Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN EVDE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN

evde çocuk güvenliğini sağlamak içinÇOCUĞUN EVDE GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK İÇİN

Bir ebeveyn olarak evde çocuğunuzun güvenliği için gerekli önlemleri almanız gerekir. Özellikle küçük çocuklar ele avuca sığmaz yapılarıyla oldukça hareketli olurlar. Bu da çocuklar için evde bazı güvenlik riskleri doğurur. Ayrıca ebeveynlerin yaptıkları bazı hatalar da çocuklar için bir güvenlik riski doğurur.

Çocuğunuzun evde güvenliğini sağlamak için aşağıdaki güvenlik önlemlerini mutlaka almaya çalışın:

1. Çocuğunuz için evdeki bütün odalarda ve diğer bölümlerde güvenlik önlemlerini alın. Merdivenler, şömineler, odun sobaları, fırınları, ısıtıcılar, radyatörler gibi risk oluşturabilecek şeyler için çocuğun ulaşmasını engelleyecek ve dokunmasını önleyecek bariyerler koyun. Odalardaki elektrik prizlerini çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte tutun. Elektrik prizlerini kapaklı yapın.

2. Televizyon, kitaplık, dolap gibi devrilebilecek şeyleri duvara monte etmeye çalışın. En azından güvenli bir şekilde durmaları için önlemleri alın.

3. Çocuğunuzun odasındaki pencerelere çocuk kilidi taktırın. Pencerelerin sınırları yere çok yakın olmasın. Çocuğunuz için risk oluşturabilecek şeyleri odasına sokmayın. Elektrik kablolarını iyi kamufle edin. Çocuğunuzun ulaşamayacağı şekilde tutun. Elektik prizlerini kapaklı yapın ve çocuğun ulaşamayacağı yükseklikte tutun. Çocuğunuz için asla elektrikli bir battaniye kullanmayın.

4. Küçük çocuğunuzu banyo yaptırırken asla banyoda yalnız başına bırakmayın. Banyodaki elektrik prizlerini sudan olabildiğince uzak bir yerde tutun. Deterjanlar gibi temizlik maddelerini çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde kilitli utun. Eğer banyoda bir ecza dolabınız varsa bunu kilitli tutun ve çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yüksekliğe yerleştirin.

5. Mutfakta kesici aletleri çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde tutun. İçinde kaynar su veya yemek olan tencerelerinizi, çaydanlıklarınızı çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde tutun.

6. Eğer çocuğunuzla evde yalnızsanız çocuğunuzu evde tek başına bırakmayın. Yanınızda bir anahtar bulundurun ve dış kapıdan çıkacağınız zaman kapının kapanmamasına dikkat edin. Kapının kapanmaması için araya bir şeyler koyun veya anahtarınızı yanınızda bulundurun. Bu tür şeyler her zaman olabilecek şeylerdir. Eğer dışarıda kalırsanız ve çocuğunuz gelişim olarak henüz kapıyı açamayacak düzeydeyse yanınızda da anahtar yoksa hemen bir çilingir çağırın. Bu gibi durumlarda kapının arkasında anahtar tutup tutmayacağınızı iyi hesap edin. Her ihtimale karşı yakınınızdaki bir çilingirin telefon numarasını cep telefonunuza kaydedin. Ya da ezberlemeye çalışın. Çocuğunuzun evde kapının kapanması sonucu tek başına durması ayrı bir güvenlik riski oluşturabilir. Ayrıca küçük çocuklar bu durumdan oldukça korkarlar. Bu durumda hemen bir anahtarcı veya çilingir çağırıp müdahale edilmesini sağlamak iyi olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 18.11.2013

3185

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim