Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN KONTROLLERİ

çocuğun kontrolleriÇocuğunuz 18 aylık olduktan sonra onun gelişimi ve diğer sağlık özelliklerini kontrol ettirmenizde fayda vardır. Böylelikle çocuğunuzun gelişim düzeyini daha iyi öğrenme fırsatı bul muş olur ve sağlığıyla ilgili gelişimini ve alınacak gerekli önlemleri öğrenmiş olursunuz.

Çocuğunuzla ilgili yapılacak ilk kontrollerden birisi onun fiziksek kontrolleridir. Bu kontrollerde çocuğun boy ve kilo ölçümü yapılır. Dişleri kontrol edilir. Bu kontrollerde çocuğunuzla ilgili bir gelişim problemi varsa nedenleri araştırılır. Gerekirse çeşitli tahliller yapılır. Çocuğunuzu nasıl beslenmesi gerektiği konusunda doktorunuzun önerileri olacaktır. Çünkü gelişim problemleri beslenme kaynaklı olabilir.

Diğer yandan çocuğun duyuları kontrol edilir. Herhangi bir işitme veya görme problemi olup olmadığına bakılır. Doktor ayrıca çocuğun dil gelişimini de test eder. Konuşmasına bakar. Doktor ayrıca 18 aylık olmuş bir çocuğun yapabileceği standart şeyler konusunda çocuğu test eder. Yürümesine bakar, çeşitli fiziksel becerilerini kontrol eder. Onunla küplerle oyun oynar. Bu oyunda çocuğun bazı şeyleri yapıp yapamadığına bakar. Onun kelime dağarcığına bakar. Basit bir şey sorduğunda onu gösterip gösteremediğine bakar. Çocuğunuzla ilgili kan ölçümlerine bakabilir. Herhangi bir kansızlık durumu var mı diye kontrol edilebilir. Aşıları kontrol edilir. Yapılmayan aşılar varsa onlar yapılır. Ayrıca çocuğa tüberküloz testi de yapılır.

Çocuğunuzun bu kontrollerini aslında bir fırsat olarak görebilirsiniz. Bu sayede çocuğunuzun büyümesi, beslenmesi ve sağlığıyla ilgili bir sürü şeyi doktorunuza sıralayabilirsiniz. Ayrıca gelecek dönemler için neler yapmanız gerektiği konusunda doktorunuzun tavsiyelerini de alabilirsiniz.

Yayınlanma Tarihi : 22.05.2011

3901

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim