Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ HALA EMZİK Mİ KULLANIYOR?

emzik kullanan çocuklarÇOCUĞUNUZ HALA EMZİK Mİ KULLANIYOR?

 

Uzun süre emzik kullanımının zararları nelerdir?

 

Emzik bebekleri ve küçük çocukları sakinleştirmeye ve rahatlatmaya yardımcı olur. Fakat bazen emzik kullanımına anaokulu döneminde de devam eden çocuklar bulunmaktadır.

 

Emzik kullanımının uzaması çocuklarda diş yapısında sorunlara, kulak enfeksiyonu riskinin artmasına ve konuşma gecikmelerine neden olabilmektedir. Örneğin araştırmalar göre emzik kullanımını zamanında bırakan çocuklarda orta kulak enfeksiyonu vakaları %33 daha düşük bulunmuştur.

 

Emzik kullanımının anaokulu düzeyine kadar devam etmesi çocuğun konuşma ve dil becerilerini geciktirerek sorular yaşanmasına neden olur. Uzun süreli emzik kullanımı çocuğun ağız yapısında doğal görünüme de zarar verebilir.

 

Uzun süreli emzik kullanımın her hangi bir sorun görünmese bile bu çocuğun konuşma becerilerini, kendini ifade etme yeteneğini sınırlayabilir.

 

Bu nedenlerden dolayı emzik kullanımın 18 aylık civarlarında bıraktırılmış olmasında fayda vardır.

 

Emzik kullanımı çocuğun dişlerini etkiler mi?

 

Bebeklerde ve çocuklarda aslında doğal bir emme içgüdüsü vardır. Kimi çocuklar parmaklarını emerler kimileri de emzik emerler. Bunu rahatlamak için yaparlar. Fakat çocuk diş hekimleri çocuklarda uzun süreli emzik kullanmanın diş yağısında ve sağlığında sorulara neden olacağını belirtmektedirler. Halen emik kullanan çocuklarda diş sağlığı ve diş gelişim sorunlarına karşı çocuğu bir çocuk diş hekimine göstermekte fayda vardır.

 

Çocuklara emzik kullanmayı bıraktırmak için

 

Bu konuda en istenilen durum çocuğun emziği kendi kendine bırakmasıdır. Fakat bir ebeveyn olarak çocuğunuzun emziği bırakmasında yardımcı olabilirsiniz.

 

1. Çocuklar emziği canları sıkıldığı veya streste oldukları zamanda kullanırlar. Çocuğunuzun can sıkıntısına karşı onu bir şeyler yapmaya yönlendirebilirsiniz. Bir şeylerle meşgul olan çocuk emziği daha az arayacaktır. Ayrıca bir stresi varsa. Stres taratan şeyi kendisiyle konuşun. Sorununu dinleyin. Stresinin azalması emziğe ihtiyacını azaltacaktır.

 

2. Çocuğunuzun duygularını ifade etmesine izin verin ve onu teşvik edin. Çocuğunuzu konuşmaya teşvik etmeniz emzikle daha az ilgilenmesine yardımcı olacaktır.

 

3. Çocuğunuzun emziği bırakması konusunda ona zaman zaman telkinlerde bulunan. Fakat çok zorlayıcı olmayı ve baskı yapmayın. Olumlu telkinlerde bulunun. Emziği neden bırakmasını gerektiğini, diş sağlığı ve diğer açılardan risklerini olumlu bir dille anlatın.

 

4. Emzik kullanımını bırakmak konusunda başarılı sonuçlar aldıkça çocuğunuzu övün, yüreklendirin ve bazen küçük güzel sürprizler yapın.

Yayınlanma Tarihi : 22.04.2014

2736

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim