Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ ARKADAŞ EDİNEMİYOR MU?

çocuğunuz arkadaş edinemiyormuÇOCUĞUNUZ ARKADAŞ EDİNEMİYOR MU?

 

Arkadaşlık anaokulu dönemindeki çocuklar için önemlidir. Arkadaşlık bu dönemdeki çocuklarda sosyal becerilerini geliştirmede kritik düzeyde önemlidir. Çünkü çocuklar bu ortamlarda sosyalleşirler. Fakat bazı çocuklar arkadaş edinmede diğer çocuklar kadar aktif ve başarılı olmazlar. Arkadaş edinmede zorlanırlar. Ebeveynlerin bu nedenle çocuklarının diğer çocuklara etkileşimini gözlemlemeleri ve varsa sorunlar bu konuda çocuklarına yardımcı olmaları gerekir. Çocuğunuzun arkadaş edinmesinde ona yardımcı olmak istiyorsanız aşağıdaki tavsiyeler size yardımcı olacaktır.

 

1. Ev içinde ve dışında çocuğunuza bazı sorumluluklar vererek onun kendine olan güvenini geliştirmeye çalışın. Kendine güveni olan çocuklar arkadaş edinmede daha başarılıdırlar ve diğer çocuklarla daha kolay etkileşim kurarlar. Çocuğunuza ayrıca yeni şeyleri öğrenmesi konusunda onu özendirin ve cesaretlendirin.

 

2. Çocuğunuza diğer çocuklarla nasıl oynaması konusunda bilgiler verin ve ona öğretin. Çocuğunuzun bazı kuralların farkında olması onun arkadaş edinmesinde, diğer çocuklarla daha başarılı bir iletişim kurmasında yardımcı olur. Çocuğunuza diğer çocuklarla nasıl konuşması gerektiği ve diğer çocuklarla sorunlarını nasıl çözmesi gerektiğini öğretin. Tabi bir ebeveyn olarak siz de çocuğunuza bu konuda iyi bir rol model olmalısınız.

 

3. Çocuğunuzun kendi yaşıtlarıyla oynamasını sağlamak kadar ondan biraz daha büyük çocuklarla da oynamasına izin verin ve fırsat yaratın. Evinizin çocuğun oynaması için de uygun bir yer olmasında ve evinizde bu yönde oyun alanı yaratmanızda fayda vardır. Çocuklarda agresif olmayı özendirecek oyuncaklardan kaçının ve çocukları beraber oynamaya teşvik edecek, yardımlaşmalarını sağlayacak oyuncaklar seçin. Evinizde çok fazla oyunca bulundurmanız gerekmemekle birlikte hem çocuğunuzun hem de diğer çocukların birlikte oynamayabilmelerini sağlayacak yeterli miktarda oyuncak bulundurun.

 

4. Çocuğunuzu oyun zamanlarında gözlemlemeye alışın. Problemli gördüğünüz alanları belirleyin ve bu sorunların çözümünde çocuğunuza yardımcı olun. Bu sorunu siz çözmeyin. Sadece çocuğunuzu yönlendirin ve telkinlerde bulunun.

 

5. Çocuğunuz diğer çocuklarla iyi bir şekilde oynadığında, herhangi bir sorun çıkmadığında veya oyuncaklarını paylaştığında onu övün. Bu olumlu davranışların tekrarını artırır. Sürekli çocuğunuzun olumsuz davranışlarını görmeyin. Olumlu gördüğünüz yönlerini de vurgulayın. Böylelikle çocuğunuzu cesaretlendirmiş olursunuz.

 

6. Çocuğunuzu bir başka çocuğun veya çocukların olduğu eve veya bir ortama götürün. Çocuğunuzun onlarla etkileşimde olmasını sağlayın. Çocuğunuzu arkadaş edinemiyor diye diğer çocuklardan veya diğer sosyal ortamlardan soyutlamayın.

Yayınlanma Tarihi : 24.02.2015

3250

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim