Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ OTOMOBİLDE KİLİTLİ KALIRSA NE YAPARSINIZ?

çocuğunuz otomobilde kilitli kalırsa ne yaparsınızÇOCUĞUNUZ OTOMOBİLDE KİLİTLİ KALIRSA NE YAPARSINIZ?

Çocukların arabada güvenliği konusunda uzmanlar zaman zaman ebeveynlere uyarılarda bulunmaktadır. Çünkü çocuğun arabada güvenliğini yeterli düzeyde sağlamamak, çeşitli kaza risklerini ve güvenlik risklerini de beraberinde getirir. Örneğin çocuğun otomobilde kilitli kalması gibi… Her zaman yaşanabilecek bir sorun olmamakla birlikte bazen küçük bir dalgınlık ve yeterince güvenlik önlemi almamak bu tür riskleri doğurabiliyor.

Bunun en son örneği İstanbul’ da yaşandı. Mynet.com internet sitesinin haberine göre 2 yaşındaki küçük bir çocuk otomobil içinde ebeveyni yokken merkezi kilit sistemine basarak otomobilin içerden kilitlenmesine neden oldu. Otomobilin anahtarı ise içerideydi. Çocuğun babası çok kısa süreliğine de olsa otomobilin bagajına bir şeyler koymak için arabadan çıktı ve kapıyı kapattı. Anahtar otomobilin üstündeydi.  Bu sırada çocuk otomobilin direksiyon tarafında bulunan merkezi kilit düğmesine bastı. Araba kilitlendi. Bunun üzerine çocuğun ebeveynleri kısa süreli bir panik yaşadı. Arabanın yedek anahtarı ise evdeydi. Aile ne yapacağını şaşırmışken bu sefer ailesi ve çevredekiler çocuğa anahtarı almasını ve anahtar üzerindeki açma düğmesine basmasını anlatmaya çalıştılar. Çocuk oldukça sakindi. Uzun uğraşlar sonunda çocuk çevredekilerin yönlendirmesiyle otomobilin anahtarının üstündeki açma düğmesine basmayı başardı ve kapılar açıldı. Bu da çocuğun ebeveynlerinin bir süre panik yaşamalarına neden oldu.

Aslında her zaman yaşanmayabilecek bu tür olaylar kimi zaman oldukça riski durumlar bile yaratabiliyor. Örneğin sıcak yaz aylarında bebeklerin araba içinde unutulup araba içindeki sıcaklıktan dolayı öldüğüne dair haberleri kimi zaman duyuyoruz.

Yukarıda geçen olayda da benzer riskler her zaman olabilir. Bu nedenle uzmanlar ebeveynleri çocukların arabadaki güvenliğini sağlamak hususunda uyarmaktalar.

Uzmanlar çocukların arabadaki güvenliğiyle ilgili şu tavsiyelerde bulunuyorlar.

1. Çocuğunuzu arabada yalnız başına bırakmayın.

2. Çok kısa süreli de olsa arabanın anahtarını kontakta çocuk arabada yalnızken bırakmayın.

3. Çocukların arabada kilitli kalması riskine karşı her zaman yedek anahtarınızı yanınızda taşıyın. Cep telefonunuzda bir oto çilingir veya oto anahtarcının cep numarasını her ihtimale karşı saklayın. Nadir de görülebilecek bu tür olaylarda ihtiyaç olabilir.

Çocukların arabada güvenliği konusunda ayrıca http://www.annelikbilinci.com/makaleler/arabadayken-bebegin-guvenligini-saglamak.html yazımızı okuyabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 22.11.2013

2834

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim