Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN SAĞLIKLI KİLO ALMASI İÇİN 4 ETKİLİ ÇÖZÜM

çocuğun sağlıklı kilo alması içinÇOCUĞUN SAĞLIKLI KİLO ALMASI İÇİN 4 ETKİLİ ÇÖZÜM

 

Eğer çocuğunuz zayıfsa kilo almasını saplamak için sağlıklı yöntemleri tercih etmelisiniz. Çocuğunuzun kilo almasını sağlarken onun sağlığını tehlikeye atmak istemezsiniz. Aşağıda çocukların sağlıklı kilo almaları için faydalı yöntemler belirtilmiştir:

 

Çocuğunuza sağlıklı yüksek kalorili içecekler verin

 

Normal kilonun altında yani zayıf olan küçük çocuklara ve anaokulu düzeyindeki çocuklara yönelik olarak sağlıklı kilo almalarını sağlamak için süt bazlı küçük çocuk mamaları, yüksek kalorili zenginleştirilmiş içecekler ve diğer sağlıklı ve taze içeceklerden verilebilir. Bu içecekler çocuğun kilo almasını sağlarken aynı zamanda oldukça enerji de verir. Tabi bu içecekler asla çocuğun asıl yemeklerinin yerine geçmez. Bunlar çocuğa yemeklerle birlikte ve yemek aralarında atıştırmalıklarda verilebilir.

 

Çocuğunuza bol enerji verecek besinler yedirin

 

Besin değeri ve kalori düzeyi yüksek olan sağlıklı besinler çocuğun sağlıklı bir şekilde kilo almasına yardımcı olacaktır. Bu besinler çocuğa enerji vermenin yanı sıra, kas yapımında ve vücutta yağ depolamada da yardımcı olacaktır. Çocuğa işlenmiş besinler ve yağlar, yüksek şekerli besinler vermekten kaçınmak gerekir.

 

Bol taze sebze ve meyve, yağsız protein kaynakları çocuklar için mükemmel besinlerdir ve günlük kalori ihtiyaçlarına oldukça iyi cevap verirler. Süt, tavuk göğsü, çilek, bal gibi besinler bu anlamda çocukların sağlıklı kilo almasında oldukça faydalı besinlerdir. Kuruyemişler, makarna, avokado, sağlıklı yağlar ( yemeklerde zeytinyağı, kanola yağı v.b. ), kurutulmuş meyveler ve taze sıkılmış meyve suları çocuğa ayrıca bol enerji verir.

 

Ekmek üzerine sürmek için tereyağı, fıstık ezmesi, krem peynir v.b. besinler de hem enerji vermeye hem de kilo almaya yardımcı olurlar.

 

Ana öğün aralarında çocuğunuzun atıştırma yapmasını sağlayın

 

Öğün aralarında çocuğa atıştırmalık şeyler vermek bol kalori almasına yardımcı olur. Tabi bu atıştırmalılar sağlıklı olmalıdır. Atıştırmalık olarak peynirli sandviç, kurutulmuş meyveler, taze meyveler, taze sıkılmış meyve suyu, süt, yoğurt, haşlanmış patates, fıstık ezmeli sandviç gibi besinler verilebilir.

 

Çocuğunuzun hekimine danışın

 

Çocukların yalamış oldukları fiziksel ve ruhsal sorunlar onların ciddi düzeyde kilo vermelerine veya kilo alamamalarına neden olabilir. Bütün önlemlere rağmen çocuk kilo alamıyorsa bunun nedenini araştırmak için hekime danışmak gerekir. Hekim çocuğun kilo almamasının veya kilo vermesinin altında yatan olası nedenler ile ilgili tektiler yapacaktır.

 

Bazı durumlarda çocuğun aşırı hareketli olması veya uyku eksikliği soruları yaşaması kilo alamamasına ve zayıf kalmasına neden olabilir.

 

Çocuktaki bir sağlık sorunu kilo almasını engelliyor olabilir. Kistik Fibrozis veya erken doğum gibi durumlar çocukta normalin altında kiloya neden olabilir. Aşırı stres, üzüntü, yeme bozukluğu gibi durumlarda beklenmedik kilo kayıplarına veya normalin altında kiloya neden olabilir.

 

Kilo alamayan veya zayıf bir çocuğu beslenme konusunda bir uzman diyetisyene de göstermek faydalı olur. Diyetisyen eşliğinde çocuğun diyetindeki eksiklikler tespit edilerek daha uygun ve sağlıklı bir diyet uygulanması sağlanabilir.

Yayınlanma Tarihi : 14.07.2014

26521

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim