Haberler

Makaleler

ÇOCUĞUN BESLENMESİNDE KURALLAR

çocuğun beslenmesinde kurallarBir çocuğun beslenme şeklinin genel hatlarıyla küçük yaşlardan oluştuğunu unutmamak gerekir. Çocuğu katı gıdalara geçmesinden itibaren ne şekilde beslerseniz o beslenme şekli çocukta biçimlenecek ve sonraki yıllara temek teşkil edecektir. Dolayısıyla çocuğu bebekliğinden itibaren yedirdiğiniz her şeyin ayrı bir etkisi vardır. Çocuğunuz için faydalı olan besinleri seçmeye dikkat edin.

Çocuğunuzu beslerken her besinin ne anlama geldiğini, ne gibi etkilere sahip olduğunu bilin. Beslenme şeklinin çocuğun gelişiminde ve sağlığında önemli olduğunu unutmayın. Mesela eğer çocuğa meyve suyu içirilecekse taze meyvelerden sıkılmış meyve sularını içirin. Bunu yapamıyorsanız en azından satın aldığınız meyve sularının kasktı maddesi içermediğinden emin olun. Yani çocuğunuza yedireceğiniz her şeyin çocuğun gelişimi ve sağlığı için faydalı olduğundan emin olmak gerekir.

Küçük çocuklar gelişim evresinde olduğu için mümkün olduğunca çok çeşitli vitaminlere ve minerallere ihtiyaç duyarlar. Çocuğun beslenmesi de buna göre çeşitlendirilmelidir. Ayrıca bazı besinler vardır ki içinde birçok vitamin kaynağını barındırırlar. Mümkün olduğunca bu besinlerden de vermeye çalışın. Mesela peynir hem protein hem de kalsiyum kaynağıdır. Kavunda C ve A vitaminleri bulunur. Diğer taraftan bazı besinler de vardır ki kalori değeri düşük olmakla birlikte çocuk açısından besleyici değeri çok yüksektir. Bu besinleri de çocuğa vermek gerekir. Bunlar da meyvelerde, sebzelerde, makarnada bulunur. Ayrıca et, fasulye ve fıstık ezmesi de çocuklar için besleyici gıdalardır. Yani ebeveynler çocuklarına yedirdikleri besinleri iyi tanımalı ve ona göre çocuğun beslenmesini çeşitlendirmelidir.

Çocukların beslenmesinde kalori ihtiyaçlarını da karşılamak gerekir. Fakat bu konuda da dikkatli olmak gerekir. Her besinin ne derecede kalori barındırdığını ve çocuğun ne miktarda kaloriye ihtiyacı olduğunu bilmek gerekir. Ayrıca kalori düzeyleri de çocuktan çocuğa değişecektir. Şöyle ki; şişman bir çocuğa yüksek kalorili yiyecekler vermek onu daha da şişmanlatabilir. Bunun yerine bu durumdaki bir çocuğa düşük kalorili fakat besleyici değeri yüksek gıdalar verilebilir. Diğer taraftan zayıf bir çocuğa ise kalori değeri yüksek olan gıdalar verilebilir.

Çocukları şekerden de uzak tutmak gerekir. Genelde aileler çocuğa eğlence olsun diye veya çocuğu sevindirmek için ona şeker alırlar. Öncelikle şunu bilmek gerekir ki şekerin bir çocuk açısından hiçbir faydası yoktur. Şekerin hiçbir besleyici değeri yoktur. İçlerinde vitamin veya diğerli değerli maddeleri barındırmazlar. Aksine çocuk için zarar teşkil eden unsurları içerirler. Bir kere şeker çocuğun iştahını kapatır. Onda diş çürüklerine yol açar. Ayrıca aşırı miktarda şeker tüketmek ilerde şeker hastalığına davetiye çıkarır. Çocuğu şekerden uzak tutmak için küçük yaşlardan itibaren bunu sağlamak gerekir.

Çocuğun besinlerini seçerken de seçici olmak gerekir. Olabildiğince doğal gıdaları tercih etmek onun sağlıklı gelişimi açısından önemlidir. Aşırı pişmiş ve konserve yiyeceklerin besleyici değerleri düşüktür. Marketlerde satılan birçok gıdadaki kimyasal içerikli koruyucu maddeler o besinin değerini düşürür. Ayrıca besinleri taze ve fazla bekletmeden çocuğa yedirmek o besinden alınacak vitamini de artıracaktır. Bu arada besinleri uygun koşullarda saklamak da o besinin değerini korumaya yardım edecektir.

Çocuğu sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırırken bunu ebeveynlerin kendilerinin de uygulaması gerekir. Bu, anne ve babanın çocuğu sağlıklı bir şekilde besleme çalışmalarını daha başarılı kılacaktır. Üstelik çocuk bir zaman sonra büyüyüp bazı şeylerin farkına vardığı zaman anne ve babası onun için bir rol model olacaktır. Dolayısıyla çocukta yemek konusunda anne ve babasını örnek alacaktır. Anne ve baba ne kadar sağlıklı bir şekilde beslenirse çocukların da sağlıklı beslenme alışkanlığını kazanmaları o kadar kolay olacaktır.

Yayınlanma Tarihi : 28.07.2011

4495

defa okundu

+ Yorum Yap

Henüz Yorum Yapılmamış.

hesaplayıcılar

ANKET

Bebeğiniz ne zaman gece boyunca uyumaya başladı?
0-2 aylık arasında
2-4 aylık arasında
4-6 aylık arasında
6-9 aylık arasında
9-12 aylık arasında
12-18 aylık arasında
18-24 aylık arasında
Anket Sonuçları
Bebek Sağlığı Bebek hastalıkları ve tedavileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegin-sagligi
Hamilelikte Nasıl Beslenmeli? Hamilelikte beslenme önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/hamilelikte-beslenme
Bebeği Emzirme Emzirme hakkında herşey www.annelikbilinci.com/kategoriler/bebegi-emzirme
Gebelikte Güzelilk Tavsiyeleri Gebelikte güzellik ve bakım önerileri www.annelikbilinci.com/kategoriler/gebelikte-guzellik-ve-bakim