Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUNDA DİKKAT EKSİKLİĞİ OLAN ANNE BABALAR NELERE DİKKAT ETMELİ?

dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu

Çocuğunda Dikkat Eksikliği Olan Anne Babalar Nelere Dikkat Etmeli?

Dikkat eksikliği: Genellikle çocuklarda daha belirgin bir şekilde açığa çıkan, bir işe odaklanmayı güçleştiren, dikkatsizce ve bazen aşırı hareketliliğe sebep olan psikiyatrik bir bozukluktur. Çocuklarda dikkat eksikliği, öğrenme problemlerinin başlıca sebeplerinden biridir. Dikkat eksikliği olan çocuklar okulda ve derslerinde başarısız olabilirler.

Peki, aileler bu konuda neler yapabilir?

Dikkat Eksikliğinin Olumsuz Etkilerini En Aza İndirme ve Önlem Alma Adına Ebeveynlere Düşen Görevler

Öncelikle, çocuğunuzda dikkat eksikliği olup olmadığına emin olmanız gerekmektedir. Bazı davranışlar çocuklar için gayet normaldir ve her dikkatsizlik, dikkat eksikliği hastalığını (DEHB) işaret etmez. Çocuğunuzu iyi gözlemleyin ve şüpheleriniz güçlüyse bir çocuk psikiyatristinden randevu alın. “Dikkat Eksikliği Nedir, Belirtileri Nelerdir?” başlıklı yazıdan yardım alabilirsiniz.

Çocuğunuzun dikkat problemi olduğuna eminseniz aşağıdaki uzman tavsiyelerini dikkate almalısınız.

1-      Dikkat eksikliği için tedavi yöntemi seçtiğinizde diğer tedavi süreçlerini de birlikte yürütmek daha sağlıklı sonuçlar verir. Örneğin, ilaçlı tedaviye başvurup başka hiçbir şey yapmamak doğru değildir. İlaçlı tedavinin yanında aile becerileri eğitimine tabi olmak, davranışsal eğitim almak ve destekleyici faaliyetlerde bulunmak gerekir.

2-      Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan anne babalar özellikle çok sabırlı olmalıdır. Çocuğunuzun, rahatsızlık verici davranışlarında kontrol edemediği sebeplerinin olduğunu unutmamanız gerekir. Dolayısıyla, bir şeyler öğretmek istediğinizde gerekirse defalarca tekrar etmekten bıkmamalı, hatalı davranışlarında onu suçlamamalısınız.

3-      Cesareti ve motivasyonu artması için çocuğunuzu sık sık tebrik etmeli ve desteklemelisiniz.

4-      Her öğrenci gibi, DEHB (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu) olan öğrenciler de derslerini çalışma masasında yapmalıdır. Kanepede, yerde veya uygunsuz oturma pozisyonlarında ders çalışmasına müsaade etmeyin. Özellikle dikkat problemi olan çocuklar için bu konuya daha bir hassasiyetle yaklaşmak gerekir.

5-      Ders çalışma masasında, dersleriyle alakasız eşyaların olmamasına, ders çalışma ortamının sessiz ve düzenli olmasına önem gösterin.

6-      Oyun ve oyuncak alırken tercihlerinizi önceliklendirin. Dikkat eksikliğine iyi gelen, konsantrasyon yeteneğini geliştiren oyun ve oyuncaklarla dikkat süresini artırabilirsiniz. Örnek: TÜBİTAK desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi akademisyenleri ve alanında uzman pedagogların geliştirdiği MentalUP Dikkat Oyunları ‘nı inceleyin. Bu tür oyunların en önemli işlevi, çocuğunuzun ilgisini (dikkatini) otomatik olarak çekebilecek cezbedici araçlar olmalarıdır. Çocuğunuz, sadece oyun oynadığını düşünecek ve bunu ekstra bir sorumluluk olarak görmeyecektir. Oyun şeklinde tasarlanmış dikkat eğersizlerinden elde ettiği skorlar onu motive edeceği için daha azimli olmasını da sağlayacaktır. Bu şekilde, bilimsel egzersizler sayesinde dikkat gelişimi desteklenmiş olur.

7-      Bir işi bitmeden başka bir iş istemeyin ve çok uzun cümlelerle bir şeyler anlatmaya çalışmayın. Mümkün olduğunca göz teması kurarak, sade bir dille anlatın.

8-      Dikkat eksikliği olan çocuklar sıklıkla eşyalarını kaybedebilir. Onları azarlamayın veya suçlamayın. Düzenli olmayı, checklist yapmayı öğretin. Örneğin, okuldan dönerken kalem, silgi ve defterlerinin eksiksiz bir şekilde çantasında olup olmadığını kontrol etmesini isteyin. Çantasını kontrol etmeden sınıfı terk etmemesi gerektiğini sık sık hatırlatın ve alışkanlık haline getirmesini sağlayın.

9-      Her konuyu da siz hatırlatmayın. Ana konuları hatırlatıp alt başlıkları kendisinin uygulamasına imkan verin. Örneğin, çalışma planı oluşturması gerektiğini hatırlatın fakat planı siz oluşturmayın. Kendi çalışma planını kendisi oluştursun siz sadece kontrol edin. Sonra da takip edin. Atladığı işleri hatırlatırken çalışma planına eksiksiz uyup uymadığını sorun.

Umarız bu makale “dikkat eksikliği olan çocuğuma nasıl yardım edebilirim?” Şeklindeki sorularınıza yanıt olmuştur.

Ailelere Destek

www.annelikbilinci.com olarak, MentalUP ekibine yayın ve fikir (geribildirim) konusunda sağladığımız desteklerden dolayı aşağıdaki indirim kodu bütün ziyaretçilerimize hediye edilmiştir. Bu indirim kodunu başka marka veya site isimleriyle ilişkilendirerek halka açık mecralarda paylaşmak yasaktır! %20 İndirim kodunuzu, üye olduktan sonra “SATIN AL” sayfasında kullanabilirsiniz.


İNDİRİM KODU:
220316


NOT:
MentalUP, dikkat gelişimini desteklediği gibi, hafıza, analitik düşünme ve problem çözebilme becerilerini de destekleyen egzersizler içermektedir. Sözel zeka, görsel zeka ve matematiksel zeka oyunları sayesinde çocuklar hem öğreniyor, hem de zihinsel becerilerini geliştiriyor.

Yayınlanma Tarihi : 03.02.2017

3026

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim