Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN BÜYÜME SORUNU

çocuğun büyüme sorunuHer çocuğun gelişim dönemleri aynı olsa da gelişim hızları farklı olabilir. Çocuklar bir birinden farklı özelliklere sahip olarak büyürler.  Tabi bu farklı büyüme özelliklerinin altında yatan bir takım nedenler mevcuttur.  Kimi çocuklar doğduğu zaman düşük kilo ve boyda doğar ama sonra birden hızlı bir gelişim süreci gösterebilir. Kimi çocuklar doğarken normal boy ve kiloda doğarken büyüme aşmasında bir yavaşlama olabilir. Kimi çocuklarda ise daha dengesiz bir durum söz konusu olabilir.

Çocuklardaki büyüme sorunlarının altında yatan birçok etken mevcuttur. Kimi çocukların anne ve babası kısa boylu olduğu için çocukta kısa boylu olabilir. Anne ve babadan birinin kısa boylu olduğu durumda çocuk orta boylu birisi olabilir. Fakat zaman zaman anne ve baba kısa boylu olmasa bile kimi nedenlerden dolayı çocuk kısa boylu olabilir. Yani bu konuda bir standart yoktur. Zaman zaman farklılıklar olabilir ve çocuklarda büyüme sorunları görülebilir.

Birçok durumda çocuk ilk zamanlar hızlı bir büyüme gösterip sonrasında büyümesi yavaşlayabilir. Bu durum anne ve babaları endişelendirebilir. Fakat çocuğun kilo ve boy durumu orantılıysa, herhangi bir sağlık sorunu yoksa ve alması gereken gıdaları alabiliyorsa fazla endişe etmeye gerek yoktur. Çünkü büyümede özellikle 1,5 – 2 yaş aralarında böyle dalgalanmalar olabilir. Fakat şu duruma dikkat etmek gerekir. Çocukların özellikle 3. yaştan itibaren büyümeleri hızlanma eğilimi gösterir. Yani boy ve kilo artışı yukarı doğru seyreder. Böyle bir durum henüz oluşmamışsa, çocukta bir kilo kaybı söz konusuysa, hırçın, bitkin görünüyorsa, hareketlerinde anormal görülen değişiklikler varsa bir hekime göstermek daha akıllıca olacaktır. Çünkü çocuğun büyümesiyle ilgili bir sorunu olabilir.

Büyüme sorunları kimi zaman kalıtsal olabileceği gibi herhangi bir hastalık nedeniyle de olabilir. Dolayısıyla çocuğun gelişmesini engelleyen bir duruma karşı da mutlaka bir hekim tetkiki ve kontrolü gereklidir. Çocuğun gelişiminde günlük hayattaki yaşam şekli de etkili olabilir. Bulunulan ortamın psikolojik özellikleri çocukları ruhsal olarak etkileyebilmektedir. Aile içi iletişim ortamının sorunlu olduğu durumlarda çocuklar psikolojik ve ruhsal açıdan sorunlar yaşayabilirler. Bu gibi sorunlar çocuğun büyümesine olumsuz etki edebilir.

Büyüme sorunlarının altında yatan en bilinen neden ise beslenme sorunları ve yetersizlikleri de olabilir. Dolayısıyla çocuğun büyüme sorunu için kontrol edilecek diğer husus da beslenme şeklidir.

Yayınlanma Tarihi : 15.06.2011

6406

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim