Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNUZ ALTINI ISLATIYORSA

çocuklarda alt ıslatmaÇOCUĞUNUZ ALTINI ISLATIYORSA

 

Alt ıslatma maalesef çocuklarda diğer sorunlara göre daha sık yaşanan durumlardan birisi. Çocuğun altını ıslatması ebeveynleri de oldukça düşündüren bir durum. Çocuğun altını ıslatmasının duygusal, psikolojik ve fiziksel birçok nedeni olabilir. Çocuklar da altlarını ıslatmaktan dolayı oldukça utanç ve suçluluk duygusu taşıyabilirler. Bu durum çocuğun kendisine olan öz güvenini ve saygısını da olumsuz etkileyebilir. Fakat çocuğun altını ıslatması veya yatağını ıslatması konusunda yaşanan olumsuz duyguları minimize etmek mümkündür. Bunun için aşağıdaki çözüm yöntemleri yardımcı olabilir:

 

1. Konuyu mutlaka çocuğunuzun hekimine danışın. Çocuklar genelde 6 yaşına kadar altlarını ıslatırlar. Sonra bu durur. Bu yaşa kadar olan alt ıslatmada aslında tıbbi bir tedavi aramaya gerek yoktur. Fakat 6 yaşından sonraki çocuklarda altını ıslatma bir problemdir ve dikkate alınması gereken bir durumdur. Bu durumda en iyi fikir çocuğun hekimine konuyu danışmaktır. Hekim çocuğun altını ıslatmasına nende olan bir dizi test yapabilir.

 

Tıbbi bir sorundan kaynaklanan alt ıslatmalarda hekim tedavisi sorunun çözülmesine yardımcı olur. Tıbbi tedavi alınması konusunda fazla gecikmemeli ve zamanında çocuğu hekime göstermelidir. Çünkü sorunun daha uzun süre devam etmesi çocukta psikolojik ve duygusal olarak çok daha derin sorunlar yaratabilir.

 

Çocuklar altlarını ıslattıkları için genelde bir suçluluk duygusuna girebilirler. Ebeveynler ve hekim bu konuda alt ıslatmanın çocuğun bir suçu olmadığını ortada işlenmiş bir kabahat olmadığını çocuğa telkin etmelidirler. Çocuktaki alt ıslatmanın nedeni mesane geliminin gecikmesi olabilir.

 

2. Çocuğunuza alt ıslatmanın aslında çocuklarda yaygın bir durum olduğunu söyleyin. Çocuğun kendisine benzer sorunu olan çocukların çok olduğunu bilmesi onu rahatlatacaktır. Yani sadece kendine has bir sorun olmadığını bilmelidir. Böylelikle çocuk daha az suçluluk ve utangaçlık hissi duyacaktır.

 

3. Çocuğunuz altını ıslattığı zaman ona kızmayın ve onu küçük düşürücü sözler ve hareketlerde bulunmayın. Sizin bu şekilde davranmanız zaten kendisini oldukça suçlu hisseden ve utanan çocuğunuzu daha da kötü bir duruma sokabilir. Bu gibi durumlarda her zaman sakin kalmaya ve pozitif düşünmeye çalışın. Aksi davranışlar çocuğunuzla olan iletişiminizi de bozabilir.

 

Altını ıslatan çocuğunuza bu durumun geçici olduğunu, düzeleceğinizi söyleyin. Çünkü her çocuğun gelişim düzeyi birbirinden farklı olabilir. Kimi çocuklar erken bir dönemde alt ıslatmayı bırakırlar, kimisinde ise bu daha uzun sürebilir. Zamanı geldiğinde altını ıslatmayı bırakacaktır. Ona umut verin. Öz saygısını güçlü tutmaya çalışın. Çocuğunuzun yatağından altı kuru uyandığı zaman veya altını ıslatmadığında onu övmeyi ve cesaretlendirmeyi de unutmayın.

 

4. Çocuğunuzun gece yatmadan hemen önce bol sıvı alması ve tuvaletini yapmaması altını ıslatma riskini artırabilir. Bu nedenle uykudan hemen önce sıvı almaması daha uygun olabilir. Ayrıca uyku öncesinde mutlaka tuvaletini yapması faydalı olabilir. Bu alışkanlığı geliştirmesine yardımcı olunmalıdır.

Yayınlanma Tarihi : 06.06.2014

2631

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim