Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN SAĞLIKLI GELİŞİMİ İÇİN BESLENME

çocuğun sağlıklı gelişimi için beslenmeÇocukların gelişiminde beslenme konusunun önemli bir rolü vardır. Beslenme konusu bir çocuğun ayrıca günlük yaşamını, psikolojisini, sağlığını, etkileyen önemli bir konudur.

Çocuklardaki gelişim sorunlarının temelinde beslenme konusunun da hatırı sayılır bir yeri vardır. Çocukların normal bir gelişim eğrisinde boy ve kilo oranları birbiriyle orantılı bir şekilde ilerler. Ve istenilen ölçüler içinde yer alır. Eğer çocukta bu yönden bir sorun varsa onun gün içindeki beslenme düzenini kontrol etmek gerekecektir.

Düzensiz bir beslenme düzeninde çocuklarda bağışıklı sistemi zayıf gelişebilir, bitkinlik ve yorgunluk, çabuk yorulma gibi belirtiler görülebilir. Ciltlerde sorunlar oluşabilir. Çocukta bazı şeylere odaklanamama ve motive olamama gibi durumlar gözlenebilir. Ayrıca kimi çocuklarda davranış bozuklukları da gözlenebilmektedir. Tüm bunların altında yatan nedenler beslenme kaynaklı olabilmektedir. Dolayısıyla çocuğun beslenmesinde yeteli derecede vitamin ve mineral yönünden bir eksikliğin olmaması gerekir. Ayrıca yeterli miktarda protein ve kalori alımı da onun beslenmesi için önemlidir ve gelişimine katkıda bulunur.

Mesela çocuktaki yorgunluk ve bitkinliğin nedeni demir eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Demir eksikliği için de demir ihtiyacını karşılayacak besinleri yemelidir. Bu da kırmızı ette bolca bulunur. Ayrıca çocuğun beslenmesinin en önemli öğeleri olan yeşil sebzeler, kayısı, kuru üzüm, balık, yumurta ve baklagiller de ona bu konuda katkı sağlayacaktır. Ayrıca çocuğun besinlerini mümkün olduğunca çeşitli tutmak da etkili bir yöntemdir. Diğer yandan çocuğun enerji düzeyini artırmak için ona enerji verebilecek karbonhidrat alımını da yakma gerekir. Süt ve süt ürünleri de çocuğunuz için önemli besinlerdir

Çocuklar oldukça bağımsızlaşıp arkadaşlarıyla daha uzun süre birlikte oldukça bu normal olarak bir takım enfeksiyonların da önünü açacaktır. Tabi burada alınması gereken yöntem çocuğunu arkadaşlarından koparıp yalnız başına büyümesini sağlamak değildir. Zaten çocuğun gelişimi için bu tür sosyal ortamların önemi büyüktür. Enfeksiyon riskine karşı yine alınacak en etkili önlem onun beslenmesiyle ilgilidir. Bu durumda C vitamini içeren besin ve meyveler hemen ön plana çıkar. Ayrıca antioksidan içeren besinler de önemli yer tutacaktır. Birçok meyve ve sebzenin antioksidan özelliği vardır. Antioksidanlar çocuğun bağışıklık. Sisteminin güçlenmesine yardımcı olurlar. Böylelikle çocuk daha az hasta olur. Balığında bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkileri vardır.

Çocuklardaki ishal vakalarında da beslenme konusu önemli yer tutar. Buradaki temel kurallardan birisi eğer katı gıdalar veriliyorsa az az vermek şeklinde olmalıdır. Turunçgillerde asit oranı yüksek olduğu için bu gıdalardan uzak durmak gerekir. Elma ve elma suyu çocuğun ishali için iyi gelecektir. Bu aşamada süt ve süt ürünlerinde uzak durmalı ve çocuk iyileşene kadar bunlardan vermemek gerekir. Bunlar çocuğun o anki ishal durumunu daha da şiddetlendirebilir. Ayrıca baharatlı yiyecekleri de çocuğa vermemek gerekir. Diğer taraftan çocukların sağlıklı gelişimi için omega3 içeren besinleri de vermek gerekecektir.

Yayınlanma Tarihi : 19.07.2011

6077

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim