Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ İÇİN DAHA SAĞLIKLI BİR EV ORTAMI YARATIN

çocuğunuz için daha sağlıklı ev ortamıÇOCUĞUNUZ İÇİN DAHA SAĞLIKLI BİR EV ORTAMI YARATIN

Kanadalı çevre ve sağlık uzmanları yaygın 4 toksin kaynaklarının çocukların sağlığı açısından risk oluşturduğunu belirtiyorlar.

Kanadalı uzmanlar bu toksin kaynaklarının ev ortamından elimine edilmesinin önemine vurgu yapıyorlar.

Bu toksin kaynakları çocuklarda özellikle davranışsal sorunlar, öğrenme sorunları, astım, kanser ve doğum 1kusurları açısından risk oluşturmaktadır.

Peki bu evlerimizdeki toksin kaynakları nelerdir? Kanadalı bilim insanları bunları şöyle sıralıyorlar:

1. Ev tozları: Ev tozları çocukların sağlığı açısından risk oluşturan en temel toksin kaynaklarından birisidir. Bu nedenle uzmanlar çocukların sağılığı ve daha sağlıklı bir ev ortamı için evlerdeki tozların haftada 2 defa alınmasını tavsiye ediyorlar. Çünkü ev tozları çocuklarda özellikle beyin geliminde olumsuz bir etki yaratıyor.

2. Evdeki kimyasallar: Kanadalı uzmanlar çocuklar için daha sağlıklı bir ev ortamı için evdeki kimyasalların düzeyinin azaltılması gerektiğini vurguluyorlar. Örneğin doğal maddelerden yapılmış temizleyiciler kullanmak, parfüm ve koku içermeyen temizleyiciler, organik ürünler bu açıdan tavsiye edilmektedir.

3. Evdeki yapılan çalışmalar: Evde yapılan badana, boya işleri, kullanılan yapıştırıcılar v.b. koku yayan kimyasallar toksik maddeler içermektedir ve çocuklarda nörolojik sorun riskini artırmaktadır. Aynı şekilde hamile kadınların da bu kimyasallara karşı dikkatli olmaları gerekir.

4. Evdeki civa düzeyi: Civa toksik bir metal olup, beyin için toksik etkiler gösterebilir. Bu konuda özellikle yüksek civa oranına sahip besinlerin tüketilmesi konusunda dikkatli olunmalıdır.  Kanadalı uzmanlar köpek balığı, kılıçbalığı, kral uskumru gibi civa oranı yüksek balıkların özellikle gebelik döneminde tüketilmemesini tavsiye ediyorlar. Ton balığı da fazla tüketilmemesi gerektiği vurgulanan balıklardan birisi. Çünkü bu balıklardaki yüksek civa düzeyinin hamlelik döneminde anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine zarar verme riski bulunuyor.

Yayınlanma Tarihi : 17.08.2013

2989

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim