinin vereceği haşlanmış patatesleri eliyle soyması için izin verilebilir. Annesi evi temizlerken çocuğun eline temizlik bezini verip sehpayı temizlemesi istenebilir.

Bu süreçte ebeveynlerin çocuğun bu taklit davranışlarını gelişiminin gerekli bir parçası olarak görmeleri gerekir. Çocuğa bu taklit davranışları yaparken aşırı tepki vermek, ona bağırmak, azarlamak, küçük düşürücü sözler söylemek çocuğu sindirir. Cesaretini kırar. Çocuğun kendini geliştirme isteğini köreltir. Bu da çocuğu ilerde pasif bir kişilik yapar.

Tabi çocuğun taklit becerilerinin gelişmesini teşvik etmek önemlidir. Fakat mutlaka sınırlar koyulmalı ve her şeyine tamam denmelidir. Özellikle ev içinde dolaşmaması gereken bulunmaması gereken veya dokunmamsı gereken şeyler konusunda sınırlar koyulmalı ve bu açıkça belirtilmelidir.

Yayınlanma Tarihi : 14.10.2011

6096

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim